|
В теорії соціальної комунікації, напівправда визначається як - повідомлення, яке поєднує правильні й спотворені повідомлення через обмеженість знання, неповноту володіння ситуацією, довіру ненадійним джерелам (наприклад, чуткам). Проте в пропаганді, напівправда – це повідомлення, яке поєднує в собі правдиві та навмисно спотворені повідомлення, або ж однобоке висвітлення події, надаючи лише інформацію, необхідну для формування «правильної» думки суспільства. Розрахунок робиться на те, що визнавши правдою форму (загальновідому інформацію, яку легко перевірити), людина визнає правдою і суть (інформацію, яка надається для формування того чи іншого відношення до об’єкту або події).
Наприклад:
Останнім часом на Закарпатті лунають заклики до створення нової держави Карпатської Руси, та відокремлення її від України. Приводом до цього став той факт, що з1938 по 1939 роки на колишній території Чехословакії існувала держава з такою назвою на чолі з президентом о. А. Волошиним.
Що в цьому повідомленні правда:
- У період з 1938 по 1939 роки на території теперішнього Закарпаття справді існувала незалежна держава
- Президентом цієї держави справді був відомий філософ, теолог і викладач о. Августин Волошин
На цьому вся правда закінчується. Що було недоказане або спотворене:
В конституційному законі Першого Сойму Карпатської України від 15 березня 1939 року вказано:
1. Карпатська Україна є незалежна держава.
2. Назва держави є: «Карпатська Україна».
Нічого не говориться ні про те, що Карпатська Україна відстоювала принцип соборності українських земель та опиралась на підтримку ОУН, ні про подальшу долю о. А. Волошина. Він був заарештований у Празі 15 травня 1945 року радянськими агентами та ув’язнений у Лефортівській в’язниці. За висновками слідчих, провина Волошина була у тому, що він був зв’язаний з українським націоналістичним рухом і проводив роботу зі створення самостійної української держави.
Ще один приклад напівправди:
Всі ми пам’ятаємо вислови представників «дружньої» до нас Росії про те, що «хохлы тырят наш газ», «дырку вам от бублика, а не газ по пятьдесят», та ін.. Проте, вони не згадують про те, що ставка за транзит газу через Україну в 3-4 рази нижча за європейську. Більш того, вони начисто забувають, що ще 35 років тому Україна добувала майже 70 млрд. кубометрів газу для всього Радянського Союзу, а москвичі та ленінградці готували страви та обігрівались за допомогою газу, добутого у самому «бандерівському лігві». По найбільш скромним підрахункам, тільки з прикарпатських родовищ Радянським Союзом було викачане близько 500 мільярдів кубометрів газу цього вистачило б для забезпечення потреб України в газі на протязі 10 років!
Метод напівправди активно вживається не лише для рішення питання великої політики. Влада його активно використовує, наприклад, при черговому підвищенні цін за комунальні послуги, намагаючись переконати нас в тому, що за світло, газ та воду необхідно платити по світових цінах – як платять в Америці або в Європі. Про те, що тоді і доходи населення необхідно збільшити до європейського рівня, делікатно замовчується.
Дата добавления: 2014-11-24; просмотров: 156 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |