Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Поняття про рентгеноструктурний аналіз

Читайте также:
  1. I. Визначення поняття орнамент.
  2. SWOT-аналіз як основа маркетингових досліджень
  3. VІІ етап - аналіз достатності формування доходів.
  4. Автономія: поняття та види. Автономія в Україні.
  5. Аналіз взаємозв’язку показників обсягу товарообороту, витрат і прибутків
  6. Аналіз витрат за загальною сумою та рівнем
  7. Аналіз витрат за статтями та елементами
  8. Аналіз динаміки та структури майна підприємства
  9. Аналіз динаміки фінансових результатів за складом та структурою
  10. Аналіз доходів підприємства за загальним їх обсягом, видами, функціями, товарними групами

Ідея рентгеноструктурного аналізу належить Максу Лауе і була реалізована в 1912р.

Розглянемо дифракцію рентгенівських хвиль на ідеальному кристалі, нехтуючи ефектом Комптона (що виправдано для м)- Розсіювання рентгенівських хвиль вважаємо пружними, а тому хвильові числа розсіяної і падаючої хвилі однакові. Розглянемо два паралельні промені, які розсіюються під однаковими кутами, в одному напрямі на двох атомах решітки.

Випромінювання, розсіяне від різних вузлів решітки, накладається одне на одне. Дві розсіяні хвилі інтерферують, причому максимум інтерференції буде спостерігатись тоді, коли різниця ходу кратна .

—умова максимуму.

,

.

При дифракції хвилі на всьому кристалі максимум буде спостерігатись тоді, коли умова максимуму буде виконуватись для будь-якої пари вузлів решітки. Звідси випливає, що для максимуму дифракції необхідно, щоб різниця хвильових векторів падаючої і розсіяної хвилі була рівна одному з векторів оберненої (до даної) решітки- умова Лауе:

Більш "популярною" є формула Вульфа-Брегга: .

При елементарному виведенні цієї формули вважається, що кожна атомна площина неперервна і напівпрозора. АОВ - різниця ходу. Тоді . Це виведення дуже нестроге, тому що дискретна атомна площина заміняється неперервною і постулюється закон відбивання.

Отримаємо формулу Вульфа-Брегга із умови Лауе. Побудуємо нормальну до вектора площину, яка ділить цей вектор пополам.

Така площина в А:- просторі називається бреггівською площиною

(див.І.3.2). - кут ковзання. За побудовою .

Як показано вище, кожному вектору оберненої решітки відповідає сімейство атомних площин, перпендикулярне до цього вектора, прицьому довжина вектора d- міжплощинна відстань.

Тоді . Отже, Таким чином, дифракція на решітці, дійсно, формально може бути описана як відбивання на сімействі напівпрозорих атомних площин. Сфера Евальда.

Якщо на кристал падає довільно орієнтований монохроматичний пучок рентгенівського випромінювання, то найімовірніше ми не будемо спостерігати жодного дифракційного максимуму. Тобто для довільного напрямку розсіяної хвилі умови Лауе і Вульфа-Брегга виконуватись не будуть. Для того, щоб спостерігати максимум, треба спеціально підбирати або довжину хвилі, або напрям падаючої хвилі. Найбільш зручно сформулювати умови підбору за допомогою сфери Евальда — це сфера в k- просторі, яка має радіус k(хвильове число), а центр цієї сфери лежить на кінці вектора , побудованого від центру k- простору.

Максимум дифракції можна спостерігати лише тоді, коли хоча б один вузол оберненої решітки попадає на сферу Евальда (крім центру k -простору). Тоді максимум дифракції спостерігається в напрямі .

Цей максимум можна розглядати як результат відбивання рентгенівських променів від сімейства атомних площин, перпендикулярних до вектора К.




Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 97 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ | Основні положення теорії Друде-Лоренца | Закон Ома в диференціальній формі | Ефект Холла | Кінетичне рівняння для вільних електронів | Розглянемо метал як електронний газ, який знаходиться в вакуумі. Тоді для вакууму | Теплопровідність металів. Закони Фур'є та Відемана - Франца | Ефект Зеебека | Електронний газ при . Сфера Фермі | Електронний газ при ненульовій температурі. Теплоємність електронного газу. Уявлення про теорію Зоммерфельда |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав