|
За умов жорсткої конкурентної боротьби будь-яка концентрація кількох підприємств може призвести до серйозних змін на ринку: зміни структури ринку, об'єднання капіталів і технологічних ресурсів, що дозволяє суб'єктам підприємницької діяльності ЄС, які злилися, успішніше конкурувати. Природно, що учасниками концентрації є дрібні підприємства, які з труднощами змагаються з великими монополіями, — таке формування позитивно впливає на конкуренцію на території Внутрішнього ринку ЄС. Водночас, коли об'єднуються великі підприємства; внаслідок чого входять до групи лідерів або ж займають (посилюють) домінуюче становище, таке формування може негативно вплинути на добросовісну конкуренцію в межах ЄС. Саме зважаючи на цей можливий негативний вплив у праві ЄЄ запроваджено контроль за концентрацією суб'єктів підприємницької діяльності шляхом установлення обов'язку отримувати дозвіл на здійснення концентрації.
Статті 101 та 102 Договору про діяльність ЄС спеціально не виділяють концентрацію різних суб'єктів підприємницької діяльності. Стаття 102 Договору про діяльність ЄС регулює діяльність підприємств, які вже мають домінуюче становище на ринку, та передбачає механізм контролю після факту скоєння зловживання домінуючим становищем. Контроль за концентрацією, в цьому сенсі, можна назвати попереднім, оскільки ще до набуття домінуючого становища або скоєння дій, що при зведуть до посилення існуючого домінування на ринку, необхідною є перевірка майбутніх дій з концентрації на предмет спричинення ними значного негативного впливу на конкуренцію. Нині діюча система контролю за концентрацією передбачена Регламентом Ради Міністрів 139/04, який закріплює обов'язок суб'єктів підприємницької діяльності у відповідних випадках отримувати дозвіл Європейської Комісії на здійснення концентрації.
Відповідно до Регламенту 139/04 злиття, поглинання суб'єктів підприємницької діяльності або створення сумісних підприємств, які на сталій основі виконуватимуть функції автономного економічного підприємства, що призводить до сталої зміни контролю, визнається концентрацією. Лише концентрація певного фінансового розміру (англ. community dimension) підлягає обов'язковій попередній нотифікації до Європейської Комісії та потребує отримання дозволу на її здійснення. Регламентом 139/04 визначено розмір, за умови досягнення якого нотифікація має бути зроблена саме до Європейської Комісії, а не до конкурентного органу держави-члена. Так, за загальним правилом положення Регламенту 139/04 поширюються на концентрацію суб'єктів підприємницької діяльності якщо: 1) загальний сукупний світовий обіг усіх учасників концентрації становить більш ніж 5 млрд євро, при цьому сукупний обіг у межах ЄС кожного хоча б із 2 учасників концентрації має становити понад 250 млн. євро, або 2) загальний сукупний світовий обіг усіх учасників концентрації становить понад 2 млрд. 500 млн. євро. При цьому в кожній щонайменш з 3 держав-членів ЄС загальний сукупний обіг усіх учасників концентрації становить понад 100 млн. євро, та сукупний обіг кожного з щонайменш 2 учасників концентрації — понад 25 млн. євро (у цих же державах-членах) та сукупний обіг у межах ЄС кожного з щонайменш 2 учасників концентрації становить понад 100 млн. євро.
Європейська Комісія перевіряє майбутню концентрацію суб'єктів підприємницької ЄС діяльності відповідно до процедури, визначеної Регламентом 139/04 з метою встановити, чи буде запропонована концентрація суттєво перешкоджати ефективній конкуренції в межах Внутрішнього ринку ЄС через створення або посилення домінуючого становища (англ. siguifi cantly impede effective competition — SIEC-тест). Концентрація, що призводитиме до такого ефекту, визнається несумісною зі Внутрішнім ринком ЄС, а отже, забороняється Європейською Комісією.
Якщо концентрація не досягає встановленого Регламентом 139/04 фінансового розміру, а також у випадку, якщо всі учасники концентрації досягають понад 2/3 сукупного обігу в одній і тій же державі-члені, то така концентрація нотифікується до національного конкурентного органу відповідно до внутрішніх норм конкурентного права цієї держави. Отже, таким чином виключається ситуація, коли учасники майбутньої концентрації мають звертатися за дозволом до Європейської Комісії або до національного конкурентного органу, принцип "паралельного застосування (розгляду)" (англ. parallel enforcement)/) щодо концентрацій не діє. Чітко визначена підлеглість справ щодо концентрації конкретному органу (англ. "one-stop-shop" principle).
Регламентом 139/04 визначені випадки, коли концентрація, що відповідно до результатів перевірки суттєво перешкоджатиме ефективній конкуренції в межах Внутрішнього ринку ЄС, все ж таки може бути дозволена Європейською Комісією. Для отримання такого дозволу відповідні суб'єкти підприємницької діяльності мають здійснити певні поступки, наприклад відмовитись від певного виду підприємницької/господарської діяльності.
Конкурентне законодавство ЄС регулює:
1) горизонтальне злиття — об'єднання суб'єктів підприємницької діяльності ЄС, які випускають подібну продукцію та працюють у тому самому секторі ринку;
2) вертикальне злиття — об'єднання суб'єктів підприємницької діяльності, що діють на різних рівнях розповсюдження (дистрибуції) того самого ринку товарів;
3) змішане злиття — об'єднання суб'єктів підприємницької діяльності, які працюють на різних товарних ринках тa на різних рівнях розповсюдження товарів.
Найбільш небезпечними для Внутрішнього ринку ЄС вважаються горизонтальні злиття. Вони можуть суттєво знизити конкуренцію, особливо якщо ринок вже концентрований, а суб'єкти підприємницької діяльності, що прагнуть до злиття, є досить великими. У цьому випадку вони мають можливість установлювати економічно необгрунтовані ціни та контролювати випуск продукції, так само, як це робить монополіст, та з тими самими наслідками для споживача.
Більш спірним визнається значення вертикальної концентрації. Фактично вона є однією з форм вертикальної інтеграції: суб'єкт підприємницької діяльності може налагодити зв'язки з іншими, що мають інший рівень розповсюдження товарів, у довільний спосіб (починаючи від звичного ексклюзивного договору та закінчуючи повним вертикальним об'єднанням). З одного боку, це може призвести до закриття торгівельної мережі об'єднаних суб'єктів підприємницької діяльності для інших виробників. Але, водночас таке злиття поліпшує доставку та розповсюдження товарів, тим самим сприяючи внутрішньовидовій конкуренції.
Змішана концентрація дозволяє субсидіювати окремі галузі виробництва, що дає можливість послаблення конкуренції. Проте, як показує практика, таке субсидіювання найчастіше не є довгостроковим, продовжується протягом обмеженого часу, а відтак не здатне заподіяти серйозної шкоди ринковим механізмам.
У ЄС й досі тривають дискусії про роль концентрації суб'єктів підприємницької діяльності. її супротивники вказують на суперечності інтересів об'єднань та регіональної політики, бо суб'єкти підприємницької діяльності ЄС, які діють сумісно, прагнуть раціоналізувати виробництво, що найчастіше призводить до безробіття, а це суперечить інтересам суспільства в цілому. Прихильники злиття вказують на його економічну доцільність, бо раціоналізація призводить до скорочення зайвих виробничих циклів та до зниження собівартості продукції. Крім того, об'єднання дозволяють поліпшити розповсюдження товарів. Наприклад, для товаровиробника доцільніше об'єднатися з дистриб'ютором, який вже працює, та скористатися його торговельною мережею, замість того, щоб пробувати створити власну. Поза тим, об'єднання сприяють підвищенню ефективності управління. Тут діє принцип "корпоративного контролю", який полягає в тому, що коли власники часток (акціонери, засновники) задоволені роботою управління, вони не продаватимуть своїх акцій, а це призводить до вдосконалення керування, а відтак й конкуренції.
Розвиток конкурентного права ЄС сприяє належному функціюванню Внутрішнього ринку ЄС та встановленню добросовісного, "чесного" змагання як в окремих державах-членах ЄС, так і в цілому в межах ЄС. Ця галузь права є дуже гнучкою та дозволяє, у більшості випадків, запобігти вузькоформальному тлумаченню норм права.
Інститути ЄС дуже обережно підходять до процесу прийняття додаткових правил конкуренції. Це пояснюється вразливістю ринкових механізмів, бо встановлення занадто жорстких рамок може позбавити суб'єктів підприємницької діяльності економічних стимулів розвитку. Тому конкурентне право ЄС має балансувати між внутрішніми інтересами суб'єктів підприємницької діяльності та інтересами ЄС в цілому.
Дата добавления: 2014-12-19; просмотров: 264 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |