Читайте также:
|
|
1. Поняття і види об’єктів цивільних прав та їх оборотоздатність.
2. Речі як об’єкти цивільних прав та їх класифікація.
3. Гроші, валютні цінності та цінні папери як об’єкти цивільних прав.
4. Результати робіт та послуги як об’єкти цивільних прав.
5. Немайнові блага як об’єкти цивільних прав.
Поняття і види об’єктів цивільних прав та їх оборотоздатність
Об'єктами цивільних прав визнаються матеріальні та нематеріальні блага, стосовно яких між суб'єктами цивільного права виникають відносини, що складають предмет цивільно-правового регулювання.
Об'єкт набуває значення елемента структури цивільних правовідносин у випадках, коли він становить інтерес для учасників вказаних відносин. Для людини (фізичної особи) він може бути побутовим або споживчим і полягає у зацікавленості у задоволенні відповідних її потреб. Крім цього фізична особа може мати зацікавленість у отриманні прибутку шляхом здійснення підприємницької діяльності (мати підприємницький інтерес). Інтерес юридичних осіб може бути як суспільним, так і приватним.
Сучасна доктрина цивільного права визнає множинність об'єктів цивільних прав і заперечує можливість існування безоб'єктних цивільних правовідносин. Множинність визначена положеннями ЦК і означає різноманітність їх видів, обумовлену різноманіттям правових інтересів суб'єктів цивільного права. Виникнення та існування у цивільному праві безоб'єктних правовідносин неможливе.
Об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.Однією з ознак об’єктів цивільних правовідносин є їх оборотоздатність.
Оборотоздатністю визнається властивість об'єктів цивільних прав вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої у порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином.
За своїм правовим режимом об’єкти можуть бути: вільно обороноздатним, обмеженими у оборотоздатності та вилученим з цивільного обороту.
Вільно оборотоздатні об'єкти можуть без обмежень переходити від однієї особи до іншої у порядку правонаступництва або з інших підстав.
Об'єкти цивільних прав, які можуть належати лише певним учасникам обороту або перебування яких у цивільному обороті допускається за спеціальним дозволом є об'єктами, обмежено обороноздатними.Певні об'єкти можуть бути визначені як обмежено оборотоздатні. Обмеження їх участі у цивільному обороті полягає у тому, що права на них (зокрема, право власності) можуть бути передані іншій особі лише за умов, передбачених законом.
Вилученими з цивільного обороту визнаються об'єкти цивільних прав, які можуть належати на праві власності лише визначеним законодавством учасникам цивільних відносин.
Дата добавления: 2014-12-19; просмотров: 190 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |