Читайте также:
|
|
Всі конструктивні (як втім q негативні) функції конфлікту, з певним ступенем умовності та в цілях зручності викладу матеріалу, можна розділити на:
1) загальні функції конфлікту — мають місце на різних рівнях соціальної системи;
2) функції конфлікту на особистісному рівні, які стосуються впливу конфлікту безпосередньо на особу.
Вони виявляються в наступних наслідках. Загальні конструктивні функції конфлікту:
1 Конфлікт є способом виявлення і фіксації суперечності та проблем в суспільстві, організації, групі, у середині себе. Крім того, конфлікт свідчить про те, що ці суперечності досягли вже великої зрілості та необхідно приймати невідкладні заходи по їх усуненню. Таким чином, всякий конфлікт виконує інформаційну функцію, дає додаткові імпульси до усвідомлення своїх і чужих інтересів в протиборстві.
2 Конфлікт є формою вирішення протиріч. Його розвиток сприяє усуненню тих недоліків і прорахунків в соціальній організації, які привели до конфлікту.
3. Конфлікт сприяє зняттю соціальної напруженості та ліквідації стресової ситуації, допомагає „випустити пару”, розрядити обстановку і зняти напруженість, що накопичилася.
4. Конфлікт може виконувати інтеграційну, об’єднувальну функцію. Перед лицем зовнішньої загрози група використовує всі свої ресурси для об’єднання і протиборства із зовнішнім ворогом. Крім того, саме завдання вирішення виниклих проблем об’єднує людей. У пошуках виходу з конфлікту виробляються взаєморозуміння і відчуття причетності до вирішення загального завдання.
5. Вирішення конфлікту приводить до стабілізації соціальної системи, бо при цьому ліквідовуються джерела незадоволеності. Сторони конфлікту, навчені „гірким досвідом”, у майбутньому будуть більше схильними до співпраці, ніж до конфлікту. Крім цього, вирішення конфлікту може запобігти серйознішим конфліктам, які могли б мати місце, якби даний конфлікт не трапився.
6. Конфлікт інтенсифікує та стимулює групову творчість, сприяє мобілізації енергії для вирішення завдань, що стоять перед суб’єктами. У процесі пошуку шляхів вирішення конфлікту відбувається активізація аналізу важких ситуацій, розробляються нові підходи, ідеї, інноваційні технології тощо.
7. Конфлікт може служити засобом з’ясування співвідношення сил соціальних груп або спільностей й тим самим може застерегти від подальших більш руйнівних конфліктів.
8. Конфлікт може служити засобом для виникнення нових норм спілкування між людьми або допомогти наповнити новим змістом старі норми.
Дата добавления: 2014-12-18; просмотров: 116 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |