Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Право як феномен культурно-цивілізаційного процесу.

Читайте также:
  1. C Инфаркт правого легкого
  2. Good, справились. Теперь кликаете правой кнопкой мыши на папке Моя модель...
  3. I. СТАРОЕ ЦИВИЛЬНОЕ ПРАВО
  4. II. Косвенные ограничения правового статуса осужденных.
  5. II. Косвенные ограничения правового статуса осужденных.
  6. II. Меры уголовно-правового характера, связанные с уголовной ответственностью.
  7. III. ПРАВО ПОСЛЕКЛАССИЧЕСКОЕ
  8. Quot;ПРИМИРЕНИЕ" С ПРАВОСЛАВИЕМ ПОД ГЛАВЕНСТВОМ ПАПЫ
  9. Quot;Солея в православии".
  10. А ТАКЖЕ С ИХ НЕПРАВОМЕРНЫМ ЗАВЛАДЕНИЕМ БЕЗ ЦЕЛИ ХИЩЕНИЯ

Культура і цивілізація: співвідношення та еволюція понять. Етимологія понять: перше виростає із опозиції «культура-природа», друге «громадянин-варвар». Цивілізація як етап у розвитку культури, виникає на історичному етапі переходу від привласнювальної до продукуючої економіки. Поява держави та законів - сутнісні риси перших цивілізацій. Шотландський історик і філософ А.Фергюсон (1723-1816) вперше використав поняття «Цивілізація» для призначення певної стадії всесвітньо-історичного процесу. Культура як міра розвитку особи, цивілізація – міра розвитку суспільства. Громадянське суспільство. Право як цивілізуючий фактор суспільства. Право як культурно-історичний феномен.

Лекція № 2.

ТЕМА № 3. КУЛЬТУРА СТАРОДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ. (2 год.)

Мета заняття: ознайомлення з культурою Стародавньої Греції, як колиски європейської (західної) цивілізації, її витоками; засвоєння архетипів та прототипів майбутніх соціокультурних форм (економічних, наукових, політико-правових, мистецьких); теоретичний аналіз причин "грецького дива".

Опорні поняття: античність, цивілізація, культурний обмін, "культурний вибух", міфологічна свідомість, раціональне пізнання, автономія індивіда, відповідальність, поліс, гуманізм, політика, язичництво, рабство, метек, громадянин, елінізм.

ПЛАН

1. Загальна характеристика та периодизація античної культури.

2. Філософсько-світоглядні особливості давньогрецької культури.

3.Соціально-правові ідеї та інститути.

4. Художня культура Давньої Греції:

а) грецька міфологія та її культурно-історичне значення;

б) розвиток образотворчого мистецтва;

в) епос і драма.

 

2.1. Загальна характеристика та періодизація античної культури

Античність - колиска європейської (західної) цивілізації, в античності витоки й прототипи майбутніх соціокультурних форм (економічних, наукових, політико-правових, мистецьких).

Періодизація історії культури Стародавньої Греції дослідники виділяють такі періоди: егейський, або кріто-мікенський (III —II тис. до н.е.), героїчний або гомерівський (XI —IX ст. до н.е.), архаїчний (VIII — VI ст. до н.е.), класичний (V —IV ст. до н.е.) період еллінізму (остання третина ІV-1 ст. до н.е.).

Критсько-мікенськая цивілізація та її досягнення (на прикладі Кноського палацу). Гомерівська доба (по "Іліаді" та "Одісеї"). Міфологія: олімпійський пантеон богів. Заснування полісів: політика як стиль життя. Ремесло, торгівля, спорт, мистецтво. Східна спадщина в грецькій культурі. Свята Дионіса та ін. Олімпійські ігри. Оракули. Народження писемності й літературі: від епічних творів до лірики.

Класичний період: основні риси "культурного вибуху" V ст. до н.е. Правління Перикла, його культурно-просвітницька діяльність. Демократичні ідеї. Розвиток філософії, наук і мистецтва. Сократ, Платон, Арістотель, софісти - коротка характеристика інтелектуального зльоту. Афіни: життя та побут, відображення пластичності світосприймання в художньому оточенні еліна (скульптура). Скульптурні шедеври Мирона, Фідія, Поліклета. Світ поліса на сцені грецького театру (трагедії Есхіла, Софокла, Єврипіда, політичні комедії Аристофана). Правова система в Афінах, принцип гри й театральності у судових справах. Ораторське мистецтво.

Культура елінізму: синтетичність та залежність від співвідношення чисельності різних етнічних груп (місцевих та прибулих) у кожному конкретному випадку (державі). Космополітизм. Індивідуалізм. система еллінського виховання та її експансія середньоземноморському світі. Вченість і бібліотеки. Нові досягнення в літературі (побутова комедія, епіграми та ін.) та мистецтві ("сім див світу"). Давньогрецькі селища та поліси (міста-держави) на території сучасної України.

2.2. Філософсько-світоглядні особливості давньогрецької культури

Античність базується на світоглядній основі міфологічної свідомості.

Міфологія — ця форма суспільної свідомості, спосіб розуміння природної і соціальної дійсності на ранніх стадіях суспільного розвитку. Найбільш характерна риса релігійних представлень стародавніх греків до рабовласницького суспільства (VII—VI вв. до н. э.) полягає у віддзеркаленні родових зв'язків у формі міфу, тотемізму і культу предків. Міфологічний образ людського мислення об'єктивно був віддзеркаленням реальної родової суспільно-економічної практики. Циклічне уявлення про час, світ уявлявся вічним. Пам'ятники старогрецької міфології «Іліада» і «Одіссея» Гомера, твори Гесиода «Теогонія» і «Праці і дні», що відображали образ мислення людини родового суспільства.

У основі міфологічної культури Стародавньої Греції - матеріально-чуттєвий або розумний космологізм. Космос розуміється як абсолют, обожнюється, але античні боги — це не що інше, як ті ідеї, які утілюються в Космосі, тобто закони природи, керівники ним. Космос виступає як абсолют не створений ніким, як витвір мистецтва. Світ уявляється як театральна сцена, де люди — актори, а всі разом (світ і люди) — породження Космосу.

В процесі розвитку формуються системи раціонального пізнання природного та соціального життя (філософії). Блискуча культура Стародавньої Греції, в її філософії - прототипи всіх основних типів світогляду, що розроблялися все подальші століття. Однією із засад "грецького дива" стала автономія індивіда (вільної людини, громадянина).

2.3. Філософсько-світоглядні особливості давньогрецької культури

Політико-правові ідеї та інститути Давньої Греції, античний досвід демократії, республіканізму та правопорядку, механізми політичної організації й управління суспільством. Ціла низка положень, що вплинула на подальший розвиток правових принципів європейської цивілізації, була розроблена античними авторами. Солон і Аристотель: визначення закону як гармонійного співвідношення суспільства та владних інституцій у вимірах права. Платон і Аристотель: чинник права у стверджені тієї чи іншої форми державного управління. Аристотель: взаємозв’язок права і справедливості, права і свободи, приватного та публічного права.

2.4. Художня культура Давньої Греції

Міфологія Стародавньої Греції її літературне і мистецьке значення. Античні література і мистецтво сформували духовні цінності, які стали базовими для всієї європейської культури. До таких цінностей належить насамперед ідеал активної, діяльної, закоханої в життя, одержимої жагою знання і творчості людини, готової самостійно приймати рішення і нести відповідальність за свої вчинки. Античність вважала вищим сенсом життя щастя на землі.

Греки розробили поняття про облагороджуючу роль краси, яку вони розуміли як віддзеркалення вічного, живого і досконалого Космосу. Відповідно до матеріальної природи Всесвіту вони й красу розуміли тілесно і знаходили її у природі, у людському тілі — зовнішності, пластичних рухах, фізичних вправах, творили її в мистецтві слова і музики, в скульптурі, у величних архітектурних формах, декоративно-прикладному мистецтві. Вони відкрили красу моральної людини, яку розглядали як гармонію фізичної і духовної досконалості. Фідій, Сократ, Платон, Арістотель, Поліклет, Проксітель, Мірон, Скопос, Есхіл, Софокл і Евріпід. Світове значення давньогрецької культури.

 




Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 148 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

Предмет: ІСТОРІЯ СВІТОВОЇ КУЛЬТУРИ | ПЕРЕДМОВА | Лекція 4 | Роль науки і техніки в культурі ХІХ ст. | Тема № КУЛЬТУРА ХХ- ХХІ СТОЛІТЬ. | Структура програми навчальної дисципліни | Специфіка формування соціальних норм регуляції та контролю поведінки. | Методичні матеріали для самостійної підготовки студента. | Курсантам, студентам | Література до навчального курсу у бібліотеці ЛДУВС |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав