Читайте также:
|
|
Економічна культура юриста — система економічних знань, умінь і навичок, що дозволяють реалізовувати економічні права й економічно обґрунтовано виконувати професійні обов'язки.
Формування економічної культури юриста продиктовано економічною політикою держави, спрямованою на мобілізацію зусиль усіх професіоналів для піднесення української економіки і підтримки вітчизняного товаровиробника. У сучасних умовах, коли всім шарам суспільства необхідний визначений рівень економічних знань, щоб зрозуміти економічний світ, у якому вони живуть, від юриста-професіонала (адвоката, судді, нотаріуса, юрисконсульта, працівника міліції в системі економічної безпеки, працівника податкової міліції, державного виконавця й ін.) потрібні більш глибокі знання в сфері економічних відносин. Юрист повинен уміти розібратися в питаннях економіки при вирішенні справ, тісно з нею зв'язаних, займати активну соціальну позицію.
Внесок юриста-професіонала в реалізацію економічної політики держави полягає в тому, щоб: 1) приймати правові рішення в області економіки на професійному рівні; 2) запобігати правопорушенням в економічній сфері.
Структура економічної культури юриста:
1) оволодіння знаннями економічної теорії і законодавства в області економіки, широка інформованість про економічне життя су
спільства, його закономірності, права і обов'язки громадян як учасників економічних відносин;
2) усвідомлення цінності і необхідності економічних знань; переконаність у доцільності економічних реформ ринкового типу, піднятті економічного рівня країни, звільненні економіки від тіньових структур і утвердженні її стабільності, охорони і захисту економічних прав і свобод громадян;
3) уміння використовувати економічні знання в професійно-правовій діяльності, брати участь на професійному рівні в недопущенні і припиненні зловживань у системі економіко-правових відносин.
Першорядне значення має знання юристом економічних прав, тобто суб'єктивних прав в області економіки, у сфері економічних (майнових) відносин. Глибина пізнання механізму їхнього здійснення необхідна не тільки для реалізації власних прав. Вона дозволяє юристові кваліфіковано охороняти і захищати економічні права клієнтів.
Економічні права — можливості (свободи) людини і громадянина розпоряджатися предметами споживання й основними факторами господарської діяльності: власністю і працею, виявляти заповзятливість і ініціативу в реалізації своїх здібностей і придбанні способів для існування, приймаючи участь у виробництві матеріальних та інших благ.
До цих прав належать право приватної власності, право на підприємницьку діяльність, право громадян на користування: а) природними об'єктами права власності народу; б) об'єктами права державної і комунальної власності.
Особливе місце серед економічних прав займає право на приватну власність. У ст. 41 Конституції України закріплено, що кожний має право володіти, користуватися і розпоряджатися власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності здобувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право власності є непорушним. Кримінальним кодексом України в п'ятнадцятьох статтях передбачена відповідальність за знищення або ушкодження чужого майна. Майно може бути вилучене у власника тільки у випадках і в порядку, передбачених чинним законодавством.
Разом з тим використання власності не може заподіювати шкоди правам, свободам і достоїнствам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Конституція України проголосила право кожного на підприємницьку діяльність, не заборонену законом (ст. 42). Підприємницька діяльність — це систематична на власний ризик діяльність по виробництву продукції, виконанню робіт, наданню послуг і заняттю торгівлею з метою одержання прибутку. Обмежено підприємницьку діяльність депутатів, посадових і службових осіб органів державної влади й органів місцевого самоврядування. Гарантуючи право приватної власності, право підприємницької діяльності й інших економічних прав, Конституція України підкреслює: «Власність зобов'язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Держава забезпечує... соціальну спрямованість економіки». Відповідно до Конституції України забезпечується не тільки рівність усіх форм власності — державної, приватної, комунальної, але і їх рівний юридичний захист.
Глибока орієнтація юриста в механізмі реалізації економічних прав громадян неможлива без знання економічного або господарського механізму в широкому змісті слова. Це — закони, норми, правила поведінки, процентна і податкова політика, колективні договори, міжурядові й інші угоди. Усі вони органічно взаємодіють між собою, у тому числі і з механізмом ринкового регулювання економіки. Знання про них можна почерпнути в економічній теорії. Саме економічна теорія служить фундаментом економічної культури юриста: вона забезпечує його професіоналізм при вирішенні юридичних справ, що мають економічний зміст (наприклад при розгляді господарських спорів у господарському суді). Юрист-професіонал повинен вільно орієнтуватися в економічних поняттях на вид простих, а в дійсності складних: що таке виробництво, споживання, гроші, ціни, доходи, витрати. Він зобов'язаний відрізняти удаване в економіці від дійсного. Наприклад, при розгляді юридичної справи і визначенні рівня добробуту особистості необхідно враховувати не тільки поточний грошовий доход, але і накопичене майно, грошові заощадження.
Для юриста важливе знання основ:
• мікроекономіки — на рівні людини, родини, підприємства, фірми;
• макроекономіки — уявлення про економіку як про цілісну єдину систему, тобто про процеси виробництва, розподілу, споживання товарів, благ, послуг у масштабах регіонів, країни, світу.
З огляду на той факт, що в економічній науці виділяють теоретичну (політичну економію й ін.) і практичну (прикладну економіку) галузі, виникає питання, наскільки глибоко юрист повинен знати кожну з них. Юридична практика свідчить, що для юриста будь-якої спеціалізації (насамперед юриста, що займається правотворчістю) важливо знати основи теоретичної частини економічної теорії, а для юриста, що вирішує завдання в сфері реальних економічних відносин, необхідні глибокі пізнання прикладної економіки. Це пояснюється тим, що прикладна економіка прив'язана до економічної конкретики — вона предметно аналізує господарську діяльність, вивчає економічну ситуацію, що позначається на веденні домашнього господарства, розвитку підприємництва, функціонуванні фірм, підприємств. Прикладна економіка спирається на реальну інформацію, широке використання практичних даних.
Дата добавления: 2014-12-19; просмотров: 121 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |