Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Радіаційні технології у тваринництві

Читайте также:
  1. Взаємозв’язок технології та організації виробництва.
  2. Визначити напрямки та перспективи розвитку біотехнології.
  3. Дослідження технології м’ясних снеків з використанням папаїну, бромелайну та трансглутамінази
  4. Дослідження технології м’ясних снеків на основі яловичини з використанням екстракту ананасу
  5. ЕЛЕМЕНТИ ТЕХНОЛОГІЇ УРОКУ-ДІАЛОГУ
  6. Інформаційні технології підтримки бізнесу в Internet
  7. Методи і технології соціальної роботи
  8. Модульні технології навчання історії
  9. Наукові основи технології
  10. Нові інформаційні технології викладання англійської мови

Зручно використовувати радіацію для знезараження рідин, горючих матеріалів, газоподібних речовин тощо. Наприклад, у структурі сучасного тваринництва значна питома вага великих ферм, комплекців, де одночасно утримують тисячі голів великої рогатої худоби, свиней, овець, птахів. Щорічно на таких фермах накопичуються тисячі тон гною, відходів, які містять велику кількість збудників інфекційних та інвазійних захворювань. Ці збудники захворювань у гної, стоках можуть зберігати свою життєздатність і вірулентність протягом декількох місяців. Тому на таких фермах виникла необхідність розробити ефективні й економічні заходи знезараження і знешкодження гною та стоків тваринницьких ферм. Ця задача може успішно виришуватись з допомогою радіаційної техніки.

Радіація здійснює різноманітну дію на гній та стоки. Перш за все під впливом радіації спостерігається пригнічення життєдіяльності мікроорганізмів, яєць гельмінтів. При опроміненні рідкої фракції гною свиней дозами 1,5-2 Мрад спостерігається знешкодження мікроорганізмів. А якщо до стоків добавити хлор, що є сенсибілізатором, то такого ефекту можна досягти дозами радіації на порядок нижчими. Радіація згубно діє на гельмінтів та їх яйця. При опроміненні гною дозами 20-50 нрад спостерігається пригнічення ирозвитку гельминтів, а деякі їх види гинуть. При використанні доз радіації 100-150 нрад гельминти гинуть практично всі.

У США, Японії, Франції, Швеції створені й запатентовані різноманітні радіаційні пристрої для знезараження гною і стоків. У більшості з них використовується випромінювання, що володіє високою проникливою здатністю.

Але при використанні радіації виникає необхідність створювати захістні заходи, що вимагає матеріальних витрат. Тому порівняно висока собівартість обробки 1 м3 стоків та гною з використанням γ-радіації.

Більш перспективним і дешевим буде використання для знезараження гною і стоків β-радіації, де джерелом іонізації будуть прискорені електрони. Такий пристрий вже використовується на свинокомплексі “Боровляне” Минської області (Білорусь). Цей пристрій ИЛУ-6 з енергією електронів до 2,5 МеВ, виготовлений вченими ЦНДІ механізації і електрофікації. Також був апробований спосіб обробки стоків прискореними електронами з використанням типового прискорювача ЕОЛ-400Н. Вносились пропозиції розробити мобильний пристрій для обробки гною і стоків на компленсах 27, 50 тисяч і більше свиней.

Використання радіації у кормовиробництві. У кожній країні світу щорічно накопичуються міліони тон соломи, тирси деревини, різних органічних відходів тваринництва. Всі ці матеріали мають високий вміст целюлози і низьку поживну цінність. Традиційні методи гідролізу целюлозовмістних матеріалів трудоємкі, енергоємкі і мають інші недоліки. Тому проблематично розробляти економічно, екологічно чисті і ефективні методи переробки малоцінних відходів у корми, які б могли широко використовуватись.

Свого часу такі комплексні дослідження проводились у Беларусі, ряді НДІ бувшого СРСР. Результати цих досліджень показували перспективнісь використання β-радіації у кормовиробництві. Оскільки під впливом радіації у соломі, тирсі, сфаговому торфі збільшується вміст вуглеводів, які є водорозчинними і легко гідролізуються. Після радіаційної обробки тирси з деревини сосни їх здатність забезпечувати розвиток міцеліальних грибів зростає у 4-5 разів.

Спеціальними дослідами установлено, що радіаційна обробка прискореними електронами соломи, фуражного ячменю, гранул підвищила їх якість, поїдання, перетравлювання і засвоєння поживних речовин. У тварин великої рогатої худоби на відгодівлі підвищився добовий приріст живої маси.

Проводяться дослідження по використанню гною свиней після радіаційної обробки на корм жуйним тваринам. Основні проблеми ціх досліджень – високе мікробне обсіменіння гною свиней (до 3,4. 108 микробних тіл у 1 мл), його висока вологість та наявність неприємного запаху. Хоча ці недоліки можна, певною мірою, усунути, піддаючи його радіації, змішуванням гною свиней з сухою соломою; вітамінами та мікроелементами, збагачення його амінокислотами тощо.

Важкі метали акумулюються, наприклад, в яловичині, в різній кількості, при цьому концентрація свинцю, кадмію і ртуті у продукції часто перевищують нормативні вимоги за умови ведення тваринництва на забруднених територіях. Встановлена тенденція до пониження радіонуклідів у яловичині коли раціони годівлі тварин збалансовані по перетравному протеїну.




Дата добавления: 2014-11-24; просмотров: 171 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (13.995 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав