Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Кредитний ризик: визначення і мінімізація витрат

Читайте также:
  1. Аналіз витрат і собівартості продукції рослинництва
  2. Аналіз витрат на виробництво продукції
  3. Аналіз динаміки та структури операційних витрат страхових компаній
  4. Аудит витрат діяльності
  5. Бюджет адміністративних витрат
  6. Бюджет витрат на придбання матеріальних ресурсів
  7. Бюджет загальновиробничих накладних витрат
  8. Бюджетний дефіцит -це та сума, на яку в даному році витрати бюджету перевищують його доходи.Допустимо 3% від ВВП.
  9. Вибір методу ціноутворення (методу визначення базової ціни).
  10. Види визначення понять

Кредитний ризик — це ризик несплати у визначений строк основного боргу і процентів за позичками, що належать кредитору.

При визначенні кредитного ризику необхідно враховувати та­кі фактори, як репутація; можливість; капітал; умови; застава.

Репутація полягає у бажанні і рішучості позичальника пога­сити свої зобов'язання перед банком. Репутацію позичальника банкір може визначити тільки тоді, коли він достатньо добре че­рез особисті стосунки вивчив клієнта.

Банкіру варто пам'ятати, що не є винятком такі ситуації, ко­ли потенційний позичальник свідомо не має наміру повертати позичку, одержану в банку. Тому тільки впевненість банкіра у чесності і порядності позичальника може бути підставою для довіри до нього.

Можливість — це здатність позичальника отримати гроші за своїми активними операціями і конкретними проектами, що бу­дуть прокредитовані, ефективно керувати грошовими потоками, з тим щоб забезпечити повне і своєчасне погашення кредитної заборгованості і процентів по ній.

Висока особиста репутація клієнта має бути підкріплена його менеджерськими здібностями. Якщо у підприємця справи загалом ідуть кепсько, то у банкіра не може бути впевненості, що заходи (проект), які він (підприємець) планує здійснити за рахунок кредиту, будуть реалізовані успішно. Водночас не мо­жна вважати, що хороші справи на підприємстві в цілому зав­жди є надійною запорукою ефективного впровадження нового заходу, реалізація якого потребує кредиту. Тому фактор «мож­ливість» необхідно враховувати як при оцінюванні роботи клі­єнта в цілому, так і стосовно тієї справи, яку пропонується про-кредитувати.

Капітал. Цей фактор означає, що потенційний позичальник повинен мати певну суму власного капіталу, яка буде використа­на в проекті, що кредитуватиметься. Інакше кажучи, позичальник мусить розділити кредитний ризик з банком.

Для світової банківської практики характерно, що частка вла­сного капіталу позичальника у фінансуванні проекту традиційно становить близько 30 % його вартості, 70 % вартості проекту банк кредитує.

Умови. Згідно з цим фактором банкір мусить добре знати стан місцевої, регіональної і національної економіки, а також умови господарювання позичальника, здійснювати їх періодичний огляд і прогнозування.

Неоднакові економічні умови та прогнози для окремих галу­зей господарства свідчать про те, що критерії для надання пози­чок мають бути різними.

Застава. Надійне забезпечення кредиту у формі застави може подолати слабкість інших параметрів кредитної угоди. Однак ба­нкіру необхідно звертати увагу на якість застави, її юридичне оформлення, співвідношення між вартістю застави і позички і як часто ця вартість змінюється.

Кредитний ризик розділяють на індивідуальний та портфельний.

Джерелом індивідуального кредитного ризику є окремий кон­кретний контрагент банку — позичальник, боржник, емітент цін­них паперів. Оцінювання індивідуального кредитного ризику пе­редбачає оцінювання кредитоспроможності такого окремого контрагента, тобто його індивідуальну спроможність своєчасно та в повному обсязі розрахуватися за прийнятими зобов'язаннями.

Розрізняють такі складові індивідуального кредитного ризику:

— кредитний ризик щодо позичальника;

— кредитний ризик щодо способу забезпечення позики;

— кредитний ризик щодо кредитної угоди.

Кредитний ризик щодо позичальника — ймовірність того, що кредит буде переведений до розряду проблемних (пролонгований або винесений на прострочення). Отже, кредитний ризик щодо позичальника відображає ймовірність невиконання позичальни­ком своїх зобов'язань перед банком щодо повернення боргу згід­но з умовами кредитного договору з урахуванням впливу керова­них і некерованих чинників.

Кредитний ризик щодо способу забезпечення позички — того, що банку не вдасться за рахунок забезпечення позики покрити можливі втрати через невиконання позичальником своїх зо­бов'язань. Забезпеченням позики найчастіше є гарантія (порука), страхування та застава.

Кредитний ризик щодо кредитної угоди відображає імовір­ність невиконання позичальником своїх зобов'язань перед бан­ком щодо повернення боргу згідно з умовами кредитного догово­ру, при цьому банку не вдасться своєчасно і в повному обсязі скористатися забезпеченням позички для покриття можливих втрат від неї.

Портфельний кредитний ризик — імовірність ризиковості кредитного портфеля (сукупності всіх кредитних угод) комерцій­ного банку. Портфельний кредитний ризик проявляється у змен­шенні вартості активів банку (іншій, ніж у разі зміни ринкової процентної ставки). Джерелом портфельного кредитного ризику є сукупна заборгованість перед банком за операціями, яким при­таманний кредитний ризик (кредитний портфель, портфель цін­них паперів, портфель дебіторської заборгованості тощо).

Оцінювання портфельного кредитного ризику передбачає урахування концентрації та диверсифікації активів банку. Для оцінювання портфельного кредитного ризику доцільним є вико­ристання системи кількісних показників економічного ризику з відповідними модифікаціями формул для їх розрахунку.

Методи уникнення кредитного ризику є найпростішими та найбільш рішучими методами управління банківськими ризика­ми, що передбачають ухилення від ризикованої кредитної діяльно­сті.




Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 80 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2024 год. (0.009 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав