Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

ББК 74.200.55

Олександра Дубогай


НАВЧАННЯ В РУСІ

Здоров'я зберігаючі педагогічні технології

в початковій школі


Здоров'я та фізична культура.

Бібліотека

Початкова освіта. Бібліотека


Київ

Видавничий дім «Шкільний світ»

Видавець Л.Галіцина


ББК 74.200.55 Д79

Укладено за матеріалами газети «Здоров'я та фізична культура» (2005 р.), яку випускає видавництво «Шкільний світ» за сприяння Міністерства освіти і науки України

Редакційна рада: А.Телюк, М.Мосієнко— канд. філол. наук, ПКузьменко, О.Шатохіна, Т.Бишова

Дубогай О.

Д79 Навчання в русі: Здоров'язберігаючі педагогічні технології

в початковій школі.—К.: Вид. дім «Шкіл, світ»: Вид. Л. Галіцина, 20О5. — 112 с. — (Б-ка «Шкіл, світу»). І8ВИ 966-8651-59-6. І8ВМ 966-8070-57-7. КВИ 966-8651-94-4.

У книзі розкриваються питання діагностики та корекції психофі­зіологічного і фізичного стану молодших школярів, основні форми освіт­ньо-виховної роботи у школі, спрямованої на підвищення індивідуаль­ної рухової активності учнів в системі «сім'я — школа» засобами фізич­ного виховання. По-новому, з позицій особистісне орієнтованого підхо­ду розглядаються критерії оцінювання рівня фізичної підготовленості молодших школярів до навчання у відповідному класі; пропонуються нові підходи до формування гармонійної особистості молодшого школяра засобами фізичної культури на уроках та в позаурочний час.

Для вчителів, вихователів, батьків, шкільних медпрацівників.

ББК 74.200.55

ISBN 966-8651 -59-6 (б-ка «Шкіл, світу») © О.Дубогай, 2005

ISBN 966-8070-57-7 (Вид. дім «Шкіл, світ») © Видавничий дім «Шкільний світ»,

дополіграфічна підготовка, 2005

ISBN 966-8651-94-4 (вид. Л.Галіцина) © Видавець Л.Галіцина, оформлення,


ЗМІСТ

Вступ................................................................................... 4

Розділ 1. Вивчення психофізіологічних особливостей дитини

Моніторинг індивідуального рівня адаптації дитини

до навчання................................................................... 8

Готовність до навчання та підтримка гармонійного

розвитку дитини у молодшій школі.................................. 13

Комплексна методика вивчення й оцінки рухового

розвитку організму молодших школярів........................... 22

Розділ 2. Організація освітньо-виховної роботи в школі

Гімнастика до занять....................................................... 37

Урок здоров'я................................................................. 41

Інтеграція рухової діяльності у процес навчання (пізнавальна діяльність у русі, фізкультурні хвилинки

на уроках)...................................................................... 51

Організована перерва...................................................... 61

Спортивно-масова робота: фізкультурні свята, змагання..... 67

Заняття фізичними вправами у позаурочний час................ 71

Розділ 3. Профілактично-оздоровча робота у школі

Формування правильної постави під час навчальної

та позанавчальної діяльності............................................ 89

Формування культури дихання в учнів молодших класів.... 96

Загартування організму в умовах школи........................... 104

Література........................................................................... 111

1 *


Вступ

В останні роки дедалі частіше говориться про фізичний стан організму не тільки як про абстрагований соціальний феномен, а й як про властивість особистості. В системі фізичного виховання зібрано її механізми і наслідки впливу на розумовий розвиток та розширення пізнавальної інформативності, удосконалення почуттів і соціальної поведінки, моральності й духовності.

Удосконалити та зміцнити здоров'я дітей можна шляхом комплексного розв'язання педагогічних, медичних та соціальних завдань з урахуванням індивідуальних особливостей дитини в різні вікові періоди.

Нинішня концептуальна основа шкільного фізичного виховання полягає у формуванні рухової сукупності людини, яка виявляється в оволодінні руховими уміннями і навичками для досягнення визначеного результату з бігу, стрибків, метань. Однак за цим результатом не видно рівня розвитку особистості школяра з його інтересами, потребами, прагненнями. У процесі фізичного виховання не враховується, що показники сили, витривалості, спритності — це тільки зовнішній бік, який не завжди зумовлений внутрішнім психофізичним станом дитини.

Водночас фізичний розвиток і здоров'я дитини треба розглядати у взаємозв'язку з інтелектуальною та соціальною активністю, формуванням його особистості та індивідуальності.

Ріст і розвиток дітей, їхнє оздоровлення, створення умов для раціонального режиму дня, правильного співвідношення фізичних та розумових навантажень здійснюється на основі особистісно орієнтованого підходу у вихованні дитини.

Головна цінність особистісно орієнтованого виховання — сам школяр, його фізична і загальнолюдська культура. Звідси випливає сутність фізичного виховання як діяльності, що зберігає і розвиває дитину, стимулює її індивідуальне різнобічне удосконалення.


Мета особистісно орієнтованого виховання — не сформувати, а знайти, підтримати, розвинути індивідуальність, виховати механізми самореалізації, самозахисту, самовиховання, потрібні для становлення особистості та її взаємодії з іншими, з природою, культурою, цивілізацією.

Цей підхід спирається, перш за все, на розкриття інтересів самої особистості дитини, потребу допомогти їй як індивідууму виявити свій потенціал, внутрішні резерви здоров'я та фізичного стану. Крім того, дає змогу кожній дитині реалізуватися, бути поміченою, визнаною.

Особистісно орієнтований виховний процес не просто враховує індивідуальні особливості вихованців, а насамперед полягає в ставленні до них у процесі навчання і виховання як до особистостей, відповідальних і свідомих суб'єктів діяльності. «Не побачивши в учневі чогось цінного і цікавого, властивого тільки йому, вчитель, по суті, не може виховувати школяра, оскільки в цьому разі в педагога немає точки опори для людського контакту зі своїм учнем», — пише І.С. Кон.

Виховні ситуації особистісно орієнтованого фізичного виховання мають забезпечити розвиток такого рівня свідомості, який би спонукав дитину до самопізнання фізичного стану і фізичної самоактивності, щоб вона могла стати творцем власного духовно багатого, здорового життя. Отже, треба культивувати ситуації, в яких стосунки вчителів і батьків з дітьми будуються на врахуванні не тільки їхньої гідності і права бути особистістю, а й фізичних можливостей.

Особистісно орієнтоване фізичне виховання молодших школярів повинно здійснюватися у двох напрямках.

Перший — це переважно соціалізація особистості учня, яка враховує в першу чергу, потреби держави, і спрямована на максимальну фізичну адаптацію дитини у суспільстві.

Другий — спрямований на максимальне розкриття особистісних фізичних здібностей і задатків дитини, з урахуванням індивідуальних особливостей росту і розвитку, основних інтересів до певних видів спорту і фізичних навантажень, рівень психофізіологічних і рухових можливостей організму.

Розуміння змісту занять особистісно орієнтованою фізичною культурою дає змогу учителю цілеспрямовано керувати оволодінням знаннями, вміннями і навичками школяра, тобто процесом самовдосконалення. Адже фізична культура передається через навички,


вміння, знання, а засвоюється через зміст. Якість знань, умінь та навичок — один із критеріїв особистісного розвитку школяра. Варто пам'ятати, що:

• суттєвим фактором завдань фізичного виховання є формування загальної культури, моральності і навичок міжособистісного спілкування;

• однобічне формування фізичних якостей негативно впливає на удосконалення особистості учня;

• формування особистісно орієнтованої фізичної культури повинно здійснюватися у межах змістовного, інформаційного і діяльнісного підходів.

Важливо не тільки те, що учні знають про значення фізичних вправ, основи гігієни, раціональне харчування, а і те, як вони привчені систематично і якісно виконувати і використовувати їх у своїй життєдіяльності. Знання, вміння і навички — це, за Сократом, «пошук самого себе у світі».

Обов'язковими у змісті освіти з основ здорового способу життя для старших дошкільнят та молодших школярів повинні бути такі знання:

1. Про користь процедур загартування, фізичних вправ, рухливих ігор для зміцнення здоров'я та поліпшення фізичного росту і розвитку організму.

2. Значення культури харчування, гігієнічного догляду за руками, обличчям, своїм тілом.

3. Назва основних частин тіла.

4. Правила поведінки у воді, в лісі, полі; профілактика нещасних випадків, отруєнь шкідливими грибами, ягодами, рослинами.

5. Уявлення про етику поведінки зі своїми однолітками й дорослими щодня та під час виконання фізичних вправ і рухливих ігор.

Слід враховувати, що психолого-педагогічні моменти розвитку у фізичному вихованні впливають через предмет діяльності. Основою може бути підхід, за якого фізичний розвиток і формування здоров'я школяра є не тільки метою, а й одночасно процесом та наслідком цілеспрямованої взаємодії вчителів, батьків і учнів, тобто вихователів і вихованців.

Завдання школи і батьків — допомогти «склеюванню» особистості. Одним з найефективніших методів вирішення цього завдання є навчання дитини керувати своїм тілом. Багато дітей сьогодні виявляють ранні інтелектуальні здібності. В їхній голові


різноманітні знання з іноземних мов, комп'ютера тощо, від конструкції гальма до законів термодинаміки. Але ці абстрактні знання мертві, вони не допомагають дитині розібратися у довкіллі, в собі. Невміння рухатися означає невміння пізнати навколишній світ, тому такі знання є однобокими. Є й великі та незграбні дорослі, котрим блискуче вміння маніпулювати абстрактними символами не допомагає позбутися страху перед життям.

Основою формування здорового способу життя в умовах школи може бути ефективне використання засобів фізичного виховання, як у навчанні, так і в позашкільний час, що є процесом педагогічної допомоги дитині в становленні її суб'єктивності, культурної ідентифікації, соціалізації, життєвого самоствердження.

Завданням такої роботи є визначення ефективних засобів психолого-педагогічного впливу на формування здорового способу життя молодших школярів у системі «сім'я—школа» на основі опрацювання принципу «батьки і вчителі — партнери», який є інтегруючим у вихованні та навчанні дітей у школі та сім'ї.


розділ 1




Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 113 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

В с т у п | Опис предмета курсу | Методика обстеження. | Повторити 6—8 раз | Опустили руки, потрусили пальчиками. | Рухливо-фольклорного фестивалю-конкурсу | Те саме, але переступання через горизонтальну палицю з викрутом рук назад-вгору, | Стрибки | Для спини | Опорно-рухового апарату. |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.011 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав