Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Структурний функціоналізм Толкотта ІІарсонса

Читайте также:
  1. Поняття про рентгеноструктурний аналіз

Відомий американський соціолог Толкотт Парсонс - засновник досить впливової структурно-функціональної школи. Його теоретична система орієнтована на синтез всього цінного, створеного в соціальних науках, а теоретичні пошу­ки полягали в новому підході до з'ясування соціологічної теорії. Толкотт Парсонс поклав початок нового підходу до творчої спадщини в соціології, прагнув синтезувати різні концепції. При формуванні со­ціологічної теорії Толкотт Парсонс дотримувався позиції аналітич­ного реалізму, починав виклад теорії, насамперед, з розробки понять абстрагованих від складної і різноманітної емпіричної дійсності, але здатних виділити найістотніші, найважливіші риси існуючого світу. В сучасному суспільствознавстві функціональний підхід - один з ме­тодологічних підходів. Його суть полягає у виділенні елементів со­ціальної взаємодії, що належить досліджувати і визначати їх місце і значення (функції) як певності і роблять необхідним її системний розгляд. Функціональний підхід присутній в усіх соціальних концеп­ціях, де суспільство розглядається системно. Виникає і виявляється дуже стійкою аналогія між суспільством і організмом. Відповідно в суспільстві вишукувались подібні органи, функціонування яких за­безпечує його життєдіяльність.

Соціальна система - система дій. Важливе місце в творчості Тол-котта Парсонса займає і формування концепції соціальної системи. Соціальна структура є система відносин між «дійовими особами» і основана на певних зразках, що проявляються у взаємозалежних ро­лях. Роль же виступає ланкою, що зв'язує «дійову особу» (актора) з соціальною структурою. Соціальна система діє тоді, коли відбува­ється певна диференціація соціальних ролей і позицій, прав і обов'яз­ків, що їх супроводжують, а також наявність спільних цінностей і норм.

Аналіз соціальної системи Толкотт Парсонс здійснює у відриві від проблеми її походження, визначає як складову частину загальної сис­теми дій. Іншими складовими частинами загальної системи дій є сис­тема культури, система особистості та система поведінкового орга1 нізму. Для реалізації системи дій необхідна її здатність до адаптації, досягнення мети, інтеграції і збереження зразків, тобто система має відповідати чотирьом функціональним вимогам. Адаптивна систе­ма - це, по суті, поведінковий організм, зосередження важливих людських здібностей, які допомагають їм адаптуватися до вимог фі­зичного та біологічного оточення. Досягнення мети пов'язується пе­реважно з особистістю індивіда. Система особистості є основним агентом процесів дії, а звідси - здійснення культурних принципів і вимог. Інтегративна ж функція пов'язується переважно з соціальною системою, що формує соціальні відносини між дійовими особами (акторами) і колективами. Збереження взірця реалізується системою культури, іцо організує комплекси символічних значень, здійснює їх структурування, використання, збереження й зміну. Аналізуючи вза­ємозв'язки між чотирма функціональними вимогами дії, а також між ними і оточенням дії, Толкотт Парсонс відмічає важливе явище: вза­ємопроникнення. Найвідомішим взаємопроникненням є інтерналі-зація соціальних об'єктів і культурних норм особистістю. Одним з прикладів взаємопроникнення є і інституалізація нормативних ком­понентів політичних, соціальних, культурних систем та ін.

Організація суспільства має чотири рівні соціальних систем: пер­винний або технічний рівень, де елементи взаємодіють один з од­ним безпосередньо; управлінський, що регулює процес обміну; ін-ституціональний, де вирішуються питання більш загальні та соціетальний, що концентрується в сучасному суспільстві в полі­тичних сферах. Кожний рівень виконує певні спостережувальні, достатньо контролюючі та постійно регулюючі функції. Сенс ре­гуляції полягає в тому, щоб зберегти в суспільстві та в кожній йо­го сфері рівновагу, повну стабільність. З метою виживання і вирі­шення інтегративних проблем в соціальних системах діють два механізми: соціалізації і соціального контролю.




Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 58 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

Радикалізм Жан-Жака Руссо | Соціальні, політично-правові вчення утопічного соціалізму | Розвиток політичної думки в XVIII ст. | Ідеї консерватизму та лібералізму | Концепція держави Георга Гегеля | Концепція демократії Шарля Алексіса де Токвіля | Ідея просвітницького абсолютизму | Критичний утопічний соціалізм | Соціально-політична теорія марксизму | Політичні вчення Заходу кінець XIX ст. -початок XX ст. |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав