Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Виникнення емісійних банків

Читайте также:
  1. Автоматизація внутрішньо банківських розрахункових, кредитних і депозитних операцій.
  2. Автоматизована система раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення
  3. Автоматизоване оброблення банківської інформації.
  4. Активні операції банків поділяються на кредитні та інвестиційні.
  5. Банк - юридична особа, яка на підставі банківської ліцензії має виключне право надавати банківські послуги, відомості про яку внесені до Державного реєстру банків.
  6. Банківська система та грошова пропозиція
  7. Банківська система, її характеристика.
  8. Банківське кредитування здійснюється із застосуванням таких позичкових рахунків: простий, спеціальний, контокорентний (поточний рахунок з овердрафтом).
  9. Банківське право і його роль у державі.
  10. Банківські ризики та основи їх менеджменту

Центральний банк - головна ланка грошово-кредитної системи практично усіх країн, що мають банківські системи.

Особливі місце і роль ЦБ у фінансовій системі сучасної держави визначаються рівнем і характером розвитку ринкових відносин. Останнє не слід розглядати як щось незмінне, що не узгоджується з різними історичними варіантами командно-адміністративних відносин. Товарно-грошові відносини на різних етапах свого розвитку зазнають істотних змін. Одним з найбільш яскравих проявів цього є зміна ролі кредитних інститутів, зокрема банків.

В епоху стихійного ринку (грошовий обіг були золотомонетним) банки були простими посередникам у здійсненні торговельних операцій. Існували банки, що звичайно виділялися з загального числа як найбільш великого або ті, що обслуговують нестатки уряду. Протягом багатьох століть подібну роль виконували відомі, які мають поважний стан та користуються довірою, конкретні банкіри. Але у тих історичних умовах (чисто стихійний розвиток плюс те, що держава стояла осторонь від економіки) банки відрізнялися один від одного своїми розмірами, а не спеціалізацією. Навіть близькість до уряду не робила який-небудь банк центральним.

Ідея центрального банку зародилася в умовах відносно розвинутих капіталістично - ринкових відносин, коли в ньому виникла історична й економічна потреба, коли стало ясно, що подальший розвиток ринку взагалі (і фінансового ринку зокрема) без центрального банку як органу державного (суспільно організованого) контролю і нагляду призводить до невиправданих втрат.

У більшості західних країн функції центральних банків були закріплені за визначеними банками із середини ХІХ – початку ХХ ст. (банк Франції став єдиним емісійним центральним у 1848 р.; Рейхсбанк (Німеччина) і Банк Іспанії — з 1874 р., ФРС США — з 1913 р.).

Перші банки виникли значно раніше. За свідченням істориків першим ЦБ став Центральний банк Швеції (Риксбанк (1668 р.)).

Банк Англії виник у 1694 р., коли урядові для ведення війни з Францією знадобилася велика позика, для видачі якої кілька лондонських купців об'єдналися в один приватний акціонерний банк. Як «подяку» за зроблену послугу одержали право емісії банкнот, що вільно розмінювалися на золото. Випущені новим банком банкноти стали авторитетним платіжним засобом і ввійшли в платіжний обіг країни. Протягом півтора століть Банк Англії виконував роль головного центрального банку. Однак законодавчо роль Центрального банку було закріплено лише в 1844 р.

На відміну від Англії, де ЦБ виріс «знизу», державний банк Росії був заснований «зверх» у 1860 р. При цьому, Банк Англії та німецький банк Рейхсбанк діяли як незалежні кредитно-емісійні центри, Державний банк Росії був підлеглий Міністерству фінансів.

Виділення з загального ряду банків одного з них на роль центрального означає початок формування дворівневої банківської системи. У свою чергу необхідність створення дворівневої системи банків обумовлена суперечливим характером ринкових відносин — з одного боку, вони вимагають свободи підприємництва і розпорядження приватними фінансовими засобами, і це забезпечується елементами нижнього рівня — комерційними банками і кредитними установами, з іншого боку, цим відносинам необхідне регулювання (контроль і цілеспрямований вплив), і це вимагає особливого інституту у вигляді ЦБ.

Історія багатьох країн довела, що централізація і суспільний контроль, служать обов'язковими передумовами ефективності банківської системи. Суто децентралізоване функціонування і розвиток банківської справи через різнорідність паперових грошей, погане регулювання і грошову пропозицію, невідповідні нестатки економіки, вносить додаткове безладдя в стихійну економіку. З цього погляду створення ЦБ із функціями регулювання кредитно-грошових відносин з'явилося історичним відкриттям, що дозволило ефективно приборкати стихію ринку при збереженні волі приватного підприємництва.

Спочатку термін «ЦБ» мав на увазі самий великий банк, що знаходиться в центрі банківської системи. Потім такі банки поступово монополізували деякі специфічні функції, а на визначеному етапі влади націоналізували їх (акціонерний статус при цьому може зберігатися).

У більшості випадків капітал ЦБ цілком належить державі, проте акціонерами можуть бути КБ і інші фінансові інститути. Центральний банк у порівнянні з комерційним став скромним за масштабами капіталів, операцій і балансів, його функції і методи впливу на банківську систему модифікувалися. Разом з тим сутність КБ і ЦБ у принципі залишилася незмінною і полягає в посередництві між державою й економікою, регулюванні кредитних потоків. Які б функції не покладалися на ЦБ, він завжди є органом регулювання, що сполучає у собі риси банку і державного відомства.

ЦБ — посередник між державою й іншою економікою за допомогою банків. Як така установа він покликаний регулювати грошові потоки за допомогою інструментів, що закріплені за ним у законодавчому порядку (рідше за традиціями).




Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 145 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав