Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Ідея просвітницького абсолютизму

Читайте также:
  1. Політичні і правові вчення в Росії в період абсолютизму

Друга половина XVIII ст. дуже істотна в соціально-економічному житті Європи і Росії. Саме тоді в Росії починають формуватися капіталістичні відносини, проявляються тенденції деякого під­несення економіки в центрі Росії, на Уралі, в Україні - в Донбасі і Придніпров'ї, що згодом веде до різких суперечностей з існуючою суспільно-політичною системою, з феодально-кріпосницькими від­носинами. Розгортається рух селянства. Наростають суперечності між дворянами-поміщиками і селянами. Йде ідейна поляризація в сфері політичної думки. В пошуках нових засобів політичного впливу на суспільство російське дворянство звертається до ідеї просвітниць­кого абсолютизму. Особливо енергійно ідея просвітницького абсо­лютизму насаджується в період правління Катерини II. Утворюєть­ся «Комісія по написанню проекту нового Уложення». До її складу увійшли вибрані депутати від дворян, міст, урядових установ, коза­ків, деяких категорій особисто вільних селян. В написаному Катери­ною II Наказі для депутатів знайшло найбільш концентроване відоб­раження теорії просвітницького абсолютизму. Хоча при написанні Наказу використано праці просвітників Західної Європи, імператри­ця Катерина II прагнула дати власну інтерпретацію ідеям просвіт­ництва, проголошує себе прихильницею теорії природного права і суспільного договору. Та головне відсутнє в Наказі -необхідність по­годження позитивного права з природою Людини, тобто ліквідувати становий устрій, забезпечити юридичну рівність громадян, свободу совісті і свободу договору, відчуття і ідея народного суверенітету. Метою держави оголошується «загальне благо», що має забезпечу­ватись мудрим управлінням монарха.

Тоді ж в Росії формується самостійний напрям політичної думки, представники якого, наполягаючи на збереженні незмінно феодаль­но-кріпосницьких порядків, виступали іноді проти Просвітництва і критикували окремі прояви жорстокості політики самодержавства. Політика абсолютизму, що відповідала інтересам дворянства, іноді не повністю відповідала настроям і побажанням частини верхівки класу феодалів. Родовита знать незадоволена самодурством, зазнайс-твом і свавіллям фаворитів - тимчасових правителів. Родовита знать відчувала обділеною в державних справах, почестях та призначен­нях, з ЇЇ середовища лунали скетчі на нахабство, грубість і наглість фаворитів, роздратованість на те, що «знатність затьмарюється фа-вором», що діє «більше сила персони, аніж влада місць державних». ()собливість феодально-аристократичної ідеології - спроби викорис­тати передову ідеологію просвітництва для критики реакційного аб­солютизму. Відомий ідеолог родовитої аристократії - князь Михай-ло Щербатов (1730 - 1790 pp.), звертаючись до історії економіки, політики, етики, виступає захисником кріпосництва, малюючи іди­лічну картину взаємовідносин між поміщиком і селянином. Відсто­юючи кріпосне право, стверджував, що поміщики уступають селя­нам більшу частину землі для життя, доглядають за їх дітьми як за своїми. Скасування ж кріпосного права приведе до розорення дво­рянства. Порівнюючи існуючі в Росії феодально-кріпосницькі по­рядки з порядками найрозвинутіших країн Європи, або з передови­ми теоріями країн, що переживали кризу феодалізму, окремі представники освічених станів висловлювали критичні міркування про зловживання кріпосним правом, ставили питання про здійснення В Росії хоча б частини ідей Просвітництва. Але палка ворожнеча до кріпосного права і всіх його породжень, відстоювання інтересів на­роду, переважно селянства, властиві тільки революційно-демокра­тичним теоріям Олександра Миколаєвича Радищева.

Інші мислителі в програмних висновках обмежувались критикою зловживань кріпосним правом. Визначний гуманіст Микола Івано­вич Новіков (1744-1818 pp.) викривав пороки тодішнього суспіль­ства, свавілля і хабарництво чиновників і суддів, казнокрадство, низь­копоклонство дворян перед зарубіжжям. Та він не виступав проти кріпосництва як системи, вважаючи його становою будовою сус­пільства, неминучим наслідком і формою поділу праці. Та розклад феодально-кріпосницького ладу в Росії, що почався, загострення кла­сових суперечностей обумовили розвиток політико-правової ідеології.




Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 73 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

Теорія суспільного договору і природного права | Політичні і правові вчення в Росії в період абсолютизму | Політичні і правові вчення в період кризи феодалізму на Заході | Вчення Шарля Монтеск'є про державу і право | Політико-правові погляди французьких матеріалістів | Радикалізм Жан-Жака Руссо | Соціальні, політично-правові вчення утопічного соціалізму | Розвиток політичної думки в XVIII ст. | Ідеї консерватизму та лібералізму | Концепція держави Георга Гегеля |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав