Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Альтернативні методики навчання

Читайте также:
  1. Mix-методики маркетинговых исследований
  2. А) Словесні методи навчання
  3. Адаптація до шкільного навчання
  4. Альтернативні джерела електроенергії
  5. Анализ методики Ермаковой И.И. «Коррекция речи при ринолалии» .
  6. Аналіз традиційного та інтегрованого навчання
  7. Аппаратные методики
  8. Асоціативна, біхевіристична гештальтпсихологічна теорії навчання
  9. Аттестация методики выполнения измерений толщины

Операційно -- діяльнісний компонент освітньої галузі

«Мова і література»

Поганий учитель підносить істину, хороший вчить її знаходити. Нам відомо, що процес учіння є своєрідним процесом самостійного «відкриття» учнем уже відомих у науці знань. «Коли говорять, — писав психолог С.Л. Рубінштейн, — що людина як індивід не відкриває, а лише засвоює вже здобуті людством знання..., то це, власне, означає лише те, що вона не відкриває їх для людства, а особисто для себе повинна все-таки відкрити або навіть «перевідкрити». Людина досконало володіє лише тим, що сама здобуває власною працею»1. У цьому розумінні учень опановує суб'єктивно нове, тобто те, що йому не відоме, але вже пізнане наукою, відоме іншим людям. Учіння вимагає повного «розпредмечування знань» або компактного «відтворення» тих мисленнєвих і практичних операцій і дій, які колись здійснювалися в процесі наукового дослідження (пізнання) явищ або предметів. Процес цей має три взаємопов'язані стадії (етапи).

На першій стадії відбувається сприймання, осмислення і запам'ятовування матеріалу, що вивчається, або засвоєння теоретичних знань.

На другій стадії засвоюються навички і вміння практичного застосування знань, що вимагає проведення спеціальних тренувальних вправ.

На третій стадії здійснюється повторення, поглиблення і закріплення знань, удосконалення практичних умінь і навичок. Тобто, для того, щоб оволодіти новим матеріалом, учневі необхідно здійснити повний цикл навчально-пізнавальних дій: сприймання нового матеріалу, його первинне і наступне осмислення, запам'ятовування, вправляння в застосуванні теорії на практиці, повторення з метою поглиблення і засвоєння знань, умінь і навичок.

Операційно-діяльнісний компонент – це організація практичної навчально-пізнавальної діяльності учнів з опанування змісту освіти. Цей компонент є одним із головних складових дидактичного процесу і його можна визначити як процесуальний, методичний.
Основні його складові – принципи, методи, форми, засоби навчання. Ефективність цього компоненту залежить від активної взаємодії учителів й учнів, встановлення між ними суб'єкт-суб'єктних взаємин. Застосування сучасних діалогічних методів, прийомів, форм педагогічної взаємодії сприяє формуванню таких відносин.

Операційно-діяльнісний компонент освітньої галузі «Мова і література» найбільш безпосередньо відбиває процесуальну суттєвість навчання. Він реалізується шляхом певних методів і форм організації викладання і вчення.

Альтернативні методики навчання

Назва Автор Особливості змісту Приклади (досвід)
Резерви удоскона-лення читання В.Н. Зайцев Методика ґрунтується на використанні так званих кубиків Зайцева (ще їх називають «кубиками, що звучать»). На кубику розміщено всі можливі в українській мові склади (російською звучить теж «склад», на відміну від «слог», у літературі зустрічається термін «склад Зайцева»). Склад як одиниця слова, що містить голосну для поділу його при переносі на інший рядок, може утворюватись із однієї, двох, трьох, чотирьох та більше букв і тому має велику кількість моделей. За методикою Зайцева навчання читання відбувається не через звуки, а через склади. «Це - МА, а це - МО, а ось — МУ», — говорить педагог дитині, проводячи пальцем по гранях кубика в напрямку читання. При цьому непотрібно примушувати дитину складати М і А, бо в кожного вчителя є учень, який протягом довгих місяців говорив Ме-А. Методика Зайцева уникає подвійного переходу склад — звук — склад, а тому читати легше.    
 

 

Борисенко Наталя Іванівна,вчит. поч.класів,м. Бердичів ЗОШ№25 Якщо запитати у моїх учнів, що вони люблять робити на уроці, то вони дадуть відповідь: Грати з кубиками, співати, складати і записувати слова.Система Н.Зайцева перетворила наші уроки читання, зробила навчання радісною і цікавою, захоплюючою і ненав’язливою. У роботі вчителя важливо бачити результат..Граючи на уроках, діти легко і непомітно навчилися читати.
Методика навчання динамі-чного читання Л.М.Юшкова Суть методики полягає в тому щоб використовувати картки для читання-односкладові,двоскладові, трискладові. Чотири-і багатоскладові для збільшення кута зору та розвитку зорової пам’яті. Використання вправ «Блискавка», «Віконце», «Небо-кидок», «Буксир», «Читання парами».Для розширення кута зору на етапі навчання грамоти використовують складові піраміди. Р О Н У С Е М І К А Нові методичні прийоми навчання учнів динамічного читання використовуються поряд з традиційними методами.   Момот Марія Іванівна – вчитель вищої кваліфікаційної категорії, старший вчитель Чемеровецького НВК №2 «ЗОШ І-ІІІ ступенів та гімназія». Динамічне читання сприяє формуванню вміння миттєво сприймати текст, фіксуючи його зміст і зберігаючи одержану інформацію в пам’яті.  
Інформа-ційно цінісн-ний підхід до навча ння читання О.М.Кушнір Методика полягає в 6 кроках, які потрібно виконувати послідовно.Перший- знайомство з буквами.Другий- перехід до злиття букв і складів. Третій передбачає спеціальну підготовку зорового аналізатора.Четвертий не тільки промовляти слова одночасно з диктором, а й випереджувати його. П’ятий оволодіння вокалізацією і умінням читати. Шостий- удосконалення виразного читання,оволодіння інтонацією, емоційною експресією. Матвеєва В.В., ЗОШ № 2, м. Іллічівськ Виховання читача і більш широко – виховання автономної особистості, яка самостійно навчається.
Швидко-читання для першокласників Б.В.Динга Для розширення „поля читання” учнів користуюсь методом моментального зорового сприймання. Для вправлянь маю картки зі словами різного буквенного складу, зображеними друкованим шрифтом. Серія 1. Набори карток із складами та односкладовими словами: З двох літер: АУ, УА,ОН, НО… З трьох літер: мак, рак, сік… З чотирьох букв із збігом приголосних: стіл, кран, вовк… З п”яти-шести букв зі збігом приголосних: дзвін, склад, сплав… Серія 2. Набори карток з двоскладовими словами: - з двох прямих складів з наголосом на першому: море, горе, поле… - з двох прямих складів з наголосом на другому: поля, вода, моря… перший – обернений наголошений, другий – закритий: атлас, орден; перший – прямий наголошений, другий – закритий: берег, вісім; перший – прямий, другий – закритий наголошений: багаж, вагон… Для вироблення швидкості читання першокласників використовую таблиці: Таблиця 1 „Читаємо самі” – основна. Вона вводить у техніку читання. Літери розташовані в алфавітній послідовності: голосні горизонтально, приголосні вертикально. На перетині голосної та приголосної – два склади: відкритий та закритий. Таблиця №1. А е и і у о Б ба бе би бі бу бо аб еб иб іб уб об Таблиця №2. А Е И І У О Ї Ю Я Б Б В В Г Г Д Д Таблиця №3. А е и і о у ю ска ске ски скі ско ску скя аск еск иск іск оск уск юск яск   Мінаєва Ф.І. ЗОШ № 47, м.Дніпродзержинськ
Вироблення догадки під час читання І.З.Постоло вський Запропоновані вправи передбачені не лише для використання на уроках читання, вони дібрані з урахуванням можливості самостійної роботи учнів 2-3 класів вдома. Гра «Буква заблукала». Есоля сокао паукв леіля млета зяемл Гра «Будь уважним». Знайди в кожному рядку слово, що відрізняється. Бідон бідон бідон бідон бідон бідон бізон бідон ваза ваза ваза ваза ваза ваза вада ваз Гра «Слово заховалось». Прочитай швидко-швидко рядки слів. Які слова «заховались»? Ватра – ватра – ватра – ватра –ватра Лапи – лапи – лапи – лапи – лапи Прочитай віршовані рядки. На місці крапок встав потрібні слова. Білі мухи налетіли, - Все подвір’я стало біле, Не злічити білих мух, Що летять, неначе… Андрієнко Т.О. ХНВК № 15, м.Запоріжжя
Нетради ційні підходи до письма Є.Г.Сара-пулова Оволодіння основами письма поділяють на 4 етапи: 1.відпрацювання зображення елементів літер(триває приблизно п’ять тижнів); 2.написання літер(принцип повторюваності і наступності); 3.написання з’єднань(з’єднання поділяються на шість типів); 4.написання слів та речень. Приходько В.В. вчитель початкових класів, м. Харків
Пробле-мне навчання письма Е. Н. Потапова. 1 етап - розвиток мускульною пам'яті. На першому етапі широко використ. такі вправи, як:Робота з лінійками - трафаретами (з геометричними фігурами і фігурами тварин)Робота з лекалами.Малювання, поєднане з штрихуванням.Малювання та розфарбовування, які часто використовую і на уроках математики, малювання, праці.Гімнастика для рук.Лист мокрим пензликом на дошці, в повітрі, під рахунок з коментуванням. На другому етапі продовжують роботу над розвитком м'язової пам'яті, розвивають тактильну пам'ять. Вводять нові види штрихування, проводять хвилинки чистописання, лист елементів букв під рахунок, обмацування букв. На третьому етапі використовують прийом калькування на щільній поліетиленовій плівці букв, з'єднань і слів. Продовжують штрихування, вводять лист в повітрі з усним промовлянням, мокрою пензликом на дошці, лист з Коментувати управлінням.аздалегідь виготовлених картках.   Степаниденко Наталія Сергіївна, вчитель початкових класів, м. Біла Церква.
Методика інтенси вного вивчення рос. мови Г.Китайго-родска и И. Шехтер Головна ідея методики інтенсивного вивчення мови полягає в навчанні через спілкування. Учні займаються групами по 10-12 чоловік під руководствомучітеля, який повинен володіти хорошими організаторськими і акторськими здібностями. На таких заняттях проводяться рольові ігри, там багато руху, присутній спеціально підібрана музика. Рекомендується навіть, щоб стіни були пофарбовані в певні кольори. Головна мета таких занять - навчитися спілкуватися мовою, позбавитися від мовного бар'єру. Метод І.Шехтера заснований на емоційно-смисловому освоєнні мови. І.Шехтер противник того, щоб вчитися мови шляхом "конструювання" пропозицій за зразками, що є одним з елементів граматико-перекладного методу. Чупринки Тетяна Сергіївна, вчитель початкових класів Березанської загальноосвітньої школи I - III ст. № 5Після того, як я почала використовувати дану методику навчання російській мові, діти перестали відчувати мовний бар'єр, вони стали швидше сприймати, осмислювати й використовувати на практиці отримані знання. Можу впевнено сказати, що дана методика впливає позитивного ефекту.
Англійська Метод повної фізичної реакції Й. Ашером. В основному, метод полягає на початковій реалізації простих, пізніше більш складних доручень вчителя виконання яких вимагає руху, тобто участі цілого тіла. Таким чином активується не тільки ліва, але й права півкуля гловного мозку. Не виглядає на те, що навчання саме цим методом дало б змогу вільного володіння мовою, але цей метод має свої переваги в навчанні дітей. Фізичний рух для дітей являється ефективним способом на асоціювання значення слів з виконуваними діями, прискорюючи тим самим навчання. Елементи цього методу успішно використовуються на традиційних заняттях, особливо на початковій стадії, коли вчитель встановлює контакт з учнями і намагається організувати навчальний процес. Розігрування ситуацій за ролями пов’язане з використанням руху в процесі науки іноземної мови, а таким чином з елементами TPR. Приклад: - please stand up - please sit down - please open the book   Вчитель англійської мови Гоголівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Демченко Юлія Миколаївна  
"Мовчазний" метод     Галеб Гатеген У навчанні широко використовуються жести вчителя, кольорові звукові та вокабулярні таблиці, кубики (rods) для демонстрації введення та засвоєння звуків, слів, структур у діях і ситуаціях. Учитель ніби виконує роль драматурга: він пише сценарій, визначає дійових осіб, моделює їх дії, готує необхідні вербальні та невербальні опори, задає тон, створює атмосферу для комунікації та, спостерігаючи за процесом засвоєння, дає оцінку його учасникам. Приклад: Пісня спрямована на закріплення модального дієслова can: My eyes can see, Your eyes can see, My ears can hear, Your ears can hear, My nose can smell, Your nose can smell, My mouth can talk, Your mouth can talk, My head can nod, Your head can nod, My arms can hold, Your arms can hold, My legs can walk Your legs can walk And walk and walk. And walk and walk.     Петренко Катерина Олександрівна, вчитель англійської мови Харківської гімназії №43
Метод проектів Джоном Дьюї Інформації, способі її викладу і презентації. Проектна методика дозволяє вести індивідуальну роботу над темою, яка викликає найбільший інтерес у кожного учасника проекту, що, поза сумнівом, спричиняє за собою підвищену мотивовану активність учня. Він сам обирає об'єкт дослідження, сам для себе вирішує: чи обмежитися підручником з англійської мови (просто виконавши чергову вправу), або почитати інші підручники, передбачені шкільною програмою. Проте, часто діти звертаються до додаткових джерел інформації, аналізують, порівнюють, залишаючи найважливіше й найцікавіше. Виконання проектних завдань дозволяє школярам бачити практичну користь від вивчення іноземної мови, слідством чого є підвищення інтересу до цього предмету. Приклад: 1. Творчі проекти (Creative Works) –у формі вільного літературного вигадування (казка, розповідь, комікс, ролева гра)…. 2. Інформаційні і дослідницькі проекти (Information and Research Projects) – вивчення регіону або якої-небудь країни, англійська мова і його використання як мови міжнародного спілкування, іноземні мови в житті людей. Ігрові –рольові проекти (Role and Games Projects) – розігрування гри, драматизація, вигадування власної п’єси, концерт. Гуріна Наталія Григорівна- вчитель англійської мови гімназії №107 м. Запоріжжя  

 




Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 159 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

Висновок | Земельна реформа в Україні стала основною частиною аграрної реформи | Право на майновий пай у колективному сільськогосподарському | Реальний розмір орендної плати за землю залежатиме від визначення диференціальної ренти | Економічну оцінку систем землеробства здійснюють у двох напрямах: за рівнем інтенсивності та економічної ефективності. | Значення Кс до 0,20 свідчить про низький рівень спеціалізації господарства; 0,21-0,40 — середній; 0,41–0,60 — високий; 0,61 і більше — для поглибленої спеціалізації господарства. | Ро зміри сільськогосподарських підприємств тісно пов'язані з процесом концентрації виробництва | Для обгрунтування раціональних розмірів сільськогосподарських підприємств використовують статистичні, монографічний, варіантний, розрахунково-конструктивний та інші методи. | У разі вилучення земель, забруднених радіоактивними та хімічними речовинами, збитки відшкодовуються за рахунок підприємств і організацій, які це вчинили. | Розрізняють два види зносу основних засобів - фізичний і моральний. |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.008 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав