Читайте также:
|
|
З точки зору гендерних перспектив зміцнення демократії має передбачати утвердження гендерної рівності в економічній, соціальній та політичних сферах.
Оскільки українська держава офіційно визнає, що українські жінки марґіналізовані у всіх цих сферах, зусилля політиків мають бути спрямовані на зменшення гендерного дисбалансу у процесі прийняття рішень на всіх рівнях. Враховуючи низьке представництво жінок у політичній сфері, влада має докласти зусиль для просування жінок та врахування їхніх голосів на рівні політичних партій. Як відомо, середньоєвропейські показники представництва жінок у парламентах складають 23% порівняно із 14% загальносвітовими. Отже, для того, щоб довести насправді свою прихильність до європейських стандартів, Україні потрібно докласти чимало зусиль, тому що у Верховній Раді шостого скликання жінок 8%.
В цілому ж влада в Україні була і, на превеликий жаль, досі залишається дуже патріархальною. Статистичні дані свідчать про те, що в державних органах України найбільше жінок працює на посадах найнижчого рівня. Водночас, чим вище посада – тим більше диспропорція на користь чоловіків.
Яскравою ілюстрацією цієї закономірності є склад вищих органів державної влади. Так, три жінки нині є суддями Конституційного Суду, що становить 16,7% від його загального складу. У складі Верховного Суду є 13 жінок-суддів (15,7%). Але в керівництві цих органів немає жінок. Загалом серед державних службовців вищого рівня (1-2 категорії посад) жінки становлять приблизно 15%, серед керівників середнього рівня – 50%, серед спеціалістів - 80%. Можна сказати, що сфера управління дуже специфічна. Водночас, в науці така ж ситуація: серед академіків 4% жінок, серед докторів наук – 15,2%.
Як бачимо, в суспільстві, практично у більшості сфер життя зберігається одна і та ж тенденція: чим вище посада – тим менше жінок. Не зважаючи на тривалу співпрацю в рамках ООН, Ради Європи та проголошений курс на європейську інтеграцію, наша держава у сфері гендерної рівності ще не досягла відповідного рівня.
Гендерні перетворення у політико-правовій системі і в суспільстві в цілому – процес складний і тривалий. Забезпечення рівності чоловіків та жінок у виборчому процесі є однією з найважливіших умов розбудови в Україні правової держави.
Позачергові вибори до Верховної Ради України у показали, що в перших п’ятірках списків політичних партій жінок практично не було. Для української партійної еліти партійні гендерні квоти ще не стали демократичною нормою формування парламенту.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 59 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |