Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Проблема держави

Читайте также:
  1. А МОЖЕТ БЫТЬ, ПРОБЛЕМА ИМЕННО В ВАС?
  2. А) Проблема
  3. Андрій Білецький, газета «Вартовий Держави», 2006 р.
  4. Атмосферная проблема Нибиру
  5. Бизнес-проблема № 11.
  6. Бизнес-проблема № 14.
  7. Бизнес-проблема № 28.
  8. Бизнес-проблема № 29.
  9. Бизнес-проблема № 32.
  10. Билет Анакреонтическая поэзия Г.Р.Державина.

Питання політики й політичних від­носин традиційно розглядалися в ме­жах філософії держави, сама політологічна наука виникла на початку XX ст. як соціологія держа­ви. Всі політичні процеси в цілому розглядалися в межах дер­жавознавства, до нього також входили питання державного управління. Сучасна політологія Німеччини намагається по­єднати філософське осмислення держави з дослідженням конституційних і політичних реалій. Але центральний об'єкт усіх політологічних досліджень — держава, яка є, на думку Р. Лепоуса, найсуттєвішим носієм політичного порядку. До цього часу в політичній науці переважає тенденція розгляду поняття "держава" як центрального. До того ж, політологи переконані, що політику взагалі можна пізнати лише через державу. Проте це не означає обмеження предмета політичної думки тільки державою.

Водночас у німецькій політології існують різні трактування са­мого поняття держави. Деякі дослідники намагаються показати, що держава — це елемент соціальної системи. Але більшість учених традиційно характеризує її як носія "трансценденталь­ного розуму", "вічних цінностей", а також як сферу реалізації свободи (концепції Е. Фортхоффа, X. Куна, Е. Хшпеля).

Останнім часом серед політологів Німеччини стала модною концепція створення "сильної" держави. Ще на початку 70-х років М. Вебер підкреслював, що в політиці, коли мова йде про індивідуальну та політичну свободу й демократію, голов­не — це посилення державності.

У другій половині 80-х років ідея "сильної" держави дістала розвиток у працях представників так званого неоконсервати­зму (К. Хорнунг, А. Молер, Г.-К. Кальтенбрунер та ін.). Вза­галі, одна з головних "конституційних" ідей політичної філософії неоконсерватизму в Німеччині — підпорядкування індивіда державі. Пріоритетність сильної влади обґрунтову­ється представниками неоконсерватизму насамперед тим, що лише вона може здійснити найвищу мету — самоствер­дження держави, нації. На думку К. Хорнунга, не можна абсолютизувати волю більшості. Громадська думка формується цілеспрямовано, її можна піддавати різним маніпуляціям. То­му не варто надавати демократичній більшості дуже великої влади. Концепція "обмеженої" демократії в політичній філо­софії неоконсерватизму має, як підкреслює А. Френкін, такі джерела. Внаслідок функціональної комплектності сучасного суспільства, його плюралістичності, різноманітності культур політична єдність стала неможливою. Не можна гарантувати, що в суспільстві існує єдина, одностайна громадська думка. Тому доцільно вилучити частину політичних рішень зі сфери демократії, приймати рішення владним порядком.

Характеризуючи німецьку політологію, треба обов'язково зупинитися на творчості видатного мислителя сучасності Н. Лумана. Свою теорію політичної системи він розвиває, спи­раючись на традиційну для соціально-політичної думки Ні­меччини ідею співвідношення суспільства й держави. До речі, в німецьких наукових колах це співвідношення зводять до ді­алектики економіки й політики. Твердження Н. Лумана ґрун­туються на тому, що політика, політична система незалежні від інших систем суспільства. Головні функції політичної си­стеми полягають у тому, що вона виробляє рішення, обов'яз­кові для всього суспільства, формує апарат влади, підтримує консенсус і виконує політичні рішення. Економічна система повинна виробляти рішення стосовно задоволення потреб або мати право відкладати прийняття рішень. Діалог між політи­чною та економічною системами відбувається на основі принципу невтручання.

Стару структуру влади, яка ґрунтувалася на розмежуванні законодавства, судочинства та управління, втрачено. Щоб по­вернутися до цього поділу влади, належить, на думку Н. Лу­мана, виконати чотири умови:

1) суворо контролювати систему управління, адже адмініс­трація часто приймає рішення без відома громадськості, в її руках сконцентрована велика влада;

2) волевиявлення в державі звільнити від тиску малих груп спеціалістів, а також від капіталу;

3) капітал (наслідок попередньої праці) доручити тільки до­свідченим людям, але серед них не може бути державних чи­новників;

4) виховання й освіта мають бути незалежними від держави сферами самоврядування вчителів, науковців, діячів культури.

Щодо питань демократії доктрину Н. Лумана можна квалі­фікувати як консервативну. Для нього конкретна участь інди-

відів у процесі прийняття рішень — це утопія, хибна ідея. У по­літичній системі народ може виконувати лише певну роль — виборця. Отже, сама демократія стає виключно технічною функцією, яка існує для підтримки політичної системи.

 




Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 56 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

Антикапіталістичні теорії першої половини XIX cm. | Критично-утопічний соціалізм і комунізм | ОСОБЛИВОСТІ РОСІЙСЬКОЇ ПОЛІТИЧНОЇ ДУМКИ | МАРКСИСТСЬКЕ ВЧЕННЯ ПРО ПОЛІТИКУ | Соціал-демократія і марксистська теорія політики | Нові підходи до проблем держави | Плюралістична демократія та елітизм | Проблема виборів | Соціологічний та економічний підходи в політології | Класифікація політичних режимів |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав