Читайте также:
|
|
Проблема історичного розвитку сім’ї є предметом багатьох теорій в рамках суспільних наук. Особливий цікавими є результати етнологічних досліджень американського дослідника Льюїса Генрі Моргана (1818-1881), який довгий час жив в одному племені північноамериканських ірокезів. На основі наукових розробок Моргана сучасні вчені виокремлюють наступні фази розвитку сім’ї: проміскуітет, кровнородинна сім’я, пуналуальна сім’я, сіндіасмічна сім’я, моногамна сім’я.
Проміскуітет характерний для нижчого ступеня розвитку людства. Це така форма сумісного життя, коли були відсутні окремі сімейні групи і сімейне життя було тотожне суспільному. Незабаром, на думку Моргана, відбулося обмеження статевого спілкування і починають виокремлюватися групи, між якими таке спілкування було дозволено. Це призвело до виникнення особливої форми сім’ї – кровнородинної.
Кровнородинна сім’я характеризується груповим шлюбом, а статеве спілкування в ній дозволено лише між тими, хто належить до одного покоління. Усі ті, хто належить одному поколінню, тобто брати та сестри, незалежно від міри їхніх родинних зв’язків, утворюють одну сім’ю (ендогамія). Обмеження кола статевих партнерів в межах такої сім’ї відбулося під впливом розвитку суспільства і призвело до виникнення більш розвинутої форми сім’ї – пуналуальної.
В пуналуальній сім’ї з статевого спілкування виключаються спочатку кровна рідня по жіночій лінії, а пізніше ця заборона поширюється і на інших, більш далеких родичів того ж покоління. Для цього типу сім’ї характерний груповий шлюб, він є екзогамним. При такому шлюбі декілька сестер, рідних або більш далеких ступенів споріднення, були одружені з декількома чоловіками як спільними чоловіками. Отже такий шлюб – це шлюб між людьми одного покоління. Все частіше в рамках такого типу сім’ї утворюються тривалі зв’язки між одним чоловіком та одною жінкою.
Сіндіасмічна сім’я: один чоловік живе з однією жінкою, полігамія залишається виключним правом чоловіка. Шлюб легко розривається, діти залишаються з матір’ю.
Моногамна сім’я відрізняється тісним зв’язком між чоловіком та жінкою, причому шлюб може бути розірваним лише за бажанням чоловіка. Безпосередньою причиною появи моногамної сім’ї є виникнення приватної власності і прагнення захистити право дітей на володіння сімейним майном. Зміцнення моногамної сім’ї відбувалося у період розкладу старого родинного ладу і виникнення нових форм людських спільнот.
Таким чином, історично сім’я розвивалася від нерегульованих статевих стосунків до обмежених у моногамній сім’ї.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 173 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |