Читайте также:
|
|
На продуктивність праці впливає цілий ряд факторів: організаційні, технічні, матеріальні та соціальні. Серед організаційних факторів важливе значення має технічне нормування праці.
До функцій, які здійснює держава в умовах ринкової економіки, не належить централізований контроль над мірою праці шляхом установлення норм трудових витрат на міжгалузевому і галузевому рівнях. Уся робота з нормування праці перекладається на рівень підприємств, відповідно, її успіх цілком залежить від традицій, що сформувалися на них, ініціатив і ставлення до цієї проблеми їх керівників. Роль держави у сфері нормування обмежується в основному законодавчим регулюванням, а також тарифним нормуванням, включаючи положення кваліфікаційних довідників, переліків професій (посад), класифікаторів.
Незалежно від прийнятих умов господарювання нормування праці є єдиним інструментом, за допомогою якого можна обґрунтовано визначати необхідну кількість працівників і кількість робочих місць, планувати використання робочого часу, оцінювати досягнутий рівень продуктивності (ефективності) праці робітників та наявних резервів його зростання, забезпечувати адекватність рівня оплати праці кількості та якості виконуваних робіт чи функцій.
Технічне нормування праці – науковий метод вивчення трудових процесів, розробка заходів щодо їх вдосконалення та встановлення на цій основі науково обґрунтованих норм праці.
Норма праці являє собою конкретну міру праці. Головна мета трудових норм полягає в тому, що вони дають змогу встановлювати та регулювати відповідність між трудовим внеском, результатом праці та винагородою за неї, яка виступає у вигляді заробітної плати. Отже норма праці є основою раціональної організації заробітної плати.
Під нормуванням праці розуміють методи і прийоми для визначення технічно обґрунтованих норм часу і норм виробітку для виконання тих або інших робіт на підприємстві.
При розробці технічно обґрунтованих норм проводиться старанний аналіз організації праці на кожному робочому місці, дільниці, цеху, виробництві, після чого вибираються найбільш прогресивні технологічні режими обладнання, найкращі способи і послідовність виконання кожного конкретного виду робіт.
У зміст робіт з нормування праці на підприємстві входять:
– аналіз технологічних процесів з точки зору забезпечення найбільшої продуктивності праці робітників, раціональної організації робочих місць і раціонального змісту трудового процесу;
– встановлення обґрунтованих норм праці, що точно відповідають організаційно-технічним умовам, в яких відбуваються трудові процеси;
– розширення сфери нормування праці, своєчасний перегляд застарілих норм, що стримують підвищення продуктивності праці;
– виявлення втрат робочого часу, їх причин та розробка заходів щодо їх усунення;
– забезпечення однакового навантаження норм, а отже, однакової інтенсивності праці, що дасть змогу на практиці забезпечувати однакову плату за однакову працю;
– оперативний контроль за виконанням та освоєнням норм праці;
– організація підготовки робітників та робочих місць до впровадження прогресивних трудових норм;
– залучення членів трудових колективів до пошуку резервів зростання продуктивності праці.
При розробці і встановленні технічно обґрунтованих норм проводять розподіл виробничого процесу на його складові частини: операції, проходи, робочі прийоми, трудові дії, трудові рухи, переходи.
Під операцією розуміється частина виробничого процесу, що виконується над визначеним предметом праці одним чи бригадою робітників на одному робочому місці. Прохід – це повторювана дія над одним і тим же предметом праці на одному робочому місці. Робочим прийомом називається закінчена сукупність дій робітника, яка характеризується цільовим призначенням.
Технічно обґрунтовані норми витрат праці є основою наукової організації виробництва і праці, вони необхідні для різних сторін діяльності підприємства.
Трудові норми широко застосовують у плануванні господарської діяльності підприємств. Вони становлять значну частину нормативної бази виробничих завдань і використовуються для обґрунтування виробничої програми та потужності підприємства, чисельності працівників, фондів їх заробітної плати, необхідної кількості обладнання.
Дата добавления: 2014-11-24; просмотров: 86 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |