Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Міжнародний кредитний ринок

Читайте также:
  1. Cтратегiя виводу новинки на ринок.
  2. Будівельний ринок
  3. В загальному вигляді міжнародний рух капіталу означає переміщення капіталу між суб’єктами міжнародної економіки з метою його оптимального використання.
  4. Грошово-кредитний мультиплікатор та вплив центрального і комерційних банків на його рівень
  5. Євроринок. Євровалюта. Ринок євровалют та його специфічні характеристики
  6. Інвестиційний ринок та його дослідження
  7. Країна І Світовий ринок Країна ІІ
  8. Кредитний договір
  9. Кредитний ризик: визначення і мінімізація витрат
  10. Міжнародний валютний фонд і його діяльність в Україні

Міжнародний валютний ринок тісно пов'язаний з Міжнародним кредитним ринком (МКР). Він являє собою частину ринку позичкових капіталів, на якому надаються середньо-і довгострокові іноземні кредити. Вони розрізняються за цільовим призначенням, формами надання, об'єктами кредитування, характером забезпечення, термінами (рис. 2.18).

МІЖНАРОДНИЙ КРЕДИТ
Цільове призначення Форма надання Об'єкт кредитування Характер забезпечення Термін
Пов'язаний Інвестиційний Товарна Приватний Забезпечений Короткотерміновий (до 1р.)
Комерційний Фінансовий Валютна Державний Банківський Середньотермі-новий (1 -5 рр.)
Емісія цінних паперів Міжнародних організацій   Довготерміновий (>5 -7 рр.)
  Змішаний   "Л-Ж"!"--- f

Рис. 2.18. Основні види міжнародного кредиту

Виникнення МКР обумовлено низкою причин і факторів, що діють у світовій економіці. До них в першу чергу належать активне формування, починаючи із середини 80-х років, та функціонування у світовому господарстві транснаціональних корпорацій. Уже на початку 70-х років у США та 14 західноєвропейських державах нараховувалося двісті міжнародних корпорацій.

Протягом другої половини XX століття число ТНК не тільки продовжувало зростати, але, що є характерним для цього процесу, значно зросла їх економічна могутність. їх розвиток вимагав прискореного розвитку МКР.

За останні 10-15 років міжнародний кредит зазнав суттєвих змін. Якщо, наприклад, у 1980 році обсяг міжнародного кредиту становив 320 мільярдів доларів, то у 1995 році - майже 8 трильйонів доларів.

У МКР виділяють чотири структури:

- функціональну;

- інституційну;

- географічну;

- валютну.

Функціональна структура МКР

Важливим елементом функціональної структури МКР є світовий грошовий ринок (СГР). СГР - не що інше, як система відносин, які виникають у процесі купівлі-продажу грошового капіталу, який функціонує як купівельний і платіжний засіб. СГР включає в себе міжбанківський ринок - сукупність відносин між банками з приводу надання короткострокових позичок на суму не менше ніж один мільйон доларів.

Основними тенденціями розвитку функціональної структури МКР є інтенсивний розвиток секюритизації - перехід із кредитних форм надання позичок на випуск цінних паперів, активізація ринку цінних паперів (РЦП). Якщо, наприклад, у 1980 році в загальному обсязі МКР кредит становив 41%, а облігації - 59%, то в 1996 році цей показник становив відповідно 29 і 71%.

Лізинг

Лізинг - це комплекс майнових та економічних відносин, що виникають у зв'язку з придбанням у власність майна і наступною передачею його у тимчасове користування і володіння за певну плату.

Лізингова операція - це довгострокова оренда матеріальних цінностей, передбачених лізингодавцем для орендатора з метою їх виробничого використання при збереженні права власності на них за лізингодавцем на весь строк угоди; специфічна форма фінансування вкладень (або альтернативна форма міжнародного кредитування) в основні фонди при посередництві спеціалізованої (лізингової) компанії, яка купує майно для третіх осіб та передає його в довгострокову оренду.

Основними елементами лізингової операції є:

o об'єкт і суб'єкти (сторони лізингової угоди);

o термін лізингової угоди;

o лізингові платежі;

o послуги, що надаються за лізингом.

Об'єктом лізингової операції є будь-яка форма матеріальних цінностей, яка не зникає у виробничому циклі, а також земельні ділянки та інші природні об'єкти. За природою об'єкта, що орендується, розрізняють лізинг рухомого і нерухомого майна.

Суб'єкти лізингової операції:

o власник майна (лізингодавець) - особа, яка спеціально придбаває майно для здавання Його у тимчасове використання;

o користувач майна (лізингоотримувач) - особа, яка отримує майно у тимчасове використання;

o продавець (постачальник, виробник) майна - особа, яка продає майно, що є об'єктом лізингу;

o інвестор - особа, що бере участь у фінансуванні лізингової угоди (у разі високої вартості угоди для фінансування проекту лізингодавцем залучаються банки, страхові компанії, інвестиційні фонди та ін.).

Іноді продавець та власник майна є однією особою. Суб'єктів лізингової угоди можна поділити на прямих учасників і непрямих. До прямих учасників лізингової угоди відносять:

o лізингові фірми або фінансові компанії. Останні поділяються на компанії, що спеціалізуються тільки на фінансуванні лізингової угоди (оплата майна), й універсальні компанії, що здійснюють фінансування не тільки угоди, а й пов'язаних з її з реалізацією операцій, наприклад, технічне обслуговування, навчання, консультації;

Офшорні банківські (фінансові) центри - фінансові центри, де можна проводити операції, що не підпадають під національне регулювання і не вважаються складовою економіки.

Основна причина виникнення офшорних фінансових центрів (час їх появи - після Другої світової війни) передусім полягала в існуванні надто високих ставок податків на доходи банків у розвинутих країнах і країнах, що розвиваються.

Для багатьох країн і територій (наприклад, для Багамських островів), створення офшорних фінансових центрів стало єдиним шляхом розвитку економіки, ураховуючи практично повну відсутність там корисних копалин.

Причинами привабливості офшорних фінансових центрів як для іноземних, так і для місцевих суб'єктів господарювання є:

o виконання посередницьких функцій для позичальників і депонентів;

o мінімальне офіційне регулювання;

o практично відсутні податки і контроль за управлінням портфельними інвестиціями;

o діяльність іноземних банків на їх території сприяє збільшенню зайнятості місцевого населення;

o підвищення рівня життя в країнах розміщення офшорних банківських центрів завдяки накопиченню коштів від видачі ліцензій, витрат банків та інших платежів.

Міжнародний досвід свідчить, що офшорні банки створюються з метою:

o отримання доступу до міжнародної мережі кореспондентських відносин;

o забезпечення зовнішньоторговельних операцій материнської компанії та афілійованих фінансових і комерційних структур;

o розширення спектра банківських послуг національних банків;

o використання офшорних банків для роботи на національних ринках;

o кредитування національних комерційних і фінансових структур через офшорні банки з метою мінімізації оподаткування у країнах з високими ставками податку на прибуток;

o доступу до міжнародних фінансових організацій;

o емісії фінансових продуктів;

o оптимізації внутрішньофірмових фінансових потоків.

Ринки золота - спеціальні центри торгівлі золотом, де здійснюється його регулярна купівля-продаж за ринковою ціною в цілях промислово-побутового споживання, приватної тезаврації, інвестицій, страхування ризику, спекуляції, придбання необхідної валюти для міжнародних розрахунків. Основним джерелом (до 80%) пропозиції золота на ринку служить його нова здобич. Попит на ринку золота пред'являють фірми, комерційні банки, приватні особи.

З економічної точки зору розрізняються наступні джерела попиту на ринку золота:

- промислово-побутове споживання в ювелірному виробництві, новітніх галузях промисловості - радіоелектроніці, атомно-ракетній техніці, зубопротезній галузі і др.;

- приватна тезаврація і інвестиції. Як реакція на нестабільність економіки, грошового звернення, курсів валют періодично росте попит на злитки, монети, медалі, медальйони для страхування ризиків;

- спекулятивні операції. Оскільки ціна золота коливається, воно є об'єктом спекуляції;

- покупка золота центральними банками (періодично).




Дата добавления: 2014-12-19; просмотров: 204 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.008 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав