Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

ВИЗНАЧЕННЯ ПРИСКОРЕННЯ ВІЛЬНОГО ПАДІННЯ ЗА ДОПОМОГОЮ МАТЕМАТИЧНОГО МАЯТНИКА ТА ПАДАЮЧОГО ЦИЛІНДРА

Читайте также:
  1. I. Визначення
  2. I. Визначення поняття орнамент.
  3. III. ПОРЯДОК ВИЗНАЧЕННЯ ПОТРЕБИ ТА ПРИДБАННЯ ЗАСОБІВ ІНДИВІДУАЛЬНОГО ЗАХИСТУ
  4. Амбивалентность маятника: эго неэффективно, когда соперничающие богини борются за господство
  5. Визначення
  6. Визначення бюджету на основі певного відсотка від продажів, прийнятого в конкурентів
  7. Визначення витрат палива тепловозом
  8. Визначення густини молока
  9. Визначення густини молока (ГОСТ 3625-84)
  10. ВИЗНАЧЕННЯ ДОПУСТИМИХ ШВИДКОСТЕЙ РУХУ ПО СПОЛУЧЕННЯХ КРИВИХ

Мета роботи: визначення прискорення вільного падіння для даної місцевості.

 

Прилади і матеріали: 1) математичний маятник, 2) секундомір, 3) установка з падаючим циліндром.

 

 

1. Теоретичні відомості

 

Усі фізичні тіла притягуються одне до одного. Закон всесвітнього тяжіння Ньютона стверджує: дві довільні матеріальні точки притягуються одна до одної з силами, пропорційними добутку їхніх мас і обернено пропорційними квадрату відстані між ними:

Тут m1 i m2 – маси матеріальних точок, r – відстань між ними, а G – гравітаційна стала. G= (6,672±0,004)·10-11 Н·м2·кг-2.Сила взаємодій направлена вздовж прямої, що з’єднує матеріальні точки. Вже І. Ньютон показав, що сферично-симетричні тіла взаємодіють так само, як і матеріальні точки, якщо б їхні маси були зосереджені в центрах тіл.

Напруженістю гравітаційного поля називають силу, з якою поле діє на тіла масою 1 кг. Наприклад, у межах орбіти Землі Сонце створює напруженість g =5,9·10-3 м·с-2. Однак, внаслідок ефекту невагомості, на поверхні Землі вплив сили притягання Сонця практично відсутній. (Невагомість – це стан, при якому діючі на тіло зовнішні сили не викликають взаємних тисків його частин одна на одну. Як приклад, невагомість спостерігається при вільному поступальному русі тіла в полі тяжіння).

Земля також притягує всі тіла. На поверхні Землі сила, з якою поле тяжіння на тіло, дорівнюватиме:

Зважаючи, що маса Землі m= 5,98 1024, а її середній радіус R3= 6371 км напруженість g0 гравітаційного полі на її поверхні дорівнюватиме:

Зі збільшенням висоти h над поверхнею Землі напруженість g зменшується. У межах тропосфери її можна визначити з формули:

 

На значення прискорення сили земного тяжіння впливає обертальний рух Землі, тому воно залежить від широти місця.

Значення прискорення сили тяжіння для різних широт (на висоті рівня моря)

в в
  978,05   980,98
  978,20   981,92
  978,65   982,61
  979,34   983,06
  980,18   983,22

 

1. Визначення прискорення сили земного тяжіння за допомогою математичного маятника

Одним з найпростіших прикладів гармонічного коливання є коливальний рух математичного маятника. Математичним маятником називають матеріальну точку, підвішену на невагомій і нерозтяжній нитці, що коливається у вертикальній площині під дією сили тяжіння (рис.1). З такого означення випливає, що це поняття абстрактне. До математичного маятника за своїми властивостями найбільше подібна система, що складається з нерозтяжної легкої нитки, до одного з кінців якої підвішена металева кулька. Можна вважати, що центр маси такої системи збігається з центром мас кульки.

Коли система перебуває у спокої, то сила тяжіння врівноважується силою натягу нитки N. Якщо кульку відхилити на деякий кут , то рівнодійна F сил натягу N і земного тяжіння Р намагається повернути кульку у положення рівноваги. Вертальна сила

F=mg sin . (1)

Оскільки залежність такої сили від кута нелінійна, то коливання маятника не будуть гармонічними. Для малих кутів можна записати, що і вираз вертальної сили

(2)

де l - довжина маятника. При такій умові вертальна сила пропорційна куту, тому коливання маятника можна вважати гармонічними. Рівняння руху математичного маятника має такий вигляд:

(3)

Маса m і довжина маятника l – величини сталі для даного математичного маятника. Прискорення сили тяжіння – величина стала для даного місця на земній кулі. Тому для малих коливань силу, що повертає маятник у положення рівноваги, можна вважати квазіпружною силою:

, де .

Отже, малі коливання математичного маятника – гармонічні. Період цих коливань дорівнює

,

або . (4)

Звідси випливає, що період коливань математичного маятника не залежить від амплітуди коливань (для малих значень кута відхилень j) і маси маятника, а визначається його довжиною і прискоренням вільного падіння даного місця на Землі.

Можна довести, що в загальному випадку період коливань математичного маятника визначається формулою:

,

де - максимальний кут відхилення маятника.

Якщо =150, то відносна похибка для обчислення за формулою (4) менше 0,5 %.

Спостереження над коливаннями маятників використовуються для визначення сили тяжіння. Такі спостереження мають велике значення для вивчення геологічної структури земної кори у верхніх її частинах. Наявність під землею покладів руди або нафти впливає на числове значення . Тому маятники застосовуються для геологічних розвідок цих копалин.

Хід роботи

 

1. Визначити час t 100, за який відбудеться 100 повних коливань маятника.

2. Розрахувати період коливань маятника за формулою .

3. Дослід повторити тричі. Дані вимірювань і розрахунків занести в таблицю 1.

 

Таблиця 1.

t 100 T Dt Dt 2 l±Dl
           
         
         
       

 

4. Користуючись формулою (7) обчислити прискорення g вільного падіння.

5. Обчислити похибку D g вимірювання прискорення вільного падіння. Результат вимірювань записати у вигляді довірчого інтервалу

(6).

6. Визначити прискорення вільного падіння за допомогою падаючого циліндра (5). Значення g порівняйте із (6), зробіть висновки.

Методичні вказівки

 

Вираз для прискорення сили земного тяжіння, одержаний з формули для періоду коливань математичного маятника (4):

(7)

 

Логарифмуючи обидві частини цього рівняння, дістанемо:

Після диференціювання, вважаючи , знайдемо:

Замінюючи в цьому рівнянні диференціали і відповідно через абсолютні похибки i , а також змінюючи в усіх частинних диференціалах знак мінус на плюс, остаточно дістанемо таку формулу для визначення відносної похибки прискорення сили земного тяжіння:

, (8)

де і - середні абсолютні похибки вимірювань, які можна оцінювати, за допомогою інструментальної і середньої квадратичної похибок відповідно.

,

Тоді абсолютна похибка непрямого вимірювання

(м/с2) (9)

 

 




Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 167 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

Печать Германии | Медиарынок и реклама в ФРГ. Крупнейшие медиакомпании и провайдеры. Информационные агентства ДПА и ДДП. | Типология информационных журналов ФРГ. Крупнейшие медиакомпании и провайдеры. Информационные агентства ДПА и ДДП. | V Республика | Своеобразие медиаконцернов Франции. Радиоформаты. Общественное, коммерческое, кабельное и спутниковое ТВ. Трудности введения интернета. Информагенство Франс-Пресс. | Современные СМИ Северной (Швеция, Финляндия), Центральной (Австрия, Швейцария, Чехия) и Южной Европы (Италия, Испания). | Современное состояние СМИ Ближнего Востока | Журналистика постсоветских республик. | Зарубежные теории и концепции современной журналистики | Організація внутрішньоаптечного контролю якості лікарських засобів. |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.014 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав