Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Мал. 3.1. Життєвий цикл малого бізнесу

Читайте также:
  1. V!. ИДЕАЛ МАЛОГО ГОРОДА
  2. Автоматизация малого бизнеса
  3. Властивості конкурентних переваг. Життєвий цикл конкурентної переваги.
  4. ВОПРОС 16.- ПРАВОВОЕ ПОЛОЖЕНИЕ СУБЪЕКТОВ МАЛОГО И СРЕДНЕГО ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬСТВА
  5. ВРОЖДЕННЫЕ ПОРОКИ СЕРДЦА С НЕДОСТАТОЧНОСТЬЮ МАЛОГО КРУГА КРОВООБРАЩЕНИЯ
  6. Життєвий грунт і життєве призначення філософії
  7. Життєвий цикл
  8. Життєвий шлях і творчість філософа
  9. Зарубежный и отечественный опыт поддержки малого предпринимательства
  10. И по несколько миллионов, в бюджет малого города.

Дана крива, яка теоретично розрахована, відображає найзагальніші риси і закономірності, властиві малому бізнесу, а далі в тексті буде представлена крива, що фактично розрахована на основі емпіричного матеріалу, відображає реальній стан малого бізнесу в регіоні.

Життєвий цикл малого бізнесу описується S-образній кривій, що відображає послідовне проходження шести етапів: I - етап достартового фінансування; II - етап стартового фінансування; Ш - етап початкового розширення; IV - етап швидкого розширення; V - етап зміцнення або консолідації; VI - етап зрілості або занепаду.

На рисунку 1 відображена динаміка розвитку малого бізнесу, що теоретично відображає закономірності і особливості руху підприємницького капіталу в малій економіці.

Перший етап - етап достартового фінансування, характеризується рішенням ряду організаційних задач: забезпечення початкового капіталу (пошук джерел фінансування): розробка статуту і техніко-економічного обгрунтування створення малого підприємства; його структури: придбання необхідної документації для ведення діловодства; дослідження стану сектора ринку на якому передбачається здійснення підприємницької діяльності (маркетингові дослідження); вивчення фінансового стану фірм-конкурентів; визначення достоїнств і недоліків продукції, що випускається конкурентами (її конкурентоспроможності); визначення методів боротьби з конкурентами; розробка стратегії фірми, визначення цілей фірми і шляхів їх досягнення.

Другий етап - етап стартового фінансування, характеризується формуванням виробничих фондів підприємства (оренда або покупка виробничого устаткування, придбання сировини, матеріалів, комплектуючих виробів; формування структури підприємства; уточненням і відробітком технологічного циклу виготовлення виробу; вихід на ринок; визначення реакції конкурентів і споживачів; проведення технологічної експертизи виробів, що випускаються.

Третій етап - етап початкового розширення. На цьому етапі визначаються масштаби діяльності малого підприємства; уточнюється стратегія малого підприємства; даються експертні оцінки фінансового стану підприємства (очікувані прибутки і збитки); проводиться консультування у провідних фахівців малого бізнесу.

Четвертий етап - етап швидкого розширення, характеризується: масовим випуском продукції; зростанням асортименту продукції, що випускається; розширенням інформаційної бази підприємства; споживанням додаткових ділових послуг (транспортні перевезення, послуги зв'язку, консалтинг).

П'ятий етап - етап зміцнення або консолідації, припускає: здійснення заходів захисту інтересів підприємства на завойованому ринку; боротьбу з конкурентами; дослідження додаткових джерел фінансування (пошук спонсорів, залучення іноземного капіталу); вдосконалення зразків продукції, що випускається; упровадження досконаліших технологій; патентний захист винаходів і зроблених відкриттів; підвищення кваліфікації промислово-виробничого персоналу.

Шостий етап - етап зрілості або занепаду - характеризується або досягненням намічених цілей і подальшим зростанням малого підприємства, або його банкрутством через збитковість і відсутність можливості додаткового фінансування.

Зрілість підприємства визначається його фінансовою стійкістю, здатністю здійснювати розширене відтворення, широко використовувати сучасні методи менеджменту і маркетингу. Мале підприємство на етапі зрілості набуває структури, що склалася умовах ринкової конкуренції, а також здійснює відкриття філіалів, допоміжних підрозділів, привертає до сумісної співпраці інші фірми і компанії.

У випадку якщо результати діяльності малого підприємства протилежні наміченим і приводять до ліквідації або "виходу з циклу" малого підприємства, тоді здійснюється реалізація наявного майна підприємства для покриття заборгованості з кредиторами, а також організаціями, що здійснювали поставки і надавали ділові послуги.

Всі етапи життєвого циклу малого бізнесу охоплюють у середньому часовий горизонт близько двох років. Протягом цього періоду здійснюється виникнення (зародження) бізнесу, його швидке зростання, зміцнення або консолідація (прояв стійкості), а також зрілість (зростання масштабів) або занепад (банкрутство).

В результаті проведеного авторами дослідження вдалося встановити, що життєвий цикл малого бізнесу в кожному конкретному регіоні має специфічні особливості на етапах достартового і стартового фінансування. Ці етапи менш тривалі в часі на відміну від розрахункових, але більш глибші.

Одержані статистичні дані свідчать про значні капіталовкладення, що направляються на розвиток малих господарських форм. Як результат цієї дії відбувається скорочення часових меж на перших етапах і подальші інтенсивне початкове розширення. В результаті вже після першого функціонування малі форми входять в зону розширеного відтворення і успішно здійснюють свою підприємницьку діяльність. Проте, не всі підприємства досягають подібних результатів. Багато з них, так і не ставши прибутковими, не досягнувши поставлених цілей, закриваються.

Малий бізнес в регіонах охоплює практично всі сфери суспільного виробництва, але найперспективнішими напрямами застосування капіталу є наступні:

1. Виробництво товарів широкого споживання, що мають постійний і масовий попит. Малі підприємства, спеціалізуючись на товарах широкого вжитку, добиваються значних результатів в боротьбі за покупця, за отримання, хай не завжди високого, але постійного прибутку, що забезпечує стабільність їх діяльності.

2. Виробництво комплектуючих деталей і вузлів, особливо для дрібносерійного виробництва, по замовленнях та контрактах великих виробничих об'єднань. Спеціалізація на виконанні окремих технологічних операцій або виготовленні деталей, технологічного оснащення є найважливішим напрямом діяльності малих підприємств регіону.

3. Пошук і впровадження у виробництво новітніх досягнень НТП, створення експериментальних зразків нової продукції, тобто інноваційний напрям. Підприємства, що зосередили свої зусилля на інноваційних напрямках діяльності, поки не багато, але досвід тих підприємств, які займаються розробкою науково-технічних ідей і їх практичною реалізацією, постійно зростає і говорить про перспективність даного напрямку діяльності.

4. Будівництво невеликих за об'ємом робіт об'єктів, розосереджених в значному віддаленні від крупних населених пунктів і мають не тільки важливе економічне, але і соціальне значення в рішенні регіональних проблем.

5. Надання послуг населенню регіону, необхідність в яких є практично повсякденною, в це перш за все, побутові послуги (хімчистки, лазні, пральні, перукарські послуги, малий ремонт квартир, автообслуговування і т.д.).

6. Зберігання і переробка сільськогосподарської продукції, напрям на зниження втрат у сфері АПК. Економічною основою підприємств, що працюють в даному напрямі, є максимальна наближеність до споживача і зниження витрат, пов'язаних з реалізацією продукції.

7. Громадське харчування - напрям, що відкриває великі можливості перед малими підприємствами регіону, оскільки Одеський регіон, будучи зоною масового відпочинку і туризму, привертає велику кількість відпочиваючих, що припускає розвиток широкої мережі пунктів громадського харчування.

8. Оптова і роздрібна торгівля є необхідною умовою формування інфраструктури ринку в регіоні, в даний час цей найпривабливіший напрям діяльності малих підприємств розширюється.

Малі підприємства виникають і діють не тільки у вказаних, але і в інших сферах діяльності. Дані напрями переважають при виборі сфери діяльності, оскільки забезпечують отримання вищої норми прибутку і в короткі терміни.

Таким чином, комплексне використовування кількісних і якісних показників, що характеризують малий бізнес, дозволяє чітко виділити його розмірну структуру, визначити місце в ринковому середовищі регіону, що формується, сформулювати відмітну ознаку, що виражає найзагальніші, зовнішні і внутрішні сторони малих господарських форм і є критерієм їх зрілості. Визначення специфічних особливостей і якісних характеристик малого бізнесу дозволило побудувати криву життєвого циклу малих форм економіки, що відображає поступальність їх розвитку і етапи рішення господарських задач на різних ступенях становлення. На основі одержаних результатів виділені найперспективніші напрями становлення і розвитку малого бізнесу в регіонах.

Перехід до нових умов господарювання в регіоні припускає розвиток ринкових відносин і знаходить віддзеркалення у формуванні якісно нових методів регулювання процесами розвитку малого бізнесу. Малий бізнес достатньо широко охопив найдоступніші галузі виробництва і сфери послуг міст регіонів. В даний час йде інтенсивне освоєння ринкового середовища, що формується малими господарськими структурами, їх активне проникнення в різні сфери суспільного виробництва.

Економічне зростання малого бізнесу відрізняється складною і суперечливою динамікою. Основною метою малих господарських форм, що ростуть, є збільшення виробництва матеріальних благ, необхідних для задоволення потреб суспільства, що постійно ростуть. В зв'язку з цим малий бізнес здійснює розширене відтворення в рамках ринкової системи, що формується в післякризовій ситуації, основним змістом якої є перетворення природних ресурсів за допомогою праці в придатні для споживання суспільством матеріальні блага.

Збільшення виробництва матеріальних благ і послуг - головна, але не єдина складова економічного зростання малого бізнесу. В умовах погіршення економічного стану в регіонах малий бізнес виконує радий важливих соціальних функцій, однак економічний аналіз, заснований на кількісних оцінках, не відображає повною мірою ці функції, залишає їх в тіні.

 




Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 100 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

ПЕРЕДМОВА | Сучасні епістомологічні підходи до визначення сутності конкурентоспроможності | Регіональна конкурентоспроможність як самоорганізована система | Сучасні концепти стратегічного управління | Роль малого бізнесу у формуванні ринкової економіки | Проблеми структурної трансформації розвитку малого бізнесу | Виручка від реалізації продукції, робіт і послуг малих підприємств України | Соціально-економічне стимулювання діяльності малих господарських форм | Станом на 2009 рік | Аналіз стратегічних складових потенціалу розвитку Закарпатської області |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.009 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав