Читайте также:
|
|
У 90-ті р. 19 століття почалося деяке пожвавлення підцензурного білоруського друку. У 1908-1914 рр.. на книжковий ринок надійшли білоруські видання сімдесяти назв загальним тиражем 226.000 екземплярів. Революція 1905-1907 рр. викликала пожвавлення періодичної преси. З'явилося безліч нових газет і журналів різних політичних напрямків. Найбільш значними місцевими буржуазно-ліберальними виданнями були "Північно-Західний голос", "Вільне слово", "Голос провінції", "Окраїна" та ін.. Характерною відзнакою права і преси були антипольські і антиєврейські виступи, невизнання білоруської нації. У роки революції місцеві соціал-демократичні організації видавали нелегальні газети "Листок поліського комітету РСДРП", "Листок Північно - Західного союзу РСДРП "," Мінський летючий листок "," Солдатська життя "та ін..
Для пропаганди своїх ідей Мінська більшовицька група використовувала газету "Північно-Західний край". 1 вересня у Вільно вийшов перший номер щотижневої газети на білоруською мовою "Наша доля", яка видавалася групою діячів Білоруського соціалістичного суспільства. П'ять із шести номерів цієї газети були конфісковані, на шостому номері її видання зупинено. Рішенням судової палати у січні 1907 р. видання "Нашої частки" остаточно заборонено.
У 20 ст. почався перехід до білоруської літератури нового часу. Білоруська культура 20-80 р. 20 ст. яскраво відобразила всю складну, часом трагічну історію радянської дійсності. У період нового і новітнього часу білоруської історії важливе значення мав періодичний друк, що став сильним засобом інформації та організації народного свідомості.
У білоруській літературі 20 століття розкрилися творчі здібності М. Горецького, З. Бедулі, Т. Гартний, К. Каганця та ін.. Нова білоруська література початку знаходити визнання в сусідніх, насамперед, слов'янських народи, стала поступово включатися у всесвітній історико-літературний процес.
Кінець 19-початок 20 століття - період початку національного відродження білоруського народу. Зростання національної самосвідомості білорусів привело до формування білоруських національних політичних організацій, до освіти Білоруського соціалістичного суспільства. Друга половина 19 - початку 20 століття - важливий етап подальшого розвитку білоруської культури. Зростала самосвідомість білорусів, розширювалася національний рух за саме виділення, розвитку мови і культури.
Історія друкарства Білорусі в першій половині XIX ст. характеризується як зниженням кількості продукції місцевих друкарень, так і конкретної зміною тенденцій у виданні книг: проникненням в друкарський і книговидавнича справа приватного підприємництва, збільшенням випуску книг російською мовою, зменшенням кількості видань польською, латинською, єврейською мовами, друкуванням окремих книг на білоруською мовою. В результаті розвитку приватного книгодрукування з'явилися книги наукового, науково-популярного та прикладного характеру з медицини, сільського господарства, історії, а також оригінальні твори художньої літератури. Все це в значній мірі сприяло поширенню писемності та освіти, становлення місцевих літературних і наукових сил.
Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 126 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |