Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Видавнича справа Білорусі ХІХ ст.

Читайте также:
  1. Бунт, расправа и ножницы
  2. Видавнича діяльність Адольфа Маркса.
  3. Видавнича діяльність Бенджаміна Франкліна.
  4. Видавнича діяльність Маврикія Вольфа.
  5. Видавнича діяльність університетів Великобританії.
  6. Видавнича діяльність університетів США.
  7. Видавнича діяльність університетів Франції.
  8. Видавнича справа Білорусі ХХ ст.
  9. Видавнича справа Великобританії ХІХ ст.

Дія указів 1801 і 1802 років, які дозволяли відкривати приватні друкарні, указу 1807 р., який зобов’язував губернаторів виділяти кошти на діяльність і заснування нових друкарень при губернських правлінь, позитивним чином відбилася на розвитку друкарства.

У книговидавничій діяльності Білорусі в дореформений період (1801-1860) можна виділити два етапи. Перший етап (1801-1832) характеризується зростанням кількості друкарень: якщо в XVIII ст. діяло 13 друкарень, то в першій третині XIX ст. – 36. У наступний період (1833 - 1860) в результаті посилення урядових репресій залишилося тільки 21 друкарня.

Залежно від джерел фінансування в Білорусі функціонували друкарні трьох типів: казенні, церковні та приватні. З 725 видань першої третини XIX ст. в казенних друкарнях вийшла 3 %, в церковних - 67, в приватних - 30 % книг.

Криза феодально-кріпосницького ладу, в надрах якого досить швидко йшов процес формування буржуазних відносин, позитивно вплинула на розвиток економіки, культури і суспільного життя, а все гетто, в свою чергу, викликало і активізацію книгодрукування в Росії і на Білорусі, проникнення в друковану та книговидавничу справа приватного підприємництва.

Зважаючи на обмежені можливості державної монополії на книгодрукування, царський уряд був змушений скасувати заборону на приватне книгодрукування. Вже в 1802 р. поновилася діяльність друкарні гродненського шляхтича Я. Ясінгскага. Нові друкарні створюються в Гродно, Мінську, Могильові, Кописі, Шклові. Усього в першій третині XIX ст. на Білорусі діяло більше 30 приватних друкарень, причому деякі з них існували без дозволу уряду, а на своїй продукції ставили фальшиві вихідні дані.

Більшість приватних друкарень в технічному, а значить, і економічному відношенні була малопотужні: їх обладнання складалося з одного друкарського верстата. Вони, як правило, проіснувавши не більше двох-трьох років, не витримували конкуренції і розорялися.

У приватних друкарнях видавалися книги переважно польською, а також єврейської та західноєвропейських мовах. Взагалі більшість книг початку XIX ст. вийшла польською мовою, яка в силу історичних умов в Білорусі в той період була мовою навчання, науки, літератури і ділової документації.

Поліграфічним підприємствам нового типу була друкарня С. Нахімович в Гродно з трьома верстатами. Її власник мав власні словолітню, яка була єдиною в Білорусі, видавництва і, швидше за все, зосередив у своїх руках і книжкову торгівлю. Ним було видано 103 книги, що становило 48 % від загальної кількості книг, надрукованих приватними друкарнями Білорусі.

Другим книговидавничим центром Білорусі був Мінськ, який після об’єднання Білорусі з Росією став губернським містом. Найбільш стабільною була книговидавнича діяльність З. Преса (1818-1835) та І. Стефановича (1817-1848).

Наприкінці XIX ст. на Білорусі діяло не 17, як у 1833-1860 рр., а 45 приватних друкарень, в тому числі 35 нових. У 1892 р. тільки в Мінській губернії було зареєструвалися 15 приватних друкарень.

Однією з найбільших в Білорусі та старшої з приватних підприємств Вітебська є друкарня купця М. Неймана, яка була заснована в 1818 році і існувала понад століття. На частку друкарні припадає 13-14% вітебських видань.

Початок приватного книгодрукування в Гродно пов’язаний з діяльністю друкарні О. Є. Гурвича, відкритої в 1875 р., але існувала вона недовго (5 років).

Серед могильовських друкарень, крім губернської, найбільшими були приватні друкарні Я. Падемскага і Ш. Фрідланда.

Наприкінці XIX ст. в Гомелі випуском книг займалося шість друкарень. Найактивнішою з них була друкарня Ш. Фріланд, в якій з 1887 по 1900 р. вийшло 25 книг. Діяльність інших друкарень обмежувалася виданням однієї-трьох книг.

 




Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 112 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

Тенденції світової видавничої справи ХІХ ст. | Тематичний спектр та особливості книговидання Росії ХХ ст. | Видавнича діяльність Бенджаміна Франкліна. | Тенденції світової видавничої справи ХХ ст. | Тематичний спектр та особливості книговидання Росії ХІХ ст. | Видавнича діяльність Маврикія Вольфа. | Тенденції світового книгорозповсюдження. | Видавнича діяльність Адольфа Маркса. | Тематичний спектр та особливості книговидання Франції ХХ ст. | Видавнича справа Білорусі ХХ ст. |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав