Читайте также:
|
|
Розгланемо спершу нафтові поклади. Властивості нафт при розробці змінюються:
- в процесі переміщення цього флюїду до вибою свердловини;
- в покладі в цілому в результаті фізико-хімічних процесів.
В більшості випадків густина нафт в процесі розробки таких покладів зростає. Основна причина - зміна складу та кількості розчинених вуглеводневих і супутніх газів В процесі тривалої розробки зміни нафт можуть відбуватися також внаслідок таких причин:
- втрати легких фракцій, в результаті чого густина збільшується;
- окиснення водами (збільшення густини);
- адсорбційного очищування породами-колекторами (пониження густини, смоли й асфальтени відстають або переходять в нерухомий стан).
Відомо, що на контакті газів з нафтами першими розчиняються важкі вуглеводні (від пропану і вище), гіршу розчинність мають гази від СН4 (метан) до С4Н10 бутан). В умовах більшого тиску метан і етан розчиняються вже краще. Оскільки в процесі розробки пластовий тиск знижується, першими з нафт дегазується метан. Далі виділяються решта газів, більш розчинних в нафті.
Газові поклади. В газових покладах по глибині спостерігається диференціація вмісту важких вуглеводнів. Їх вміст зростає з наближенням до ГВК. Зазвичай з початку розробки першим відбирається сухіший вуглеводневий газ, з найбільш проникних пластів.Вміст сірководню у процесі розробки зростає в кілька разів.Якщо газові поклади полікомпонентні, то в процесі розробки з падінням пластового тиску з газового розчину випадає сірка, змінюються вмісти гелію, а також азоту, меркаптанів.і ін. Коли розробляється газоконденсатний поклад, відбір газоконденсатної суміші приводить до падіння пластового тиску. З падінням тиску нижче початку конденсації (ретроградна конденсація) частина висококиплячих вуглеводнів виділяється в рідку фазу. Якщо газоконденсатний поклад з початку розробки мав високий пластовий тиск, то конденсат при такому тиску більше збагачений високомолекулярними сполуками більшої густини, тому й густина конденсату буде висока. Із зниженням пластового тиску, наприклад, коли поклад розробляється в режимі поступового виснаження, в рідку фазу починають переходити також низькокиплячі сполуки. При цьому зростає газоконденсатний фактор, зменшується вихід конденсату і зменшується його густина. Розробка покладу супроводжується пониженням в`язкості пластового газу. Це відбувається тому, що газ передає рідкій (конденсатній) фазі частину високомолекулярних (висококиплячих) сполук. Це підвищує текучість газу.
Закономірні зміни властивостей нафт, газів і конденсатів в межах покладів та по розрізу багатопластових родовищ, а також їх зміни в процесі розробки використовують з метою контролю переміщення ВНК.
Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 86 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |