Читайте также:
|
|
Оновлений зміст програми з трудового навчання для 1-3 класів включає елементи графічної грамоти. Зокрема, передбачено, що в процесі виготовлення виробів з паперу, картону, пластиліну, тканини та інших видів робіт учні мають користуватися різними позначеннями на папері, які вказують на спосіб та послідовність дій (робочі та допоміжні лінії, цифрове, буквене та знакове позначення).
Так, допоміжні лінії вказують на розмітку виробу, деталі (розміточні лінії), позначення розмірів (розмірні лінії), позначення ділення деталі на частини (осьові лінії), ліній згину, напряму згину, складання, скручування у вигляді невеликих стрілочок (монтажні лінії) та ін. (див. табл. 1). Робочі лінії передбачають дії з використанням інструментів: відрізування, прорізування паперу ножицями, проколи, нанесення клею з лицьового та зворотнього боку тощо (див. табл. 1). Цифри, букви та різні знаки вказують на послідовність виконання трудових операцій, прийомів, а також місця з’єднання деталей та частин виробу тощо (див.табл. 2).
До графічної грамоти належить і зображення видів розмітки: 1) на око за допомогою нитки чи тонкого дроту (під час роботи з пластиліном, глиною, починаючи з 1 класу), олівця, ножиць (під час роботи з папером, тканиною тощо); 2) згинанням – коли потрібно швидко знайти середину деталі, заготовки; 3) за шаблоном – якщо останній виступає зразком майбутнього виробу, деталі, предмета; 4) за трафаретом – розмітка різних геометричних форм, квітів, рослин як аплікацій на папері, тканині; 5) через кальку; 6) через копіювальний папір; 7) за допомогою лінійки; 8) кутника як початок відрахунку на папері; 9) висмикуванням нитки з тканини (див. табл. 3).
Оволодіння елементами графічної грамоти передбачає навчання учнів умінь: 1) роздивлятись рисунок, схематичне зображення виробу, деталі і визначати його будову; 2) переносити умовні графічні позначення, що подані у посібниках, інструкційних картах на папір, тканину, заготовку – матеріал, із яких буде виготовлятись виріб, чи практичне завдання – виконати креслення, розмітку чи трудові операції з використанням ножиць, голки та інших інструментів; 3) визначати за умовними позначеннями послідовність виконання практичних завдань.
Виготовлення виробів із пластиліну, паперу, природного матеріалу під час трудового навчання в 1-3 класах дасть можливість ознайомити учнів з необхідним обсягом графічних зображень та умовних позначень. Одержані знання і вміння школярі зможуть застосовувати в процесі професійно-трудового навчання при конструюванні виробів із тканини, металу, деревини, паперу тощо. Тобто, опанування учнями допоміжної школи графічною грамотою на уроках праці є підготовчим етапом до побудови креслень та ескізів на різні деталі виробів та виконання практичних завдань за інструкційними картами, рисунками в процесі професійно-трудового навчання в 5-10 класах.
[1] Див. розділ «Навчання елементів графічної грамоти»
[2] Розглядається аналіз об»єкта праці у вигляді зразка чи зображення різної міри готовності.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 90 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |