Читайте также:
|
|
ЗАПОРІЗЬКА ГІМНАЗІЯ №8
ЗАПОРЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ЗАПОРЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РОЗВИТОК ВОКАЛЬНИХ НАВИЧОК УЧНІВ
НА УРОКАХ МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА
Досвід роботи Панченко Наталії Іванівни вчителя музики Запорізької гімназії №8 | |
Запоріжжя, 2012
ПЛАН
1. ВСТУП. Традиції викладання хорового співу
2. Обґрунтування обраної теми самоосвіти
3. Наукова основа досвіду
4. Сутність досвіду, його технологія
- Теоретичні основи, поняття вокально-хорових навичок;
- Початковий етап роботи з молодшим хором;
- Прийоми розвитку слуху;
- Основні прийоми розвитку голосу;
- Робота над голосними;
- Робота над приголосними;
- Робота над ритмічною чіткістю;
- Виспівування;
- Розучування пісні.
5. Висновок
6. Використана література
7. Додаток
ВСТУП
Традиція викладання хорового співу
Хоровий спів має глибокі історичні корені. Аж до XVIII століття візитною карткою музичної культури нашої країни було хорове виконавство.
Музична освіта, а зокрема і хоровий спів, колись було зовсім іншим. Воснові лежала, перш за все, практика церковного співу. У будь-якому навчальному закладі - від парафіяльної школи до губернської гімназії вивчався весь річний коло православного співу. Хоровий спів було обов'язковою частиною освіти, живим, нагальним деланием кожного учня. Цю музику він слухав тижні на церковних службах, сам співав у школі і на криласі, вона була частиною його життя. Але на уроках співу не обмежувалися однією лише церковною музикою, вивчалися також народні пісні і, власне, дитячі пісні.
Один з провідних російських педагогів музики минулого століття С.В.Смоленський вважав, що проблему музичної культури суспільства як національну традицію музичної освіти можна вирішити через хоровий спів. Він стверджував, що творчі здібності закладені в усіх дітей без винятку, тому необхідно поставити педагогічний процес так, щоб ці здібності проявилися. Однак упоратися з цією, на перший погляд, простий, а по суті своїй складним завданням непросто. Тут потрібне знання психології, педагогіки, вокальну майстерність: висока культура слова і звуку, вміння природно і правдиво передати в інтонації зміст і характер людських почуттів і переживань.
Перші спроби здійснити музичне виховання в рамках загальноосвітньої школи можна відшукати ще в Царській Росії.
Всі шкільні статути пропонували місцевим «начальству подбати про викладання музики та інших мистецтв«в міру можливості», коли є до того здібності. Або, кажучи по-іншому, «матеріальні можливості». У деяких, восновному привілейованих навчальних закладах, такі кошти знаходилися. Особливо дбайливо було поставлено освіту в привілейованих жіночих навчальних закладах, де музика розглядалася в якості важливого елементу виховання.
Кінець 19 століття в Росії та Україні багатий появою на світ дослідженнями з проблеми хорового виховання дітей. Серед педагогів останньої третини 19 століття Степан Васильович Смоленськийкористувався особливоюпопулярністю. Вперше в шкільну освіту Смоленський ставить проблему єдності навчання і виховання на уроках музики. У статті «Нотатки про навчання співу» він указує три головні завдання:
1. Виховна - формування духовної культури
2. Освітня - знання російської музичної літератури
3. Розвиваюча - навчання прийомам співу
Він створює підручник, у якому дає свої методичні розробки:
Чотиритомний «Курс хорового співу», а також «Азбука хорового співу», в якій дана методика знаменного співу. Вчений представляв хор як масовий колективздидактичними і художніми завданнями: навчити прийомам співу і виконувати артистично. Смоленський не тільки прищеплював дітям музичну культуру, а й навчав їх техніці співу.
У 70-х роках 19 століття з'являється книга Сергія Миропольского «Про музичній освіті народу в Росії і Західній Європі». У цій книзі є стаття, присвячена огляду російської навчально-музичної літератури з навчання співу. Він особливо виділяє значення хорового співу, яке, за його словами, є:
1. Навиком до дружнього, сукупного дії
2. Розумним прагненням спільними силами досягти мети
3. Звичкою ретельно виконувати свою власну діяльність.
У своїх висловлюваннях Миропольський підкреслює любов до пісні в народу, наводячи різні випадки з побуту, пов'язані з піснею.
КнигаС. Миропольского відіграла помітну роль в історії музичного виховання, так як вона давала уявлення про стан музичного виховання в Росії, Україні і на Заході.
Велику популярність набула двухчастная «Методика співу» Олексія Миколайовича Карасьова. Він надає вивченню співу не тільки музично-освітнє, а й виховне значення. Автор особливо підкреслює, що при заняттях хором розвивається активну увагу і загострюється розумова робота.
Карасьов ставить 2 мети при навчанні дітей співу:
1. Розвитоквластивих дітям музичних здібностей, а разом з тим, органів голоси, мови і дихання.
2. Застосування зазначених здібностей і вмінь, отриманих під час навчання, до практики.
Велику увагу приділяє Карасьов нотній грамоті, необхідність вивчення якої він наполегливо підкреслює: «При співі«з голосу», людина блукає в пітьмі, виявляється безпорадним в кожному новому випадку».
А. Н. Карасьов приділяє значну увагу методичним прийомам вивчення музичних творів:
1. Читання першого рядка вчителем, якщо не засвоєно це раніше.
2. Повторення чітко кожним учнем із слабких, і всім класом.
3. Спів рядка вчителем.
4. Повторення кращими учнями окремо.
5. Повторення двома, трьома, групою і всім класом.
6. Вивчення при тих же прийомахдругого рядка.
7. Повторення обох рядків одна на іншу.
8. Спів наступної фрази молитви.
Переваги методики А. М. Карасьова полягає в строгій, продуманої послідовностів побудові всього процесу навчання і в детальній його розробці, сприяє виробленню міцних навичок в учнів.
У той же час методика А. М. Карасьова відображала схоластику, і формалізм навчання того часу.
Слід зазначити статті професора А. І. Пузиревський. На його думку шкільне спів, правильно поставлене і хороше ведення, важливо для школи в різних відносинах: і в релігійному, і в естетичному і в моральному. У статті «Спів у сімейному вихованні» він зазначає, що дуже важливі заняття співом, бо «для успішності будь-яких музичних занять необхідно розвивати загальну музикальність... а для цього найкращим засобом є спів, доступне всім нормальним дітям».
Не менший інтерес представляє робота Д.М. Заріна «Методика», яка починається з вступної частини «Про методі хорового співу та його принципи».
На його думку, значення шкільного співу полягає не тільки у вихованні естетичного почуття, але і в його виховний вплив:
1. На розумові сили дітей: свідомість, пам'ять, уява
2. Волю
3. Естетичне почуття, яке можливе тільки через виконання хорошої музики.
Весь курс занять Зарін ділить на 2 періоди: навчання нотної грамоти, і навчання з голосу - рекомендує починати з роботи над розвитком сприйняття висоти, тому що звуковисотний розділ він вважає найбільш цікавим для дітей.
Більш рішучим виразом нових педагогічних тенденцій є «Методика співу у початковій школі, заснована на новітніх даних експериментальної педагогіки» Олександра Леонтійовича Маслова.
Автор описує різні експерименти. Він закликає до методичних шукань, в яких бачить обов'язок кожного справжнього вчителя, але поряд з цим не закреслює всю спадщину старої російської педагогіки. Він вимагає поєднання нових методів із старими, перевіреними досвідом.
Маслов вважає, що шкільне спів по перевазі має бути хоровим, незважаючи на те, що зокрема ставить собі завданням індивідуальний розвиток дитини. Також Маслов говорить про те, що хоровий спів - це основний вид шкільної роботи з музики. При цьому вважає, що введення посиленого вивчення нотної грамоти легко може вбити в дитині, як музично чуття, так і інтерес до краси і творчій уяві. Нотна грамота, як така в початковій школі, повинна бути лише допоміжним засобом при навчанні. Головна цінність його методики - у стимулюванні творчого потенціалу дітей.
У період до 30-х років першорядне значення набули проблеми охорони дитячих голосів, створення спеціальної дитячої вокальної музики.
У радянський період розвитку нашої держави в загальноосвітніх школах залучення учнів до музичного мистецтва проходило, в основному, за допомогою хорового співу як на уроках музики, так і на заняттях шкільних хорових колективів. Школа «співала», регулярно проводилися конкурси шкільних хорів сільських, міських, республіканських та інших рівнів. Вчителі музики успішно використовували хорове музикування як дієву форму виховання музично-естетичних потреб, вокально-хорових умінь і навичок. На заняттях шкільного хору проходив активний процес формування тих сторін особистості школяра, які роблять учня більш активним і наглядовою в життя, виробляють здатність аналізувати себе, свої думки і вчинки з точки зору любові до дійсності.
З 1930 по 1941 року розпочинається систематична робота над удосконаленням методів співочого навчання, заснованих на регулярних спостереженнях за вокальним розвитком дітей. Докладно про це пишуть у своїх роботах Н. Л. Грозденская і В. Т. Соколов.
З 1941 по 1970 роки важливе місце відводиться оволодінню технічними навичками та розвитку вокального слуху учня (Н. Л. Грозденская, О. А. Апраксіна, В. Т. Соколов, Є. Я. Гембіцьким).
У наш час проблеми формування вокально-хорових навичок у молодших школярів приділяється досить велика увага. Ця тема докладно у методичних працях Г. А. Стулова, Л. Г. Дмитрієва, Н. М. Чорноіваненко, В. М. Нікітіна, Л. Б. Безбородова.
У новому XXI столітті актуальність викладання хорового співу не ставиться під сумнів, це доводить активний випуск в останні роки різних підручників і посібників для вчителів з навчання хоровому співу.
Особлива увага приділена основам організації та управління хоровими колективами в школі та в системі додаткової освіти. У додатку даються твори для дитячого хору. Може бути корисно вчителям музики, хормейстером.
Живов В.Л. Хорове виконавство. Теорія. Методика. Практика М.: Владос, 2003. Цей посібник може використовуватися в якості основного матеріалу з курсу «Теорія хорового виконавства», а також в якості додаткового - за курсом «хорознавства» на заняттях у класах хорового диригування, вокалу, читання хорових партитур. Адресовано студентам і викладачам музичних та педагогічних вузів, коледжів, викладачам музичних та загальноосвітніх шкіл, хормейстер-практикам і широкому колу любителів хорового співу.
Дата добавления: 2015-04-12; просмотров: 112 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |