Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Політичні і правові вчення в період кризи феодалізму на Заході

Читайте также:
  1. D. КРИЗИС И ПАДЕНИЕ РЕСПУБЛИКИ
  2. Абсолютні, загальнорегулятивні та відносні правовідносини.
  3. Аналіз наукових підходів до вивчення проблеми тривожності
  4. Антична філософія класичного періоду
  5. Б. Вчення про розуміння
  6. Базові вміння, навички, необхідні для вивчення теми (міждисципліна інтеграція).
  7. Базові знання, вміння, навички, необхідні для вивчення теми (міждисциплінарна інтеграція).
  8. Базові знання, вміння, навички, необхідні для вивчення теми.
  9. В нашому випадку розрахунок ремонтно-обслуговуючих дій проводиться по періодичності проведення ремонтів та технічних обслуговувань.
  10. В склад правовідносин входять такі елементи: 1) суб’єкти; 2) об’єкт; 3) суб’єктивне право; 4) юридичний обов’язок.

ідейна ооротьоа у Франції, Англії, Італії, Іспанії та інших країнах Західної Європи в XVIII ст. служить класичним прикла­дом того, як в протиборстві з феодальним світоглядом формувалась політична свідомість буржуазії і найманих робітників. Піднімаючи народ на боротьбу з абсолютистським ре­жимом, велика буржуазія країн Заходу виступала на чолі третього стану (дрібна міська та сільська буржуазія, селяни, робітники, міська біднота та ін.). Просвітництво як ідейний рух становить закономірну ступінь у розвитку буржуазної соціально-політичної думки. Просвіт­ницькі вчення виражали інтереси тих верств великої буржуазії, які спо­дівались здійснити назрілі перетворення з допомогою поширення знань і поступових реформ. В міру наростання кризи феодального ла­ду в просвітництві дедалі більше визначався, окреслювався револю­ційно-демократичний напрям.

Основною політичною причиною загострення ідейної боротьби напередодні революції у Франції стала розстановка класових полі­тичних і станових сил, що склалася тоді в суспільстві. Буржуазії, що піднімалась і зростала, протистояла абсолютна монархія. Для завою-вання політичної влади буржуазія об'єднується з народом. Тоді ж за­гальновизнаним лідером Просвітництва у Франції стає письменник і філософ Вольтер (псевдонім, справжнє ім'я - Франсуа Аруз, 1694 -1778 pp.). В історію суспільної думки Вольтер увійшов як палкий викривая католицької церкви, релігійного фанатизму і мракобісся. Його світогляд остаточно сформувався у Англії, де певний період провів у вигнанні. Повернувшись на батьківщину, написав «Філо­софські листи», де пропагує передові вчення про природничо-пра-вову державу Джона Локка та ін., а також буржуазно-ліберальні по­рядки і державний устрій Англії. Непримиримий ворог християнства, зокрема православ'я, Вольтер все ж виступає прихильником деїзму, допускає існування Бога - першопричини світу, але заперечує втру­чання бога в життя природи, людини і суспільства. Критику феодаль­них порядків Вольтер вів з позицій раціоналізму. На його думку, на зміну деспотичному правлінню прийде царство Розуму та Свободи, де кожній людині надаються природні права ~ право на особисту недоторканість, право приватної власності, свобода слова, преси, свобода совісті та ін. Під свободою Вольтер розумів усунення фео­дальних пережитків, що сковували творчу ініціативу людини, її при­ватнопідприємницьку діяльність. Вольтер зводив свободу до залеж­ності громадян від свавілля: «Свобода полягає в тому, щоб залежати тільки від законів». Зв'язуючи благополуччя і спокій нації з розвит­ком торгівлі і нагромадженням багатств, Вольтер, як представник ліберальної буржуазії, підкреслював значення розкоші в забезпеченні соціального прогресу. Накреслена ним програма ліквідації кріпос­ного права передбачала визволення селян, які належали церкві і дер­жаві. Що ж стосується поміщицьких селян, то їх належало визволя­ти лише за згодою власника і до того ж за викуп. Тут проявилось прагнення Вольтера до компромісу з дворянством. Зосередивши ува­гу на пропаганді ідей законності ліберальних методів здійснення влади, Вольтер надає іншим просвітителям можливість розробки проектів ідеального устрою держави. Управляти державою мають тільки власники. Визнаючи природну рівність людей, Вольтер рі­шуче відкидав соціальну і політичну рівність, що в «світі не може бути, щоб люди, живучи в суспільстві, не поділялись би на два кла­си: один клас багатих, які наказують, владарюють, другий - бідних, які служать». Теоретично Вольтер віддавав перевагу республікансь­кому устрою суспільства, але вважав, що республіканський устрій можна застосувати практично. Зразком державної організації Воль­тер вважав парламентські установи в Англії. Політичний ідеал набли­жався до ідеї поділу властей: законодавча, виконавча, судова.




Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 84 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

Політичні вчення в Стародавній Греції | Політичні вчення аристократії. Платон і Арістотель | Занепад державності Стародавньої Греції | Політичні вчення в Середньовіччі | Політичні ідеї Фоми Аквінського | Своєрідність політичної думки епохи Відродження | Ідеї епохи Реформації | Вчення Нікколо Макіавеллі. Макіавеллізм | Політичні ідеї утопічного соціалізму | Теорія суспільного договору і природного права |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав