Читайте также:
|
|
Структурні схеми телевізорів кольорового і чорно-білого зображення багато в чому подібні, тобто структурна схема, показана на мал. 6.5, а, в основному справедлива і для телевізора кольорового зображення.
Для виділення і відтворення інформації про колір об'єктів в неї вводиться спеціальний декодуючий пристрій, трьохпроменевий кольоровий кінескоп і вузли, призначені для забезпечення його нормальної роботи (мал. 6.5,6).
Декодуючий пристрій служить для посилення сигналу яскравості, виділення з нього сигналів кольоровості і їх перетворення. Отримані на виході декодуючого пристрою сигнали яскравості і кольоровості управляють струмами променів кольорового кінескопа.
До складу декодуючого пристрою (мал. 6.5, б) входять: канал яскравості КЯ, блок кольоровості БЦ, матричний пристрій МУ і вихідні відеопідсилювачі У.
У каналі яскравості здійснюються посилення сигналу Е'у в декілька десятків разів і деяка його корекція. Відеопідсилювач ВУ (мал. 6.5, а) в телевізорі кольорового зображення виконує в основному функцію узгоджувально-розподільного каскаду і має незначний (декілька одиниць) коефіцієнт підсилення, тоді як в телевізорі чорно-білого зображення він має коефіцієнт підсилення 50...80.
Блок кольору здійснює виділення кольорорізнецевих сигналів Е'х_у і Е'в_у з частотно-модульованих сигналів кольору та їх роздільне підсилення, причому обидва кольорорізнецеві сигнали (передавані поперемінно в суміжних рядках) на виході блоку кольору з'являються одночасно (див. § 5.8).
У телевізорах кольорового зображення застосовують два методи модуляції струмів променів кольорового кінескопа: цветоразностными сигналами (мал. 6.5, би) і первинними сигналами основних квітів (рис.6.5.в).
При першому методі на сполучених разом три катоди кінескопа подається сигнал яскравості Е'у, а на модулюючі електроди — три цветоразностных сигнали: Е'к_у, Ес_у і Е'в_у.
Кольорорізнецевий сигнал Е’а_у формується в матричному пристрої з сигналів Е'^_у і Ев_у (див. §5.4).
В результаті одночасної дії на кожен електронний промінь кінескопа сигналу яскравості і одного з цветоразностных сигналів відбувається їх матриціювання:
Ек_у-\- Еу=ек Еу-\- Еу=ек\
Еа_у-\- Еу=еа\ Ев_у-\- Еу — Єв.
Таким чином струми променів кінескопа фактично модулюються первинними сигналами зображення основних квітів: Е'я, Еа і Єв, а роль.матрицы для їх отримання виконує кінескоп.
При другому методі (мал. 6.5, в) первинні сигнали Е'я, Ес і Е у формуються в ускладненому пристрої МУУ. Спочатку з сигналів Ев-у і Ев_у виходить сигнал Е0_у, а потім кожен цветоразностный сигнал складається з сигналом Еу. Первинні сигнали подаються на три катоди кінескопа.
Другий метод, в порівнянні з першим, спрощує настройку і експлуатацію телевізора, але ускладнює схему і пред'являє жорсткіші вимоги до точності номіналів' вживаних деталей. Цей метод отримує все більше розповсюдження в декодуючих пристроях, виконаних на інтегральних мікросхемах.
Якщо в кольоровому телевізорі застосовується кінескоп з дельта-образным розташуванням електронних прожекторів, то до складу телевізора вводиться ще блок зведення (БС на мал. 6.5,б), який за допомогою імпульсної напруги рядкової і кадрової частот виробляє струми живлення електромагнітного регулятора динамічного зведення РС. Живлення фокусуючих електродів кольорового кінескопа здійснюється, як правило; від високовольтного випрямляча.
6.7 Блоки живлення телевізорів
До складу кожного телевізора входить блок живлення (див. БП на. мал. 6.5, а), який перетворить змінну мережеву напругу в постійну і змінну напругу, необхідну для живлення всіх вузлів і блоків. У кольорових телевізорах (мал. 6.5, би) з блоком живлення пов'язаний розмагнічуючий пристрій УР, що живить петлю розмагнічування кінескопа Ін. Блок живлення до мережі змінного струму підключається через силовий трансформатор, забезпечений перемикачем напруги.
Останнім часом все більш широкого поширення набувають імпульсні блоки живлення без силового трансформатора. На мал. 6.6 показана спрощена функціональна схема такого блоку живлення. Синусоїдальна напруга мережі перетвориться мостовою випрямною схемою МВ в пульсуючу напругу, яка стабілізується електронним стабілізатором ЕС і згладжується фільтром СФ. Електронний стабілізатор забезпечує отримання майже постійної напруги на виході СФ в широких межах зміни мережевої напруги (від 100 до 260 В). Тому телевізійний приймач, не потребує перемикання напруги мережі і застосування силового трансформатора.
Мал. 6.6. Функціональна схема імпульсного блоку живлення
У перетворювачі напруги ПН з постійної напруги, що поступає від СФ, формується змінна імпульсна напруга рядкової частоти (15625 Гц). Для цього на перетворювач подаються імпульси рядкової частоти, що виробляються задаючим генератором рядкової розгортки. Синхронізація задаючого генератора здійснюється рядковими синхроімпульсами СІ, що поступають з каналу синхронізації.
Змінна імпульсна напруга, отримана в перетворювачі ПН, розподіляється малогабаритним імпульсним трансформатором ІТ між системою випрямлячів В, які виробляють необхідні для живлення приймача постійна напруга Ц-в. З однією з обмоток трансформатора ІТ імпульси рядкової частоти подаються на вихідний каскад рядкової розгортки (ВКСР), що створює пилкоподібний струм для живлення рядкових котушок, що відхиляють.
Стабілізація випрямленої напруги С1в здійснюється методом широко-імпульсної модуляції (ШИМ) імпульсів задаючого генератора, що управляють. При цьому за допомогою блоку ШИМ різниця між значеннями випрямленої і номінальної напруги перетвориться в зміни ширини (тривалість) імпульсів, що управляють, що супроводжується збільшенням або зменшенням шпаруватості імпульсної напруги, що формується перетворювачем ПН. Якщо, наприклад, випрямлена напруга зменшується, то блок ШИМ збільшить ширину імпульсів, що управляють, унаслідок чого зменшиться шпаруватість імпульсної напруги, а його середня складова (див. § 2.2) і випрямлена напруга збільшаться.
Аналогічно відбувається стабілізація випрямленої напруги у разі їх збільшення, але при цьому блок ШИМ збільшує шпаруватість імпульсної напруги. Застосування імпульсних блоків живлення дозволяє підвищити економічність телевізійних приймачів, зменшити їх габарити і понизити масу.
КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
1. Чому дорівнює смуга частот, займана одним каналом телевізійного віщання?
2. Чому допускається придушення однієї бічної смуги частот?
3. Які блоки входять до складу телецентру?
4. Які достоїнства негативної модуляції?
5. Поясните структурну схему синхрогенератора.
6. Поясните призначення блоків структурної схеми рис. 6.5, а.
7. Поясните призначення блоків мал. 6.5, б.
8. Які вузли входять до складу імпульсного блоку живлення і яке їх призначення?
-
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 129 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |