Читайте также:
|
|
Пористість.
Під пористістю породи розуміють наявність у ній пустот. Розрізняють загальну, відкриту та закриту пористості. Загальна пористість-це весь обсяг порожнеч у породі, відкрита - обсяг зв'язкових порових каналів, по яких може фільтруватися рідина або газ. Відповідно, закрита пористість - це обсяг ізольованих порожнеч.
Для кількісної характеристики пористості використовується коефіцієнт пористості, рівний відношенню обсягу порожнеч зразка породи до об'єму всього зразка:
m = Vпор / Vзразка
Порові канали нафтових пластів умовно поділяються на три групи:
субкапілярні (розмір пор <0,0002 мм) - практично непроникні
капілярні (розмір пор від 0,0002 до 0,5 мм);
зверхкапіллярні> 0,5 мм
Тріщинуватість
За величиною розкриття (ширині) мікротріщини діляться на
· капілярні (до 0,01 мм),
· субкапілярні (від 0,01 до 0,05 мм) і
· волосні (від 0,05 до 0,15 мм і більше).
Ємність мікротріщин в пласті зазвичай не перевищує 3% обсягу пласта.
Насиченість.З пористістю пов'язані величини насичення пласта флюїдами: водонасиченість (Sв), газонасиченість (Sг), нафтонасиченість (Sн), величини, виражені в частках або у відсотках.
Проникність
характеризує провідність породи, тобто здатність порід пласта пропускати рідину і газ. Розрізняють абсолютну, фазову та відносну проникності.
Абсолютна проникність з рівняння Дарсі визначається як:
де
qф - об'ємна витрата флюїду, м3 / с;
k - проникність пористого середовища, м2;
η - динамічна в'язкість флюїду, Па · с;
ΔP = Р1-Р2 - перепад тиску, Па;
L - довжина зразка пористого середовища, м;
F - площа фільтрації, м2.
Фазова проникність залежить від кількісного вмісту того чи іншого флюїду в пласті, а також від його, їх фізико-хімічних властивостей.
Відносна фазова проникність - відношення ефективної проникності до деякої базової проникності (найчастіше до абсолютної).
коефіцієнт пружноємності пласта
Коефіцієнт пружноємності пласта ч исельно дорівнює зміні пружного запасу рідини в одиниці об'єму пласта при зміні пластового тиску в ньому на одиницю.
П’езопровідність –характеризує швидкість перерозподілу тиску в пружному шарі, у зв'язку зі зміною пористості і проникності змінюється в різних напрямках. У нафтовій частини пласта п’езопроводність має менше значення, ніж в зоні, насиченій водою. Величина п’єзопроводності також залежить від в'язкості рідини, стисливості води і породи.
Коефіцієнт п’єзопровідності дозволяє дати кількісну оцінку перерозподілу тисків в пласті, а також визначити час, протягом якого пошириться і встановиться пониження тиску від обурює свердловини до реагуючої, якщо відомі відстань від обурює свердловини до реагуючої та величина зниження тиску в них.
де k - коефіцієнт проникності пласта, м2;
b * - коефіцієнт упругоемкості пласта, Па-1;
m - динамічний коефіцієнт в'язкості, Па * добу = 1,16 * 10-5 мПа * с.
Електричний опір пласта -визначається опором його скелета і опором насичуючих пласт флюїдів.
Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 118 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |