Читайте также:
|
|
Найчастіше трапляються такі порушення зору, як короткозорість і далекозорість, що можуть бути вродженими і набутими. При вродженій короткозорості очне яблуко має видовжену форму, і тому промені від предметів сходяться перед сітківкою, зображення віддалених предметів нечітке, розпливчасте.
Чітко видно предмети, розташовані на близькій відстані. Набута короткозорість розвивається у разі збільшення кривизни кришталика внаслідок порушення обміну речовин або гігієни зору.
Причини короткозорості різні. Існує спадкова схильність до розвитку короткозорості. Основними причинами набутої короткозорості є підвищене зорове напруження, погане освітлення, нестача вітамінів у їжі, гіподинамія. Короткозорість виникає і розвивається непомітно, але іноді вона може швидко прогресувати. Розвивається короткозорість від тривалого напруження зору (спазм акомодації), пов'язаного з недостатньою освітленістю. Встановлено, що в молодших класах середньої школи короткозорих дітей небагато, але їх стає більше в середніх і старших класах. Найчастіше короткозорість розвивається до 16—18 років. Для виправлення короткозорості носять окуляри з двоввігнутими лінзами.
У випадку вродженої далекозорості очне яблуко вкорочене. Тому зображення предметів, розташованих близько до очей, виникають позаду сітківки. У більшості випадків далекозорість виникає з віком (набута далекозорість) унаслідок зменшення еластичності кришталика. При далекозорості потрібні окуляри з двоопуклими лінзами. Підбирає окуляри лікар-офтальмолог.
При порушенні взаємодії м'язів очей утворюється косоокість. Одне з очей (чи обидва) залишається світлочутливим, але сприйняття предметів змінюється, вони втрачають об'ємність, крім того, зображення того самого предмета не збігаються. Косоокість, особливо багаторічна, важко лікується, тому боротися з цією хворобою потрібно як тільки вона проявилася.
Косоокість — порушення взаємодії м'язів обох очей. Людина бачить предмети об'ємне (бінокулярне), але якщо вона закриє одне око, то навколишні предмети втратять об'ємність, стануть плоскими (монокулярними). Людина, що не має ніяких дефектів зору, під час такого експерименту навіть не помітить, що картинка проектується в одній площині, тому що в неї зберігаються враження просторового зору. Зображення, фіксоване кожним оком окремо, у головному мозку зливається в єдине ціле.
Якщо в сітківці ока відсутнє або послаблене сприйняття одного з трьох основних кольорів, то людина не сприймає деякі кольори. Є "кольоровосліпі" на червоний (протанопи), зелений (дейтеранопи) і синьо-фіолетовий (тританопи) колір. Рідко зустрічається парна або навіть повна колірна сліпота. Частіше зустрічаються люди, які не можуть відрізнити червоний колір від зеленого. Ці кольори вони сприймають як сірі. Така вада зору була названа дальтонізмом - по імені англійського вченого Д. Дальтона, який сам страждав таким розладом кольорового зору і вперше описав його.
Дальтоніків не допускають до керування транспортом. Дальтонізм невиліковний, передається спадково (причому, ця вада пов’язана зі статтю: абсолютна більшість хворих - чоловіки) або виникає після деяких очних і нервових хвороб. Дуже важливе правильне сприйняття кольорів для моряків, льотчиків, хіміків, художників.
Глаукома — є результатом частого підвищення внутріочного тиску. Якщо її не лікувати, може призвести до сліпоти. У здорових людей тіло вій виділяє оптимальну кількість рідини (камерної вологи), у хворих її виділяється занадто багато, якщо її відтік ускладнений, то надлишок вологи заповнює простір у склоподібному тілі, роговій і райдужній оболонках. Надлишок вологи підвищує внутріочний тиск, із усіма наслідками, що звідси випливають: порушується кровопостачання ока, на очний нерв діє сильне навантаження, починаються головні болі, блювання, спотворюється кольорове сприйняття світу тощо. Є припущення про спадкоємну схильність, але це не обов'язково, що дитина буде хворіти на глаукому.
Катаракта — помутніння кришталика, існує як вікова, так і вроджена форма хвороби очей. Помутніння кришталика можуть викликати травми ока або ж діабет. Кришталик видаляється операційним шляхом з обов'язковим уставленням замість нього штучного кришталика або ж виписуються спеціальні окуляри.
Травми ока — зустрічаються часто в результаті опіків, поршня сторонніх предметів. У результаті травми може відбувся пошкодження рогової оболонки, її запалення й утворення знака з наступним рубцеподібним скривленням роговиці або помутнінням. Опік очей можуть викликати вапно і луг, або кислота. При потраплянні на слизову очей якого-небудь з розтинів необхідно відразу ретельно промити очі проточною водою потім звернутися до лікаря.
У чому полягає профілактика травм очей і перша допомога при них? Травми очей можуть бути побутові й виробничі. Побутові травми очей часто пов'язані з необережним і невмілим користуванням приладами домашнього вжитку, невмілим забиванням цвяхів, рубанням дерев тощо.
Виробничі травми найчастіше пов'язані з нехтуванням правил техніки безпеки. Окремі види робіт, пов'язані з небезпекою для очей, потрібно виконувати в захисних окулярах. У школі на практичних заняттях із фізики, хімії та інших навчальних предметів через недотримання правил техніки безпеки теж можливі нещасні випадки, які можуть призвести до травм очей. Якщо це трапиться, треба вміти вчасно і кваліфіковано надати першу допомогу.
Коли в око потраплять луг, кислота або отруйна речовина, відразу промийте його чистою проточною водою протягом 15-20 хв, потім негайно зверніться до лікаря.
При ударі прикладіть до ока вату або хустинку, змочену холодною водою.
Коли в око впаде порошина, промийте його за допомогою чистої ватки або носової хустинки, зніміть порошину з повіки (мал. 14). Перед тим добре вимийте руки, щоб не занести інфекції.
Якщо око тяжко поранене (наприклад, розірвана оболонка), не можна його промивати і намагатися дістати з нього сторонній предмет. У такому випадку на око слід накласти чисту пов'язку і відправити потерпілого до лікарні. Правильно надана допомога відверне тяжкі наслідки травми і допоможе зберегти зір.
Дата добавления: 2014-11-24; просмотров: 299 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |