Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Концепція держави Георга Гегеля

Читайте также:
  1. quot;Энциклопедия философских наук" Гегеля. Разворачивание абсолютной идеи в инобытии.
  2. Андрій Білецький, газета «Вартовий Держави», 2006 р.
  3. Билет Анакреонтическая поэзия Г.Р.Державина.
  4. Билет. Религиозно-философская лирика Г.Р. Державина.
  5. Вопрос 30. Философская система Гегеля.
  6. ГАВРИЛА РОМАНОВИЧ ДЕРЖАВИН
  7. Гносеологія в системі філософських поглядів Гегеля
  8. ДІАЛЕКТИКА ТА ЇЇ АЛЬТЕРНАТИВИ. КОНЦЕПЦІЯ РОЗВИТКУ
  9. Естетична концепція Т.Шевченка.
  10. Завдання 52. Філософія Г.Гегеля.

Найбільш завершеними і систематизова­ними судженнями про право, державу і громадянське суспільство стали теорії Ге-

орга Вільгельма Фрідріха Гегеля (1/70-1831 pp.) - класика німець­кої філософії. Політико-правові погляди Георга Гегеля склались під впливом Французької буржуазної революції і спочатку радикальні, але потім, під впливом змін політичної ситуації в країнах Західної Європи і посилення феодально-дворянської реакції, дедалі ставали консервативними. Політико-правове вчення Георг Гегель розглядає як необхідну складову частину філософії. Ідея права трактується як єдність права і його здійснення або «наявність буття» права, його реалізації. Георг Гегель прагне подолати недоліки кантівського апрі­оризму, що відриває логічне від історичного в праві. Розглядаючи ідею права, Георг Гегель виходить з концепції ідеї тотожності мис­лення і буття. В ученні про право і державу тезис тотожності мис­лення і буття знаходить відображення у формулі: «Що розумне, то дійсне; що дійсне, то розумне». Тут під дійсністю розуміється не все існуюче в реальності, а лише те, що існує із необхідності. Дійсність явище існування. Георг Гегель рішуче заперечував природно-право­ву теорію походження держави. Природний стан і природне право є стан безправ'я, свавілля, стан, де не можна сказати нічого, окрім того, що «з нього необхідно вийти». Тільки в державі людина здобуває сво­боду. В державі громадянин одержує гідну йому честь завдяки посаді на яку поставлений, завдяки професії, якою володіє і завдяки будь-якій своїй трудовій діяльності. Теорії держави Георга Гегеля не вис­тачало, насамперед, політичного підходу, і Карл Маркс у полеміці формулює систему соціально-економічних і політичних положень. Основні положення концепції держави Георга Гегеля полягають в тому, що, по-перше, держава (тодішня) - конституційна монар-хія має сильну бюрократичну виконавчу владу, урівноважену учас­тю громадян в управлінні і додержанні індивідуальної суспільної і місцевої автономії; по-друге, правова і інституціональна структу­ра держави переживає процес змін, що викликані наміром присто-сувати теоретичні передумови до традиційних умов; по-третє, пол­ітичне життя кожної епохи формується і перед визначено домінуючими духовними і матеріальними силами епохи, всієї її куль­тури і цивілізацією; по-четверте, остаточне з'ясування характеру кожної епохи і переходу від однієї епохи до іншої треба шукати в природі метафізичного буття, що іменується Духом, Думкою і Ро­зумом. Заслуга Гегеля в тому, що, замінивши поняття «природне становище» категорією громадянське суспільство, здійснив розмежу­вання громадянського суспільства і держави.

Громадянське суспільство виникає після виникнення держави, що складається з трьох систем: потреби індивіда і задоволення їх з до­помогою його праці, а вже через працю індивіда і задоволення пот­реб всіх інших; дієвості правосуддя, що охороняє свободу і власти­вість приватної особи та ін. На думку Гегеля, громадянське суспільство ділиться на три стани: субстанціональний (зем-левласники-дворяни і селяни); промисловий (фабриканти, торгівці, ремісники); загальний (чиновники). Основна функція громадянсь­кого суспільства, що в усіх діях покладається на правосуддя - стежи­ти, щоб вільно розвивалась приватна власність і не охоплювалось со­ціальними, моральними вимогами. У визначенні громадянського суспільства Гегель трактує громадянське суспільство як систему ма­теріальних потреб. Правильно відмічаючи суперечливий характер буржуазного суспільства, Гегель між тим намагається виявити дже­рела державності не на основі аналізу матеріальних, економічних від­носин, а звертаючись до ідеальних передумов - народного духу.

Абсолютизуючи і містифікуючи ці ідеальні передумови, Гегель про­голошує основою державності народний духу формі релігії. Держав­ний лад випливає і єдино тільки і може випливати з істини релігії. Держава є не що інше, як ідея розуму, свободи і права. Держава висту­пає як моральне ціле, де долаються всі суперечності, що є в грома­дянському суспільстві. Держава саме і є не що інше, як організація поняття свободи. Ідея держави як організація свободи проявляється, по-перше, у вигляді конкретної держави, по-друге, у відносинах між державними як зовнішнє державне право і, по-третє, у світовій історії Гегель відстоює конституційну монархію і критикує ідею народного суверенітету і республіканського правління. Конституційна монархія має три влади: законодавчу, урядову і судову (владу володаря). Полі­тичне вчення Гегеля мало величезний вплив на розвиток політико-правової думки. Прогресивні положення теорії стали основою розвитку ліберальних і радикальних концепцій. Соціологічні концепції Георга Гегеля стали важливим джерелом формування політичних, соціаль­них і економічних ідей Маркса. Саме теорії держави не вистачало, насамперед, політичного підходу, і Маркс в полеміці з Гегелем форму­лює систему соціально-економічних і політичних ідей.




Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 78 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

Вчення Нікколо Макіавеллі. Макіавеллізм | Політичні ідеї утопічного соціалізму | Теорія суспільного договору і природного права | Політичні і правові вчення в Росії в період абсолютизму | Політичні і правові вчення в період кризи феодалізму на Заході | Вчення Шарля Монтеск'є про державу і право | Політико-правові погляди французьких матеріалістів | Радикалізм Жан-Жака Руссо | Соціальні, політично-правові вчення утопічного соціалізму | Розвиток політичної думки в XVIII ст. |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав