Читайте также:
|
|
Як вказано в педагогічному словнику: “Громадянськість – це усвідомлення кожним громадянином своїх прав і обов’язків щодо держави, суспільства і почуття відповідальності за їх становище”. Звідси, громадянське виховання спрямоване на формування особистості, яка відповідально ставиться до власних громадянських обов'язків, глибоко усвідомлює, що від її дій залежить як і власне життя, так і доля близьких людей, народу і держави. Отже, в процесі громадянського виховання формується громадянин держави, від суспільної активності якого залежатиме доля нашої країни, її майбутнє.
Діти, ми всі з вами громадяни нашої країни. В Україні дбають про людей, про їх життя, здоров’я, тому що людина – це найвища цінність на землі. Тому у кожного громадянина є права і обов’язки (перерахувати). Вони створені для того, щоб люди вільно і спокійно жили в суспільстві.
Пригадайте, що потрібно для цього? (правила поведінки).
Назвіть, які ви знаєте правила поведінки?
Але інколи люди порушують правила. Це називаються правопорушенням. Хто скоїв правопорушення, буде покараний. Хто і як буде покараний, вирішує суд. Тож, якщо ви скоєте правопорушення, будете відповідати. Не забувайте про те, що своїм негідним вчинком ви можете заподіяти шкоду іншим людям. Жити треба по совісті.
Методи
· виховуючі ситуації, які демонструють настрій, стани, поведінку дітей у довкіллі (тривогу, хвилювання, страхи, фізичний біль, образу) і реакцію старших людей або однолітків на ці стани самопочуття;
· вправи-практикуми: Нащо дітям права? Які обов'язки дітей? Чим відрізняються права дорослих і дітей? Що ти будеш робити, якщо ви гралися у великій купі піску, вона обвалилася і засипала хлопчика?
· ігри-вправи на актуалізацію “Я”: Хто у нас в групі найвідповідальніший (працелюбність, сміливість)? Кому можна доручити важливу справу?
· позитивна оцінка реальних проявів дітей, що відображає їхню громадянську спрямованість, чесність, гідність?
· прогностичні завдання.
Вправа «Дай правову оцінку вчинку!»
Завдання. Прокоментуйте життєві ситуації та дайте їм правову оцінку.
Ситуація 1. Марійка отримала листа від подружки, з якою познайомилася влітку в таборі відпочинку. Старша сестра побачила листа і прочитала його. Потім вона розповіла мамі те, про що дізналася із листа.
– Яке право дитини порушила старша сестра? (Право на особисте життя).
Ситуація 2. Аліна принесла до школи свій щоденник, у якому вона записувала свої роздуми, враження, описувала події, які з нею трапилися. Дівчинка записала щось у щоденнику і поклала його в портфель. Миколка (сусід по парті) на перерві дістав щоденник і показав його хлопцям.
– Дайте правову оцінку вчинку Миколки. (Миколка порушив право Аліни на особисте життя).
Ситуація 3. Сашко закохався і почав писати вірші. Зошит з віршами він приніс у школу. Дівчатка-однокласниці взяли зошит, прочитали вірші Сашка і показали їх учительці. Вчителька на уроці на весь клас прочитала вірш Сашка про кохання. Всі дуже сміялися.
– Як мала вчинити вчителька? (Вчителька повинна була пояснити дівчаткам, що вони порушили право Сашка на особисте життя і віддати зошит Сашкові, не відкриваючи його).
Літературна гра «Права дитини»
Завдання 1. Прочитайте скоромовку. Яке право дитини порушено?
Мавпенятко мовить: «Мамо,
Масла, моркви, маку мало.
Миска, мамочко, мілка,
Мало містить молока». (Право на здорове харчування. Мавпенятко недоїдає)
Завдання 2. Прочитайте вголос скоромовки про батьків та дітей. Назвіть, хто з батьків забезпечує права дітей, а хто їх порушує. Поясніть.
***
Ходить квочка коло кілочка,
Водить діточок коло квіток. (Забезпечує, піклується про своїх діток)
***
Тигренятко з тигром-татом
Тренувалися стрибати. (Забезпечує, навчає своє дитя).
***
Летіла лелека, заклекотіла до лелеченят.(Забезпечує, піклується про лелеченят)
***
Ворона проворонила вороненя. (Ворона порушила права вороненя на любов і піклування. Вона недогляділа своє вороненя – «проворонила»)
***
Бобер на березі з бобренятами бублики пік. (Забезпечує. Разом займаються спільною справою. Бобер піклується, щоб бобреня не було голодним).
***
Сорока-воронаНа припічку сиділа,Діткам кашку варила,Ополоником мішала.Діток годувала: «Оцьому дам, оцьому дам,І цьому дам,А цьому не дам…» (Сорока порушила статтю 2 Конвенції ООН про права дитини «Усі діти рівні у своїх правах», а також статтю 3 «Всі діти мають право на любов та піклування»).Дидактична гра «Вибір» (троянда, півонія)
Пелюстки квіточок розлетілися. На троянді вказано «Закони про права людини», на півонії – «Обов’язки учнів». Ваше завдання: кожну пелюстку правильно прикріпити до квітки.
Гра «Подорож до казки»
Зараз ми здійснимо подорож по казкам. Ваша задача визначити, яке право використали казкові герої.
1. Казка «Про царя Султана» – ніхто не має права розлучати дітей з сім’єю.
Хто з персонажів скоював правопорушення?
2. Казка «Лисиця і Журавель» – право на харчування
3. «Червона шапочка» – право на життя і житло
4. Казка «Гидке каченя» – право на сім’ю
Які права порушувалися в цій казці? Хто їх порушував?
Теоретический раздел программы кафедры физвоспитания и здоровья
Тема
Дата добавления: 2014-12-19; просмотров: 75 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |