Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Предмет та завдання психології оперативно-розшукової діяльності

Читайте также:
  1. II подразделение — производство предметов потребления.
  2. II. Предмет, задачи физиологии растений
  3. II. Предметы ведомства и пределы власти волостного суда
  4. IV. Концептуальные подходы образовательных стандартов по предмету
  5. IV. Рекомендации по составлению рабочих программ учебных курсов, предметов, дисциплин (модулей) общеобразовательного учреждения
  6. Quot;Запишу-ка это ложкой", или Об игровом употреблении предметов от 2 до 8 лет
  7. Quot;Нематериальные активы - предметы лизинга".
  8. Quot;пейоративный выражение\" - это языковое выражение для обозначения определенного предмета, заведомо содержит его негативную оценку
  9. VI. Особенности ношения предметов формы одежды
  10. VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Питання про предмет вивчення – одне з найважливіших у будь-якій галузі знання. Особливе значення воно має для науки, що перебуває на стадії формування, до яких відноситься і психологія оперативно-розшукової діяльності. Визначення предмету дозволяє упорядкувати існуючі знання, обкреслити коло проблем, сформулювати завдання|задачі| досліджень, з'ясувати, що відноситься до компетенції даної галузі і в чому її відмінності від інших дисциплін.

Існування конкретної науки як самостійній галузі знань виправдано лише|тільки| в тому випадку, якщо|у тому випадку, якщо| предметом її вивчення є ті або інші об'єктивні закономірності дійсності. Вказівка на ці закономірності як на предмет пізнання і складає істотну|суттєву| частину|частку| визначення предмету будь-якої науки. Таке розуміння предмету отримало|одержувало| широке поширення|розповсюдження| в різних галузях знання, у тому числі і в теорії оперативно-розшукової діяльності. Шляхом виділення об'єктивних закономірностей, що підлягають пізнанню, визначають предмет теорії ОРД.

Психологія досліджує закономірності виникнення, розвитку і функціонування психіки. Відносно прикладних галузей, зокрема юридичної психології і її розділів, висловлюються близькі точки зору. Предметом юридичної психології|лічить| є|з'являються| психічні закономірності діяльності і особистості|особистості| людини в галузі правових стосунків. Судова психологія досліджує шляхи і засоби|кошти| формування та напрями|направлення| психічної діяльності учасників кримінального|карного| процесу, вивчає ці психічні закономірності в цілях їх найбільш успішного використання для вирішення завдань|задач| кримінального|карного| судочинства. Кримінальна психологія займається дослідженням психіки злочинця, психологічних аспектів злочинної діяльності і формування правосвідомості.

У спеціальній літературі є нечисленні спроби визначення предмета психології ОРД. Так у підручнику психології для Вищої школи СБУ пропонується таке визначення: “Оперативна психологія вивчає психологічні закономірності діяльності оперативних працівників, агентів…, засоби їх впливу на об’єкти діяльності, під якими розуміються або люди, що становлять оперативний інтерес для органів державної безпеки, або факти і події, що належать до державного злочину, який готується чи вже вчинений”.

Дане визначення стосується предмета досліджень психологічної закономірності діяльності різних суб’єктів і засоби їх впливу на інших учасників ОРД. Однак пропоноване визначення по ряду причин є неповним, тому що частково торкається практичної спрямованості психології ОРД. Вдало можна запропонувати наступне визначення:

Психологія ОРД - це галузь наукового знання про психологічні закономірності оперативної роботи та засновані на пізнанні цих закономірностей психологічні прийоми й методи вдосконалення ОРД. Під закономірностями розуміється істотний, стійкий, загальний, необхідний і повторюваний зв’язок між явищами природи, суспільства і мисленням.

Психологія ОРД вивчає психологічні закономірності діяльності оперативних працівників, агентів, довірених осіб, засоби їх впливу на об’єкти діяльності, під якими розуміються або люди, які становлять оперативний інтерес, або факти і події, що стосуються вчиненого або підготовленого злочину. Оскільки як об’єкт ОРД виступають люди, то до мети такого психологічного вивчення входить і вивчення психології об’єкта ОРД (розроблюваного, свідка, вербованого та ін.)

Крім відношень суб’єктів оперативної роботи з її об’єктами, існує широкий комплекс взаємозв’язків суб’єктів ОРД між собою. Психологічні закономірності, що лежать в основі цих взаємозв’язків і практичні заходи, направлені на їхню оптимізацію, без сумніву, повинні бути включені до предмета психологічних досліджень.

До груп закономірностей ОРД належать:

1) закономірності, що розкривають пізнавальну, інформаційну сутність ОРД (особливості методів збору інформації в ОРД за допомогою властивих їй спеціальних засобів);

2) закономірності реалізації практичних заходів, покликаних вирішувати конкретні оперативно-пошукові задачі (розкриття злочинів, що вчиняються таємно, вплив на осіб, які становлять оперативний інтерес);

3) закономірності організаційного компонента ОРД (оцінка оперативної обстановки, вибір сил і засобів досягнення цілей, матеріально-технічне забезпечення заходів);

4) закономірностей морально-правових основ ОРД (регулювання діяльності за допомогою моральних і правових норм).

Специфічними для ОРД є також особливості, пов’язані з негласністю, шифруванням, конспірацією. При проведенні оперативної установки, зовнішнього спостереження, використанні агентурного методу суб’єкти ОРД примушені конспірувати не тільки свої цілі, але й дійсні соціальні ролі. Деякі з них (співробітники спецапарату і відділу оперативного документування) постійно живуть “подвійним життям” навіть серед близьких і знайомих.

Ці особливості визначають психологічну своєрідність ОРД, обумовлюють щодо неї психологічні закономірності, неможливість у незмінному вигляді застосувати багаті положення психологічної науки.

До досліджуваних закономірностей в психології ОРД належать: взаємозв’язки між психічними явищами (процесами, засобами та станами) суб’єктів оперативної роботи та їх діяльністю. Такими чином, на загальнопсихологічному рівні досліджуються дві великі групи закономірностей:

- закономірності впливу психіки суб’єктів оперативної роботи на успішність її діяльності;

- закономірності впливу ОРД на психіку її суб’єктів.

Важливе значення також має вивчення психологічного клімату і сумісності у колективі оперативного апарату, дослідження професійної придатності, вибору, навчання, і виховання оперативного складу.

Відповідно до цього до предмета вивчення психології ОРД на цьому рівні входять закономірності взаємовпливу психіки та діяльності і засновані на пізнанні цих закономірностей прийоми й методи вдосконалення оперативної роботи.

Задачі психології ОРД. Завданнями ОРД є: виявлення, попередження, припинення та розкриття злочинів, а також виявлення та встановлення осіб, які їх готують, вчиняють чи вчинили; здійснення розшуку осіб, які ховаються від органів дізнання, слідства і суду, ухиляються від кримінального покарання, а також безвісті зниклих громадян. Здобуття інформації про події та дії, які створюють загрозу державній, військовій, економічній чи екологічній безпеці України.

До ОРД належить діяльність, яка здійснюється гласно і негласно уповноваженим на це підрозділами правоохоронних органів в межах їх компетенції шляхом проведення оперативно-розшукових заходів. Відмітною психологічною особливістю ОРД є розкриття злочинів, подолання опору злочинця та у зв’язку з цим – використання певних хитрощів. Ці хитрощі не повинні суперечити законності, їх необхідність обумовлена специфікою пошуку, визначеною законом.

Загальною задачею психології ОРД є сприяння боротьбі зі злочинністю психологічними прийомами і методами.

Спеціальною задачею є вивчення закономірностей впливу психіки суб'єктів ОРД на ефективність їх діяльності.

Із розглянутих відправних позицій витікає, що психологія ОРД включає наступні напрями:

- вивчення закономірностей впливу ОРД на психіку її суб’єктів;

- дослідження особистості об’єктів ОРД та створення їх оперативно-психологічної типології для використання при здійсненні оперативно-розшукових заходів;

- психологічний аналіз конкретних оперативно-розшукових задач;

- вивчення закономірностей спілкування суб’єктів ОРД з іншими її учасниками;

- розроблення системи тактичних прийомів спілкування в ОРД;

- розроблення стандартизованих методик, програм відбору та підбору суб’єктів ОРД;

- розроблення психологічних основ навчання і виховання в ОРД;

- розроблення психологічних прийомів керівництва і управління оперативним апаратом.

Перелік спеціальних задач психології ОРД передбачає урахування різних психологічних чинників, що визначають ефективність оперативної роботи.

Приміром, для підвищення ефективності оперативних розробок необхідно використовувати особливості особистості об'єктів ОРД. Ці особливості повинні служити оперативному працівнику своєрідним орієнтиром при доборі об'єкта, встановлення і формування з ним відповідних відношень і одержання на цій основі інформації, що цікавить співробітника.

Насамперед, необхідно враховувати інтереси і схильності об'єкта, такі як прагнення до розгульного способу життя, спілкування з особами, які мають значний злочинний досвід. Систематичне вживання спиртного, пристрасть до предметів розкоші і старовини, азартних ігор, підтримання зв'язків із жінками легкої поведінки і т.д. Характеристики поводження об'єкта ОРД знаходять висвітлення в приналежності до кола осіб, що вчиняють злочини, прагнення до лідерства або навпаки, схильність сторонньому впливу, хвалькуватість, жадібність, авантюризм. Відносини з ближнім оточенням характеризуються прояв довіри з боку досвідчених злочинців, навичка зривати гін на інших, догідливість перед сильним, споживче ставлення до спілкування з іншими людьми. Злочинний досвід полягає в поінформованості про методи роботи оперативних апаратів, володіння методом протидії, ретельному виборі об'єктів і предмета злочинного зазіхання, кваліфікованих способах учинення злочинів, повторний огляд зв'язків. Істотним є так само особливості, зв'язані з реакцією на неочікувані і небезпечні ситуації - самовладання або пасивність при зустрічі з перешкодою, прагненням йти на пролам або обачність, надмірна балакучість після того, як небезпека минала або замкнутість і т.д.

Формування довірчих відносин для вивчення інформації про вчинений або підготовлений злочин буде більш ефективним, якщо: по-перше - особа, що впливає, віднесено об'єктом до осіб свого кола в силу подібності способу життя, цілей і планів діяльності; по-друге - у зв'язку з можливою корисністю для об'єкта.

У першому випадку доцільні демонстрація впливаючою особою своєї приналежності до категорії осіб злочинної спрямованості, що активно діють, мають репутацію "ділових і надійних", а в другому випадку виникає необхідність демонстрації широких зв'язків, що дозволяють вирішити багато питань, значущих для об'єкта.

 


 




Дата добавления: 2014-12-19; просмотров: 221 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.013 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав