Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Право як загальне благо.

Читайте также:
  1. C Инфаркт правого легкого
  2. Good, справились. Теперь кликаете правой кнопкой мыши на папке Моя модель...
  3. I. СТАРОЕ ЦИВИЛЬНОЕ ПРАВО
  4. II. Косвенные ограничения правового статуса осужденных.
  5. II. Косвенные ограничения правового статуса осужденных.
  6. II. Меры уголовно-правового характера, связанные с уголовной ответственностью.
  7. III. ПРАВО ПОСЛЕКЛАССИЧЕСКОЕ
  8. Quot;ПРИМИРЕНИЕ" С ПРАВОСЛАВИЕМ ПОД ГЛАВЕНСТВОМ ПАПЫ
  9. Quot;Солея в православии".
  10. А ТАКЖЕ С ИХ НЕПРАВОМЕРНЫМ ЗАВЛАДЕНИЕМ БЕЗ ЦЕЛИ ХИЩЕНИЯ

Право є одній з найважливіших загальнолюдських цінностей.

Наука про цінності називається аксіологією (від греч. axios цінність, logos учення). Вона розглядає реальність з погляду значення різних способів буття людини, без яких він втрачає людське.

До найбільших духовних цінностей людства відносяться сутнісні характеристики права: свобода, рівність і справедливість, що дозволяє виділити правову аксіологію в самостійний розділ вчення про цінності. Та і само право виступає найважливішою цінністю і елементом загального блага. У найзагальнішому вигляді під загальним благом в історії суспільства розуміли те, що мало для людини позитивне значення, позитивний сенсСм.: Платон. Определения // Диалоги. М., 1986. С. 430; Платон. Государство // Соч.: в 3-х т. М., 1972. Т. 3 С. 291; Аристотель. Никомахова этика // Соч.: в 4-х т. М., 1983. Т. 4. С. 66; Антология мировой философии // Соч.: в 4-х т. М., 1969. Т. 1 Ч. 1. С. 375, 510—511.

Загальне благо у юридичному контексті можна розуміти як феномен, що виникає в результаті функціонування права як соціального інституту. За своєю суттю воно позначає якісні характеристики речі або явища як загальнолюдській цінності. У філософсько-правовому осмисленні загального блага виділяють наступні його сутнісні властивості.

· Загальне благо це цінність, яка є значущим для людей в культурному, суспільному і особовому відношенні. Загальне благо як вища чеснота існувало, існує, і існуватиме, поки існує людство. Поза людиною загальне благо позбавлене сенсу.

· Загальне благо це загальнолюдська цінність. Це означає, що його вимоги розповсюджуються і визнаються всіма людьми, незалежно від підлоги, віку, етнічної або релігійної приналежності. У такому загальнолюдському сенсі загальне благо виступає якимсь еталоном, з яким порівнюються інші цінності або вчинки людей.

· Загальне благо це вища цінність. Воно володіє всіма характеристиками, які властиві вищим цінностям, і, перш за все, неутилітарністю, тобто цінність загального блага визначається не його практичним застосуванням для чого-небудь іншого, а все інше, навпаки, набуває значущості лише в контексті загального блага. У правовій сфері загальне благо є граничною цінністю. Решта всіх правових цінностей свобода, рівність, справедливість, право, закон і ін. не більше ніж субцінності, службовці для його досягнення.

Правовий аспект загального блага має свої специфічні правові характеристики.

Однією з таких характеристик є свобода. Вона припускає незалежність в рамках дозволеного і недозволеного. Наприклад: не убий, не вкради, не перелюбствуй це рамки, в межах яких чоловік вільний. Ємко і точно з приводу свободи сказав І. Кант: «Поступай зовні так, щоб вільний прояв твого свавілля був сумісний зі свободою кожного, згідною із загальним законом» Кант И. Критика практического разума // Соч.: в 6 т. М., 1965. Т. 4. Ч. 1. С. 140..

І далі Кант говорить: «Свобода – незалежність від примусового свавілля інших»Кант И. Критика практического разума // Соч.: в 6 т. М., 1965. Т. 4. Ч. 1. С. 139..

Наступна правова характеристика загального блага рівність. Воно припускає відповідність, еквівалентність свободи, яку мають в своєму розпорядженні різні люди. Рівність встановлює рівну міру для всіх в їх сумісній життєдіяльності, воно дає можливість формально (тобто не фактично, а на рівні принципу) надати всім членам суспільства рівні можливості, рівні права на конкретні блага: на освіту, на судовий захист, на працю і тому подібне Але формальна рівність одночасно припускає і нерівність (у праці, в освіті і так далі), адже всі люди різні, і лише формальна рівність як елемент загального блага встановлює єдиний масштаб, який і дозволяє виявити фактичну нерівність в рамках правового поля і впливати на нього.

Нарешті, філософсько-правовий аспект загального блага нерозривно пов'язаний із справедливістю як з субцінністю загальнозначущою відповідністю належного і сущого, наявністю і забезпеченням невід'ємних прав людини як розумної і правової істоти.

Справедливість завжди співвідносилася з формальною рівністю в правах і відповідальності, з еквівалентністю кари скоєному, з правомірністю (тобто з відповідністю праву). Саме з цими сторонами справедливості пов’язані атрибути богині Феміди. Отже, правова роль справедливості полягає в тому, що вона покликана ліквідовувати привілеї, утвердить рівність і свободу людей.

Ціннісні характеристики загального блага співпадають з сутнісними характеристиками права. Таким чином, право це і є елемент загального блага, оскільки тільки право забезпечує рівність, свободу і справедливість. І, навпаки, загальне благо є результат функціонування права. Через це і само право є благо.

 




Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 96 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

Онтологічна природа права | Правова свідомість. | Природно-правовий і позитивістський підходи до розуміння права. | Співвідношення права і закону | Що таке ідея права? | Людина як правова істота | Філософський сенс і філософсько-правове обґрунтування прав людини | Що означає «ступінь» і «міра» свободи? | Що таке відповідальність і які її види виділяє філософія права? | Що таке справедливість? |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав