Читайте также:
|
|
Діалектика – обґрунтовує, що все існуюче може бути зрозумілим лише в розвитку і що останній слід розглядати як саморозвиток, що породжується внутрішніми імпульсами і включає в себе не лише поступові зміни, еволюцію, а й перерви поступовості, якісні стрибки, появу нового.
Поняття дійсності в розвитку – найважливіший аспект діалектичного бачення світу. Діалектика є вченням про розвиток у його найбільш повному, глибокому і вільному від однобічності вигляді. Знання законів розвитку дозволяють людям цілеспрямовано змінювати світ у зв’язку з потребами людства.
Думка про те, що навколишній світ знаходиться в розвитку – велике філософське відкриття. Проте різні філософи по різному вбачали цей розвиток:
Перші – вважали, що розвиток – це повторення минулого.
Другі – вважали, що розвиток – це ланцюг випадкових, непередбачуваних стрибків, які розривають зв’язок зі старим.
Треті – трактували розвиток як пряме сходження з низу в гору, а інші навпаки.
Розвиток – це поступовий процес системного нагромадження за порівняльно довгий проміжок часу направлених і незворотних змін.
Розвиток вказує на те, що матерія не просто існує і рухається в просторі й часі, але й змінюється в певному напрямку (це ж стосується і духовного життя).
Час – необхідна умова якісного розвитку любої матеріальної системи.
Таким чином, розвиток як властивість матерії нескінченний процес її самооновлення, поява якісно нових форм свого існування і руху.
Поняття «розвиток» виділяє із загальної маси змін такі, котрі зв’язані з поновленням системи, з її внутрішнім структурним і функціональним зміненням, перевтілення у щось нове. Причому, у випадках розвитку мова йде не про разові, а про наростаючі, розгорнуті у часі поступові якісні трансформації системи. Для характеристики того чи іншого процесу як розвитку, як правило, потрібні великі періоди часу, які дозволяють судити про тенденції, направленість змін.
Принципи розвитку:
2. Протиріччя як внутрішнє джерело розвитку.
Питання про протиріччя – центральний у діалектиці. Вчення про єдність протиріч є її ядро, суть. Особлива значимість проблеми протиріччя визначається тим, що все, що відбувається в світі містить в собі протиріччя.
Протиріччя – це відношення між протилежностями, протилежними частинами, властивостями, підсистемами.
Види протиріч:
1) внутрішні – зовнішні,
2) основні – не основні,
3) антагоністичні – неантагоністичні.
Протилежності входять до складу системи і в середині її складають єдність. Боротьба протилежностей є внутрішнім джерелом діалектичного руху і розвитку.
Філософи– метафізики допускають протиріччя лише як феномен мислення, виникаючих через порушення вимог формальної логіки. Але протиріччя не тільки ознака смутної думки, а насамперед визначний елемент об’єктивної діалектики природи й суспільства. У людини як особистості існують протиріччя між власним і суспільним досвідом, бажаннями і можливостями, розумом і почуттями.
Протиріччя – це єдність взаємовиключних протилежностей.
Відношення протилежності елементів, об’єктів реальності, їх сторін і властивостей виражає властиву всім явищам дійсності суперечність. У протиріччях – імпульсом самозміни є джерело розвитку, яке змінює речі на щось нове. Якщо б предмети були б постійною тотожністю самим собі, без протилежностей, вони були б абсолютно незмінними.
Боротьба протилежностей та їх взаємозаперечення – спонукаючий до якісних змін фактор. У боротьбі протилежностей відбувається їх взаємодія, тобто відбувається переміщення між ними речовин, енергії та інформації. В силу боротьби протилежностей мають місце зміни відносин між ними, а тим самим – поетапне розгорнення і поглиблення протиріч. В результаті взаємодія протилежностей призводить до вирішення протиріччя.
Форми вирішення протиріччя:
1) перехід протилежностей одна в одну;
2) перехід в більш високі форми;
3) перемога однієї протилежності над іншою;
4) зникнення обох протилежностей при повній зміні предмета.
Абсолютність боротьби протилежностей заключається в тому, що в їх взаємодії виникає в предметі внутрішня «напруга», виникає імпульс до змін і формуються тенденції його розвитку.
Типи протиріч:
1) внутрішнє протиріччя – це єдність протилежностей у самій суті предмету,
2) зовнішні – ті, які виникають між співіснуючими і взаємозв’язаними явищами,
3) онтологічні – фізичні, біологічні, хімічні, соціальні протилежності,
4) гносеологічні – пізнавальні:
а) когнітивні – виникають в пізнавальних діях,
б) логічні – виникають внаслідок порушення законів правильного мислення,
в) категоріальні – протилежності типу можливості – дійсності, причини – наслідку, якості – кількості,
5) аксеологічні – протилежності ціннісних відносин людей,
6) праксеологічні – економічні, політичні, ідеологічні протиріччя.
3. Основні закони діалектики.
Закон – це внутрішній суттєвий зв'язок явищ, обумовлюючий їх необхідний, закономірний розвиток.
а) Закон єдності і боротьби протилежностей – вказує на джерело руху, джерело розвитку предметів, процесів і явищ.
Згідно з ним найважливішою умовою, що породжує розвиток, є діалектична суперечність.
Діалектична суперечність – це роздвоєння єдиного (речі, явища) на взаємовиключаючі і взаємообумовлюючі одна одну протилежності.
Виходячи з її всезагального характеру, всі предмети, процеси, явища суперечливі. Це означає, що вони складаються з однієї чи більше пар протилежностей. Вони не лише взаємовиключають, але й передбачають, взаємообумовлюють одна одну.
Причиною розвитку будь-якої системи (предмета, явища) є взаємодія між протилежностями.
Протилежність – це значні, суттєві невідповідності між взаємозв’язаними сторонами, підсистемами даного явища, процесу.
Категорія "тотожність" означає три характеристики:
1) вживається у значенні як єдність протилежностей,
2) відображає момент переходу однієї протилежності в іншу (ставати тотожними),
3) визначає самототожність, рівність, однаковість об'єкта з самим собою.
Таке співвідношення протилежностей (взаємодоповнення, взаємозміцнення), яке сприяє розвитку даної системи, називається гармонійним.
Етапи розвитку протилежності:
1) безпосередньої єдності протилежних тенденцій того чи іншого об’єкта;
2) різниці, коли сторони протиріччя обособлюються, набувають деяку самостійність;
3) поляризації кожної із сторін, коли вони протипостають одна одній і кінцево стверджують себе як протилежності;
4) граничної загостреності протилежних тенденцій, боротьба між ними і вирішення протиріччя.
Взаємовідношення протилежностей одночасно передбачає і їх єдність. Мається на увазі не подібність у різному, а взаємозв'язок і взаємодію різних явищ у межах певної системи. Ця єдність здійснюється через відмінність і протилежність моментів у цілому. Роздвоєність предметів, процесів, явищ на протилежності становить внутрішньо неспокійну єдність, яка передбачає одночасно і боротьбу протилежностей. Останні не просто співіснують, а знаходяться в особливій взаємодії (взаємоперетворенні, взаємопроникненні). Визначальним моментом цього взаємозв'язку є така взаємодія протилежностей, яка виступає джерелом розвитку речі. Під терміном " боротьба " мислиться така взаємодія протилежностей, результатом якої є виникнення джерела її розвитку. Як видно, діалектичне протиріччя відображає подвійне відношення в середині цілого (єдність протилежностей і їх суперечливість). І відділити їх одне від одного неможливо. Суперечності наростають по мірі посилення взаємодії протилежностей, по мірі того, як вони стають несумісними в межах об'єкта як цілого (виключають, заперечують одне одного). Тоді вони розв'язуються. Розв'язання суперечностей призводить до руйнації старого об'єкта і виникнення нового.
б) Закон взаємного переходу кількісних і якісних змін – полягає в тому, що нагромадження дрібних, спочатку непомітних кількісних змін на певному етапі неминуче призводить до корінних, якісних змін, в результаті яких одна якість поступається місцем іншій, та, в свою чергу, набуває своєї кількісної характеристики.
Кількість – це категорія, яка відображає зовнішні формальні відносини предмету або його частин, а також властивостей і їх величину, число, ступінь проявлення тої чи іншої властивості.
Якість – це така категорія, яка описує визначеність предмета, і яку не можна відділити від існування самої речі.
Ця визначеність (цілісність) проявляється через діалектичну єдність суттєвих властивостей, їх граней, які відрізняють дану річ від інших. Якість може бути відображена вже у відчуттях до і незалежно від дослідження кількості.
У своїй ізольованості якість і кількість є лише ідеалізованим моментом предмета, процесу чи явища, які знаходяться в постійному розвитку.
Міра виражає таку єдність кількості й якості, при якій предмет дорівнює сам собі.
Міра – це не що інше, як конкретна межа існування речі в певній якості.
Вихід за її межі призводить до якісної зміни речі, тобто перетворення її в щось інше (до нового співвідношення якості й кількості, нової міри).
Межа міри – це певний момент, межа, коли кількісні зміни не призводять до якісних змін, вона різна для різних предметів, явищ.
Дані категорії у своєму взаємозв'язку описують один з основних законів діалектики – закон взаємного переходу кількісних і якісних змін.
Закон взаємного переходу кількісних і якісних змін розкриває механізм змін та розвитку.
Перехід від однієї якості до іншої відбувається у формі "стрибка".
Стрибок – це перехід кількісних змін у якісні або перехід одного якісного стану в інший.
Види стрибків:
1) за способом здійснення стрибки поділяються на швидкі (часто вибухові) й поступові,
2) за формою стрибки поділяють на одноактні й багатоактні (прості, складні),
3) за глибиною – на поверхневі й глибинні, часткові й повні,
4) за спрямованістю – на прогресивні й регресивні.
в) Закон заперечення заперечення – вказує на напрям і форми розвитку, на єдність поступовості й наступності, на виникнення нового на основі певних моментів старого.
Діалектичне заперечення – це таке перетворення явища, яке хоча і ліквідує його як таке, але одночасно відкриває простір для подальшого його розвитку.
Закон заперечення заперечення вказує на напрям і форми розвитку.
Завдяки правильному розумінню співвідношення поступальності (подолання початкового рівня буття) й циклічності Гегелю вдалося вирішити питання напряму й форм розвитку. Він розумів розвиток як висхідний, поступальний рух уперед з повторенням деяких пройдених ступенів на новій, вищій основі.
Визнаючи основною тенденцією розвитку прогрес, матеріалістична діалектика разом з тим не заперечує й наявності таких змін, які не ведуть до виникнення нового. Це протилежні категорії, які відображають істотні сторони розвитку. Якщо прогрес можна зобразити висхідною лінією, а регрес – низхідною, то їх єдність у найабстрактнішому вигляді можна зобразити однією висхідною лінією. При конкретнішому схематичному його зображенні, коли регрес виступає підпорядкованим моментом, розвиток нагадує собою спіраль.
Заперечення включає в себе триєдиний процес:
1) деструкції (руйнування, подолання) попереднього,
2) кумуляції (часткове збереження, спадкоємність, наступність),
3) конструкції (формування, творення нового).
Заперечення проявляється всередині речі. Воно існує до того часу, доки існує сама річ. У кінцевому підсумку це заперечення призводить до перетворення речі в свою протилежність, до появи нової речі. На основі цієї речі теж може виникнути й виникає наступне (друге) заперечення і так далі.
Старе, як правило, зникає не безслідно, а концентрується в новому, зазнає в ньому переробки.
Заперечення речі своєю протилежністю призводить до розв'язання відповідної суперечності шляхом зруйнування і перетворення її в свою протилежність. Та розвиток на цьому не зупиняється. З виникненням нової речі народжується й нова суперечність, нове заперечення, яке і виступає рушійною силою подальшого розвитку.
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 90 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |