Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Порядок виконання

Читайте также:
  1. I) Независимый и зависимый порядок
  2. II. Порядок избрания должностных лиц. Совет пятисот и Народное собрание
  3. III. ПОРЯДОК ВИЗНАЧЕННЯ ПОТРЕБИ ТА ПРИДБАННЯ ЗАСОБІВ ІНДИВІДУАЛЬНОГО ЗАХИСТУ
  4. III. Порядок предоставления услуг
  5. III. Порядок проведения конкурса
  6. IV. ПОРЯДОК ВИДАЧІ ТА ЗБЕРІГАННЯ СПЕЦІАЛЬНОГО ОДЯГУ, СПЕЦІАЛЬНОГО ВЗУТТЯ ТА ІНШИХ ЗАСОБІВ ІНДИВІДУАЛЬНОГО ЗАХИСТУ
  7. IV. Порядок и формы контроля за исполнением государственной функции
  8. IV. ПОРЯДОК ПОДГОТОВКИ И ПРОВЕДЕНИЯ КОНСИЛИУМА
  9. IV. ПОРЯДОК ПРОВЕДЕНИЯ ПРОФЕССИОНАЛЬНОГО ОТБОРА КАНДИДАТОВ
  10. IV. Сроки и порядок проведения конкурса

1. Вивчення методів визначення вмісту у харчових продуктах і продовольчій сировині важких металів

Найбільш часто зустрічаються: свинець, кадмій, цинк, залізо, олово, ртуть. Взагалі токсичних елементів рахується біля 70, окремі автори із найбільш поширених вважають 20.

Вміст важких металів у харчових продуктах і продовольчій сировині не повинен перевищувати допустимі рівні, встановлені санітарними правилами і нормами, (СанПІН), медико-біологічними вимогами і нормами якості продовольчої сировини і харчових продуктів №5061-89. Норми вмісту важких металів у харчових продуктах зазначені також у державних стандартах України.

Методи визначення важких металі в. Визначення важких металів у харчових продуктах і продовольчій сировині проводиться методом сухої і мокрої мінералізації.

Суха мінералізація здійснюється спалюванням органічних речовин, що містяться у пробах всіх видів сировини і харчових продуктів, крім продуктів із вмістом жиру 60% і більше. Проби, що містять вологи від 20 до 80%, перед цим висушують у сушильній шафі; проби рідких продуктів із вмістом води більше 80% фільтрують і випаровують з них воду на водяній бані.

До проб молока, кисломолочних продуктів і молочних консервів додають розчин азотної кислоти. Проби спочатку спалюють на електроплитці, а потім - електропечі. У проби деяких продуктів перед спалюванням додають азотну кислоту, окис магнію, воду.

Мокра мінералізація здійснюється шляхом руйнування органічних речовин. Проби продукту розбавляють концентрованими сірчаною і азотною кислотами (до деяких проб також додають хлорну кислоту або перекис водню) під час нагрівання.

Цей спосіб мінералізації використовують для всіх видів сировини і продуктів, крім вершкового масла, тваринних та інших жирів.

Проби жирів і сирів спочатку піддають екстрагуванню. Для отримання екстракту проби змішують з розбавленою соляною або азотною кислотою.

Вміст ртуті в мінералізованих пробах визначають калориметричним або атомо-абсорбційним, вміст заліза і миш'яку – фотоелектро-калометричним, або електрофотометричним, вміст міді - полярографічним і калориметричним, вміст олова -калориметричним методами.

2. Вивчення методів контролю вмісту пестицидів

Хлорорганічні (альдрин, гептахлор, дактал, кельтон, метоксихлор тощо) характерні тим, що у складі цих сполук наявний хлор, як сильний окислювач;

Фосфорорганічні - сполуки з наявністю фосфору (абат, амофос, антіо, байтекс, валексон, дифос, фосфамід, карбофос, карате, метафос, цисолт, деціс, фастак та інші);

Ртутьорганічні - солі метил-, етил-, метоксил, та фенілу ртуті;

Синтетичні пиретроїди - перметрин, фенвалерат, дельтаметрин; а також: карбонати, дитіокарбонати, хлорфенокислоти, похідні симтриазинів (енмазин, атразин, гран, корагард, метопротрин, метазин, семерон, мезоранил тощо).

Контроль за вмістом залишкових кількостей пестицидів.

Контроль за вмістом пестицидів у харчових продуктах та харчовій сировині проводять органи санітарно-епідеміологічної служби Міністерства охорони здоров'я України. Вони здійснюють систематичний нагляд за вмістом пестицидів у продуктах, а також використанням їх при обробці сільськогосподарських рослин, тварин, птиці та фуражних культур.

Аналізи проводять на санітарно-епідеміологічних обласних, проектно-пошукових станціях хімізації, у ветеринарно-бактеріологічних лабораторіях, в тому числі і на ринках.

Для проведення аналізу на вміст пестицидів проби харчових продуктів відбирають згідно з правилами. Проба супроводжується актом в якому вказують: назву продукту, масу проби, дату і місце відбирання проби тощо.

Виявлення у продуктах харчування надлишкової кількості пестицидів свідчить про порушення санітарно-гігієнічних правил та норм. Винних у цьому притягують до дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності.

Санітарна оцінка м'яса при ураженні пестицидами

Отруйні речовини наявність яких у м'ясі та субпродуктах не допускається.

Фосфорорганічні пестициди – метафос, тіофос, ДДВФ. хлорофос хлорорганічні сполуки - гептахлор, поліхлокамфен; севин, ТМТД, цинеб - кризил, полікарпацил, байрон та інші; динітроортокрезол, нітроген, гербіциди групи 2,4Д; бромистий метил, ртуть та миш'яковмісні препарати(з урахуванням природного вмісту їх: для миш'яку м'ясі-0,5 мг/кг, ртуть у м'ясі не допускається, в печінці - до 0,03 і в нирках-0,05 мг/кг)

Гранично допустимі кількості отруйних речовин у м'ясі та м'ясних продуктах

Гранично допустимі кількості вмісту отруйних речовин на 1кг маси м'яса: свинцю 0,5 мг, кремній фтористого натрію 0,4,нітратйону 100, ДДТ та його метаболітів і гексахлорцигексану до 0,005, атразину 0,2, ролену 0,3, метаксихлору 14мг та ін. При отруєнні нітратами з рівнем, не вищим від 7-10мг%, і виявлені нітратів, м'ясо вимушено забитих тварин можна використовувати для виробництва варених ковбас за умови введення його не більше як 20% у м'ясо від здорових тварин. М'ясо з гранично допустимою кількістю отруйних речовин використовують на харчові цілі, а якщо вони перевищують у два рази і більше, м'ясо вважають умовно-придатним і через роздрібну мережу не реалізують.

Отруйні речовини, з якими м'ясо допускається для використання на харчові цілі

Препарати фтору, солі цинку і міді, хлорид натрію, алкалоїди, кислоти і луги, газоподібні речовини (амоній, хлор, чадний газ, сірчистий ангідрид), карбамід, сапоніни, речовини фото динамічної дії, що містяться в гречці, просі, люцерні, ціаногенні рослини, токсичні гриби, отруйні речовини куколю, молочаю, веху і рослин сімейства Лютикових. У всіх випадках внутрішні органи, у тому числі і шлунково-кишковий тракт, вим'я і мозок, утилізуються. М'ясо тварин вимушено забитих, після обробки детрилом Б та О ціанозом та браміном (птицю), дозволяється використовувати не раніше ніж через 6 діб після введення препарату.

3. Вивчення методів визначення вмісту радіонуклідів

Державні гігієнічні нормативи. Допустимі рівні радіонуклідів Сз137 і Sг90.

Завдання для самостійного виконання:

Вивчити самостійно пункт 3 плану заняття.

Контрольні питання:

1. Які найбільш поширені токсичні речовини важких металів?

2. Які існують методи визначення вмісту важких металів?

3. Що таке пестициди?

4. Ким здійснюється контроль за рівнями вмісту пестицидів у харчових продуктах?

5. Що таке державні гігієнічні нормативи і допустимі рівні радіонуклідів Сs 137

та Sr 90?

6. Які нормативні документи оформляються при вилученні і знищенні харчових продуктів уражених токсичними речовинами?

5. Тема 3. Вивчення методів оцінки якості м'яса за ветеринарно-санітарними показниками

План заняття:

1. Вивчення методів ветеринарно-санітарної експертизи туш і органів.
а). Ознаки місця зарізу.

б). Ступінь знекровлення туші.

в). Зміни в лімфатичних вузлах.

2. Лабораторні методи дослідження м'яса хворих тварин.

3. Вивчення клейм для клеймування м'яса за результатами ветсанекспертизи.

4. Документальне оформлення результатів ветсанекспертизи.

Мета заняття:

Ознайомити студентів з методами ветсанекспертизи продуктів забою тварин.

Матеріали та обладнання:

1. Діюча нормативна документація (ветсанправила, інструкції), підручники, посібники, методичні розробки.

2. Зразки досліджуваного м'яса, лабораторні прилади, реактиви, лабораторний посуд.

Теоретичне обґрунтування:

Ветеринарно-санітарна експертиза складає комплекс спеціальних методів дослідження, при виконанні яких досягається виявлення уражених хворобами тваринних продуктів і недопущення використання їх на харчові та кормові цілі. Особливо велике значення ветеринарно-санітарної експертизи при забої тварин і санітарній оцінці м'яса та інших продуктів забою, а також молока, яєць, риби та іншої продукції тваринного походження.

Ветеринарно-санітарна експертиза здійснюється лікарями і фельдшерами ветеринарної медицини на всіх підприємствах м'ясної промисловості, на ринках, базах, складах тощо. На рибопереробних і молокопереробних заводах харчову експертизу проводить санітарний персонал і технологи під керівництвом ветеринарних спеціалістів.

Законодавчо ветеринарно-санітарна експертиза регламентована спеціальними "Правилами ветеринарно-санітарного огляду забійних тварин і ветеринарно-санітарної експертизи м'яса і м'ясопродуктів", які передбачають ветеринарний огляд тварин перед забоєм, ветеринарно-санітарну експертизу туш і внутрішніх органів, а також умови використання та переробки продуктів забою у випадку ураження їх хворобами, що становлять загрозу для людей та тварин.

При проведенні ветсанекспертизи м'яса від вимушеного забою хворої тварини необхідно врахувати стан місця зарізу, ступінь знекровлення, наявність гіпостазів, зміни в лімфатичних вузлах.

Із лабораторних методів дослідження проводять бактеріоскопію мазків-відбитків; визначення біохімічних показників у м'ясі; визначення рН; бензидинова проба (на пероксидазу); формольну реакцію та бактеріологічні дослідження.




Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 82 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

Введение | Форми контролю знань | Порядок виконання | Визначення густини молока (ГОСТ 3625-84) | Порядок виконання | Солена риба | Порядок виконання | Забарвлення палива | Економічні характеристики товарів | Час діяти |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.011 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав