Читайте также:
|
|
ІНФРАЗВУКУ І ВІБРАЦІЙ
Шум, вібрації, ультра- та інфразвук відносяться до шкідливих виробничих факторів, які при тривалому впливі на робітників можуть призвести до важких професійних захворювань. Часто ці фактори супроводжують один одного. В основі їхнього походження лежать механічні коливання, що поширюються в пружних середовищах. Мається визначена подібність у впливі шуму, ультра- та інфразвуку і вібрації на організм людини, хоч і спостерігаються деякі значні відмінності. Певною мірою подібні фізичні закономірності, що визначають методологію захисту від впливу цих шкідливих виробничих факторів.
Шум – безладне поєднання небажаних для людини звуків, що заважають трудовій діяльності чи відпочинку.
Звук – хвильовий механічний рух частин пружного середовища з частотами коливань від 16 до 20 000 Гц. Діапазон частот понад 20 кГц відповідає ультразвуку, а нижче 16 Гц – інфразвуку.
Вібрації – механічні коливання елементів конструкцій, устаткування, машин, споруджень, що поширюються в пружних середовищах і впливають на людину при поверхневому контакті.
Звуковий тиск – надлишковий тиск (зміна тиску порівняно з рівноважним станом), що виникає в повітряному середовищі при проходженні через нього звукових хвиль.
У найпростішому випадку
,
де – амплітуда звукового тиску, Па; f – частота, Гц; t – час, с.
Інтенсивність звуку – цеявляє собою середній потік енергії у певному місці простору в одиницю часу через одиницю поверхні, нормальної до напрямку поширення звуку:
,
де I – інтенсивність звуку, Ут/м2; – середньоквадратична величина звукового тиску, Па;
,
– відповідно миттєве і середньоквадратичне значення коливальної швидкості частинок у звуковій хвилі, м/с;
– щільність середовища,
; с – швидкість звуку в середовищі, м/с.
Рівень звукового тиску – величина, вимірювана згідно з відношенням діючого тиску p чи інтенсивності I до граничних значень Па чи
Вт/
:
,
де L – рівень звукового тиску, дБ.
Аналогічно визначається рівень вібростійкості стосовно граничного значення коливальної швидкості м/с:
,
де L n – рівень вібростійкості, дБ.
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 96 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |