Читайте также:
|
|
Роки | Рівень рентабельності в цілому по підприємству, % |
14,7 | |
4,2 | |
5,8 | |
27,3 | |
33,6 | |
32,4 |
РОЗДІЛ 2.3. СОЦІОЛОГІЧНИЙ АНАЛІЗ СІМ’Ї
Зміст
1. Соціологія сім’ї як наука.
2. Сім’я як соціальний інститут та мала група.
3. Історичний розвиток сім’ї.
4. Типологія сімей.
5. Функції сім’ї.
6. Тенденції розвитку сучасної української сім’ї.
Ключові слова: соціологія сім’ї, сім’я, шлюб, соціальний інститут, мала група, проміскуїтет, кровнородинна сім’я, пуналуальна сім’я, сіндіасмічна сім’я, моногамна сім’я, структура сім’ї, полігамія, ендогамний шлюб, екзогамний шлюб, нуклеарна сім’я, розширена сім’я, патріархальна, матріархальна сім’я, егалітарна сім’я, повна сім’я, неповна сім’я, бездітна сім’я, малодітна сім’я, багатодітна сім’я, функції сім’ї.
Цілі та завдання вивчення розділу.
Успішне вивчення розділу дозволяє:
- Усвідомити сутність понять «сім’я» та «шлюб», специфіку соціології сім’ї як галузі соціологічного знання.
- Мати уяву про сім’ю як соціальний інститут і малу групу.
- Знати історичні фази розвитку сім’ї, типологію сімей, функції сім’ї, а також тенденції розвитку сучасної української сім’ї.
- Володіти ключовими поняттями: соціологія сім’ї, сім’я, шлюб, соціальний інститут, мала група, проміскуїтет, кровнородинна сім’я, пуналуальна сім’я, сіндіасмічна сім’я, моногамна сім’я, структура сім’ї, полігамія, ендогамний шлюб, екзогамний шлюб, нуклеарна сім’я, розширена сім’я, патріархальна, матріархальна сім’я, егалітарна сім’я, повна сім’я, неповна сім’я, бездітна сім’я, малодітна сім’я, багатодітна сім’я, функції сім’ї.
Методичні рекомендації до вивчення розділу
Вивчаючи Розділ, важливо узагальнити уявлення про сім’ю як соціальний інститут і малу групу, проаналізувати специфіку соціології сім’ї як галузі соціологічного знання, сформувати уявлення про історичні фази розвитку сім’ї, типологію сімей, функції сім’ї, а також тенденції розвитку сучасної української сім’ї.
Вивчаючи пункт 1, зупинитися на визначеннях об’єкта і предмета соціології сім’ї, зверніть увагу на коло проблем, які досліджує соціологія сім'ї, зверніть увагу на визначення понять «сім’я», «шлюб».
Вивчаючи пункт 2, зверніть увагу на проблематику дослідження сім’ї як соціального інституту і малої групи.
Вивчаючи пункт 3, спробуйте відповісти на питання: «Яку тенденцію можна виділити в історичному розвитку сім’ї?».
Вивчаючи пункт 4, зверніть увагу на велику кількість критеріїв типологізації сім’ї, спробуйте відповісти на питання: «Для чого виділяють різні типи сім’ї?».
Вивчаючи пункт 5, зверніть увагу на суспільний та індивідуальний зміст основних функцій сучасної сім’ї.
Вивчаючи пункт 6, спробуйте відповісти на питання: «Які наслідки викликає сучасний процес перебудови інститутів шлюбу та сім’ї в Україні?».
Для успішного засвоєння навчального матеріалу необхідно уважно прочитати зміст розділу, звернути увагу на ключові слова та визначення основних понять. Треба відповісти на питання для самоконтролю та зробити стислий конспект змісту розділу.
Навчальний матеріал
Соціологія сім’ї як наука.
У всі часи сім'я була і залишається найважливішим соціальним інститутом суспільства. Сім'я забезпечує продовження роду, у ній здійснюється первинна соціалізація та виховання дітей. Усім відомим є вислів "Міцна сім'я – міцна держава". Перебуваючи у тісному взаємозв'язку з суспільством, будучи його невід'ємною частиною, сім'я неминуче реагує на будь-які позитивні й негативні зміни у всій соціальній системі, підпадаючи під її вилив. Водночас вона сама впливає на функціонування і розвиток суспільства. Тому кожне суспільство зацікавлене у морально, духовно, фізично здоровій сім'ї, яка б ефективно виконувала властиві їй функції.
Сім'я є об'єктом дослідження багатьох наук — історії, економіки, права, соціології, психології, педагогіки, демографії, етнографії, етики тощо. Кожна з них, відповідно до свого предмета, вивчає специфічні сторони функціонування і розвитку сім'ї.
Соціологія сім'ї зосереджує увагу на аналізі всієї сукупності важливих проблем, пов'язаних із сім'єю, тобто вона має міждисциплінарний характер. Соціологічний аналіз сім'ї дозволяє виявити основні суперечності, що виникають у відносинах між сім'єю і суспільством, і тим самим знайти шляхи та засоби їх розв'язання. Дослідження сім'ї має важливе практичне значення, оскільки воно є передумовою розуміння багатьох процесів, які відбуваються у суспільстві.
Соціологія сім'ї – галузь соціології, яка вивчає формування, розвиток і функціонування сім'ї, шлюбно-сімейних відносин у конкретних культурних та соціально-економічних умовах.
Об'єктом галузі є сім'я як соціальний інститут та мала соціальна група, а предметом – закономірності функціонування сімейно-шлюбних стосунків у соціальній системі.
До кола проблем, які досліджує соціологія сім'ї, належать:
· типи соціальних відносин, характерні для сім'ї;
· фактори, що визначають чисельність і структуру сімейної спільноти;
· зв'язок сім'ї з іншими соціальними спільностями та і сферами соціального життя;
· соціальні функції сім'ї;
· її структура та особливості як соціального інституту і психологічної групи;
· мотивація шлюбів і розлучень, а також соціальні та психологічні фактори, які сприяють плануванню сімейного життя, виникненню та подоланню внутрішньосімейних конфліктів;
· інтеграція та дезінтеграція сім'ї;
· історичні типи та форми шлюбно-сімейних відносин, тенденції та перспективи їх розвитку;
· умови життя сім'ї та ін.
Найважливішими об'єктами вивчення соціології сім'ї є шлюб і сім'я.
Шлюб – це історично визначена соціальна форма стосунків між чоловіком і жінкою, через яку суспільство впорядковує і санкціонує їх статеве життя, встановлює подружні і батьківські права та обов'язки. У Сімейному кодексі шлюб визначається як сімейний союз жінки і чоловіка, зареєстрований в державних органах РАЦС (Ст.21,ч.1)
Сім'я є більш складною системою відносин, ніж шлюб, оскільки вона, як правило, об'єднує не тільки подружжя, але і їх дітей, а також інших родичів та близьких. Таким чином, сім'єю можемо назвати групу осіб, які спільно проживають, об'єднані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також па інших підставах, не заборонених законом, та таких, що не суперечать моральним засадам суспільства (Сімейний кодекс України, ст.З, ч.4).
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 145 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |