Читайте также: |
|
2.1. Ситуаційні вправи:
1. Ви – менеджер з персоналу у підприємстві. Складіть трудовий контракт, що укладається між Вашим підприємством та працівником, який поступає на роботу.
Контракт з працівниками потрібно складати за всіма вимогами, перевіряючи його декілька разів, щоб не припустити помилки. В контракті обов’язково мають вказуватися: дата укладання контракту, особисті дані працівника, який вступає на посаду, та дані підприємства в якому він буде працювати, умови на яких даний працівник приймається на роботу, вимоги до даного працівника, вимоги та права, як з одного боку підприємства, так з іншого - працівника, термін на який укладається даний контракт, правила та наслідки розірвання даного контракту, обставини, за яких даний контракт, буде рахуватися недійсним. В кінці контракту має бути відведене місце для підписів як керівника підприємства, так і працівника, печатка підприємства.
2. Здійсніть порівняльну характеристику пасивної, реактивної, превентивної і активної кадрової політики. Визначте умови застосування різних типів кадрової політики підприємств.
В управлінській практиці виділяють основні чотири види кадрової політики, які використовуються відповідно до умов на підприємстві, що виникають: пасивна, реактивна, активна та превентивна.
3. Дайте характеристику конфліктної ситуації та конфлікту. Проаналізуйте модель конфлікту як процесу. Охарактеризуйте основні способи розв’язання конфліктних ситуацій які використовує керівник туристичного підприємства в якому ви проходили практику.
Елементи конфліктної ситуації яка вимагає вирішення, схема конфлікту (предмет конфлікту: учасники і об’єкт), інцидент, види конфлікту за ознакою результатів, складові моделі конфлікту як процесу.
4. Побудуйте схему взаємозв'язку цілей управління персоналом із загальними цілями підприємства. Охарактеризуйте дану схему. Наведіть відповідні приклади.
Кожне підприємство має свої цілі, як загальні такі цілі управління персоналом. Схема взаємозв'язку цілей управління персоналом із загальними цілями підприємства (основні цілі управління персоналом, загальні цілі підприємства).
5. Охарактеризуйте порядок укладення та реєстрації колективного договору у підприємстві.
Процес розробки і прийняття колективного договору проходить 3 стадії:
1) Організація розробки і підготовка проекту колективного договору;
2) Обговорення проекту договору в структурних підрозділах та на загальних зборах (конференції) трудового колективу;
3) Прийняття рішення по колективному договору, його підписання та повідомна реєстрація в органах влади.
6. Ви – керівник великої компанії. Сьогодні Ваш день присвячений відбору кандидата на посаду начальника відділу реклами. Ви повинні провести співбесіду з двома претендентами. Перший кандидат попередньо надіслав своє резюме, а також супровідний лист, що характеризує його як відмінного фахівця і людину, що зацікавлена у роботі саме у Вашій компанії. Другий претендент приніс своє резюме особисто, у той момент, коли почався відбір кандидатів. До того ж, Ви знаєте, що він відмінно працює, тому що Вам доводилося разом з ним працювати раніше.
Як Ви побудуєте структуру співбесіди з кожним із кандидатів і кому з них віддасте перевагу?
7. Охарактеризуйте етапи та елементи комунікаційного процесу на прикладі туристичного підприємства. Опишіть процеси передачі інформації, ведення документації та основні елементи діловодства.
Комунікація, комунікаційний процес, етапи комунікацій, елементи ефективних комунікацій, інформація, документація, діловодство як складові ефективних комунікацій в підприємстві.
8. Два підприємства конкурують на ринку туристичних послуг (спеціалізація – внутрішній туризм). Побудувати матрицю БКГ і споріднену з нею матрицю розміром 2х2, що характеризує загальний рівень рентабельності (норму прибутку), на основі таких показників:
Фірма «Аква-тур» | Фірма «Відпочинок» |
Ринкова частка – 40% галузевої Річний обсяг продаж 150 туристичних послуг За рік надано послуг на $900000 Собівартість послуг $600000 Залишки нереалізованих послуг 50 путівок | Ринкова частка – 10% галузевої Річний обсяг продаж 95 туристичних послуг За рік надано послуг на $500000 Собівартість послуг $400000 Залишки нереалізованої послуг 100 путівок |
Характеристика матриці БКГ. Проаналізуйте діяльність даних підприємств і обґрунтуйте чому вони відносяться до визначеного вами типу стосовно матриці БКГ.
9. Проаналізуйте процес управління персоналом в підприємстві де ви проходили практику. Які мотиваційні фактори використовують керівники підприємства для покращення трудовоїдіяльності працівників?
Управління персоналом, управління кар’єрою, аспекти що визначають значення людського чинника в організації (кількісний, якісний, стратегічний), аналіз робочого місця, основні типи оплати праці в підприємстві.
10. Дайте характеристику організаційних структур управління туристичним підприємством. Побудуйте схему організаційної структури підприємства туроператора.
Типи організаційних структур управління підприємством. Переваги та недоліки організаційної структури яка найчастіше використовується для підприємств туроператорів.
11. Дайте характеристику організаційних структур управління туристичним підприємством. Фактори від яких залежить побудова організаційної схеми управління та принципи їх побудови. Побудуйте схему організаційної структури підприємства турагента.
Фактори від яких залежить побудова ОСУ. Організаційна схема управління підприємством тур агентом яка найчастіше використовується в діяльності таких підприємств. Переваги та недоліки даної структури.
12. Проаналізуйте організаційну структуру туристичного підприємства в якому ви проходили практику. Складіть схематичну модель даної структури управління. Охарактеризуйте її переваги та недоліки.
Характеристика та види діяльності підприємства в якому проходили практику. Організаційна структура управління даного підприємства. Які, на вашу думку, переваги та недоліки даної структури?
13. Ви – керівник туристичної фірми, яка надає послуги різних видів туризму. Використовуючи матрицю БКГ визначте стратегічні напрями розвитку фірми.
Вид послуг | Частка ринку, % | Обсяг реалізації, грн |
Спортивний туризм | ||
Рекреаційний туризм | ||
Шоп - туризм | ||
Екскурсії по місту |
Характеристика матриці БКГ. Розподіл видів діяльності туристичного підприємства використовуючи матрицю БУКГ.
14. Дайте характеристику основних типів оплати праці на підприємстві. Проаналізуйте побудову ефективної мотиваційної системи туристичного підприємства.
Оплата за тарифними ставками та окладами, ринкова компонента, доплати і компенсації, надбавки, премії, соціальні виплати.
15. Розкрийте сутність, зміст, визначення та необхідність контролю, як функції менеджменту. Вкажіть види контролю за етапом здійснення виробничо-господарської діяльності. Опишіть процес виконання функції контролю в готелі.
Контроль, основні завдання контролю, попередній, поточний, заключний контроль. Контролю служби прийому та обслуговування в готелі, адміністративний контроль.
16. Дайте характеристику зовнішнього середовища туристичного підприємства. Опишіть основні фактори зовнішнього середовища впливу на готельно-туристичне підприємство прямої та непрямої дії.
Середовище організації, зовнішнє середовище організації, фактори зовнішнього середовища прямої дії: споживачі, постачальники, конкуренти, державні органи влади, інфраструктура, законодавчі акти, профспілки, партії та інші громадські організації… Фактори зовнішнього середовища непрямої дії: міжнародні події, міжнародне оточення, науково-технічний прогрес, політичні обставини, соціально-культурні обставини…
ІІ. Тестові завдання
1. Оцінку та аналіз факторів середовища організації передбачає:
а) стратегічне планування;
б) планування реалізації стратегії;
в) тактичне планування.
2. Стратегію збереження існуючого становища якомога довше обирають відносно матриці БКГ (СБО):
а) „Зірки”;
б) „Дійні корови”;
в) „Собаки”.
3. Зумовлюють поведінку людини, спонукають її виконувати певні дії:
а) мотиви;
б) стимули;
в) потреби.
4. Твердження про те, що поведінка людей визначається нижнім рівнем потреб належить:
а) Туган-Барановському;
б) Мак-Клелланду;
в) Маслоу.
5. У якій відповіді правильно вказані види контролю за об’єктом (змістом)?
а) виробничий, лінійний, поточний;
б) виробничий, маркетинговий, фінансовий;
в) функціональний, внутрішній, заключний.
6. Можливість кількісного вимірювання є основною відмінною рисою методів менеджменту:
а) організаційно-розпорядчих;
б) економічних;
в) соціально-психологічних.
7. У якій відповіді правильно вказані види управлінських рішень за характером дії?
а) спрямовані на зовнішнє середовище, директивні, креативні;
б) нормативні, регулюючі, стратегічні;
в) директивні, нормативні, рекомендаційні.
8. Найбільш широке залучення працівників до прийняття управлінських рішень передбачає стиль керівництва:
а) авторитарний;
б) демократичний;
в) ліберальний.
9. Об’єднання працівників, створені за рішенням вищого керівництва підприємства для виконання певних виробничих чи управлінських функцій – це:
а) формальні групи;
б) неформальні групи;
в) вторинні групи.
10. Вид конфлікту, який виникає на етапі визначення цілей, розподілу ресурсів, обов’язків:
а) міжособистісний;
б) міжгруповий;
в) між особою і групою.
11. Якість готельних послуг у першу чергу визначає
а) відчуття задоволеності клієнта обслуговуванням;
б) комфортність умов проживання;
в) використання сучасних технологій обслуговування.
12. Внутрішньою складовою особистого іміджу є:
а) певні риси характеру працівника;
б) ерудиція;
в) стиль роботи.
13. У якій відповіді правильно вказані види інформації за змістом?
а) фінансова, довідкова, технологічна;
б) довідкова, адміністративна, вхідна;
в) первинна, похідна, керована.
14. У якій відповіді правильно вказані види контролю за процесом:
а) попередній, заключний, вибірковий;
б) внутрішній, зовнішній, суцільний;
в) функціональний, лінійний, операційний.
15. Систему прямого впливу на підлеглих утворюють методи менеджменту:
а) організаційно-розпорядчі;
б) економічні;
в) соціально-психологічні.
16. Можливість впливати на поведінку інших людей через формальні повноваження які надає посада – це:
а) влада;
б) вплив;
в) лідерство.
17. Найнижчим рівнем вимог до підлеглих характеризується стиль управління:
а) демократичний;
б) авторитарний;
в) ліберальний.
18. Який вид співбесіди при прийомі на роботу дозволяє найкраще оцінити практичні навички кандидата?
а) критеріальний;
б) біографічний;
в) ситуаційний.
19. Нескоординованість цілей всередині підприємства може спричинити конфлікт:
а) міжгруповий;
б) міжособистісний;
в) між особою і групою.
20. Визначення джерел покриття потреб у матеріальних і технічних ресурсах – це основне завдання:
а) служби матеріально-технічного постачання;
б) служби маркетингу
в) планового відділу.
21. Використання систем знижок, бонусів, клубних карток – це елемент комфорту:
а) інформаційного;
б) економічного;
в) психологічного
22. За характером відносин суб’єкта і об’єкта контролю виділяють види контролю:
а) внутрішній і зовнішній;
б) лінійний і функціональний;
в) виробничий і операційний.
23. Які, із наведених нижче, методів менеджменту ґрунтуються на владі і підлеглості?
а) організаційно-розпорядчі;
б) економічні;
в) соціально-психологічні.
24. Здатність впливати на поведінку інших людей з метою досягнення поставлених цілей – це:
а) керівництво;
б) лідерство;
в) влада.
25. Об’єктом вивчення менеджменту як науки є:
а) практичне управління організацією;
б) проектування системи менеджменту;
в) процес управління виробничо-господарською системою організації.
26. У якій відповіді правильно вказані школи, що сформувались на першому етапі розвитку менеджменту як науки?
а) наукового управління, адміністративна;
б) наукового управління, фордизму, людських стосунків;
в) фордизму, людських стосунків, кількісного підходу.
27. Основні правила, які розкривають дії об’єктивних законів, за якими має будуватися і розвиватися організація – це:
а) закони менеджменту;
б) принципи менеджменту;
в) методи менеджменту.
28. За кількістю цілей виділяють організації:
а) прості, складні;
б) механістичні, органістичні;
в) формальні, неформальні.
29. Головне спрямування функції організації полягає у забезпеченні діяльності підприємства шляхом:
а) визначення раціональних форм розподілу управлінської праці;
б) формування схем взаємозв’язків з між підрозділами;
в) формування структури органів управління.
30. Ієрархію рівнів управління створює:
а) делегування функціональних повноважень;
б) делегування лінійних повноважень;
в) повноваження штабного персоналу.
31. Обмежене право використовувати ресурси підприємства і спрямовувати зусилля підлеглих на виконання встановлених завдань – це:
а) відповідальність;
б) влада;
в) повноваження.
32. Своєрідний образ підприємства, система його цінностей та філософія, яку поділяють усі працівники – це:
а) ціннісний рівень організації;
б) імідж організації;
в) культура організації.
33. Пріоритетні для організації цінності виражає:
а) місія;
б) ціль;
в) стратегія.
34. Одним із етапів реалізації стратегії є:
а) встановлення місії та цілей організації;
б) оцінка та аналіз факторів зовнішнього середовища;
в) оцінка та аналіз сильних і слабких сторін організації.
35. Стратегія диверсифікації передбачає:
а) створення нових ринків для товарів, що вже виробляються;
б) вихід на нові ринки з новими товарами;
в) розробку нових товарів.
36. Теорії мотивації, що ґрунтуються на аналізі потреб людини:
а) процесуальні;
б) змістові;
в) підкріплення.
37. Потреби влади, успіху і причетності, як потреби, що мотивують людину, виведені в теорії мотивації:
а) Альдерфера;
б) Адамса;
в) Мак-Клелланда.
38. Твердження про те, що цілі організації можуть бути досягнуті тільки за умови колективної праці відображає закон менеджменту:
а) спільності цілей;
б) економії часу;
в) поділу праці.
39. Кінцевим результатом управлінської праці є:
а) виконання функцій менеджменту;
б) управлінські рішення;
в) координація дій.
40. Можливість впливати, реальна здатність діяти і змінювати ситуацію – це:
а) повноваження;
б) влада;
в) відповідальність.
41. Ціннісний рівень організації формується, перш за усе, завдяки:
а) архітектурі споруди, екстер’єру, інтер’єру;
б) стилю роботи керівництва;
в) особистому іміджу працівників.
42. Головна мета організації, що визначає причину її існування – це:
а) стратегія;
б) ціль;
в) місія.
43. До адміністративних важелів реалізації стратегії відносять:
а) формування системи економічних показників;
б) розробку тактичних планів;
в) формування бюджету.
44. Процес спонукання себе та інших до діяльності з метою досягнення визначених цілей – це:
а) стимулювання;
б) мотивація;
в) регулювання.
45. Теорії мотивації, що відображають процес винагородження відносяться до:
а) змістових;
б) підкріплення;
в) процесуальних.
46. Потреби існування, приналежності, росту виділені в теорії мотивації:
а) Мак Грегора;
б) Альдерфера;
в) Адамса.
47. На якому етапі розвитку менеджменту як науки сформувався кількісний підхід у менеджменті?
а) п’ятому;
б) третьому;
в) четвертому.
48. Предметом праці менеджера є:
а) інформація;
б) виробничі процеси;
в) управлінські процеси
49. Дія закону спільності цілей розкривається через принцип менеджменту:
а) цілеспрямованості;
б) урахування інтересів;
в) взаємозалежності.
50. Покладений на посадову особу обов’язок виконувати поставлені завдання і забезпечувати їх позитивне розв’язання – це:
а) повноваження;
б) відповідальність;
в) влада.
51. Основним процесом, за допомогою якого керівництво встановлює формальні взаємовідносини працівників в організації є:
а) делегування;
б) стимулювання;
в) координація.
52. Внутрішньою складовою особистого іміджу є:
а) професіоналізм працівника;
б) риси характеру людини;
в) вихованість, культура поведінки.
53. Визначення стратегічних зон господарювання ґрунтується на аналізі:
а) сегментів ринку;
б) внутрішніх можливостей організації;
в) конкурентоспроможності ринку.
54. Спонукання до дії, викликані зовнішніми факторами – це:
а) інтереси;
б) мотиви;
в) стимули.
55. Теорія мотивації Герцберга відноситься до типу теорій мотивації:
а) змістових;
б) процесуальних;
в) підкріплення.
56. Гігієнічні та мотиваційні фактори виділені в теорії мотивації:
а) Герцберга;
б) Оучі;
в) Врума.
57. Послідовність управлінських дій, спрямованих на досягнення поставлених цілей – це змістова суть менеджменту як:
а) виду діяльності;
б) процесу діяльності;
в) функції управління.
58. Ефективне використання ресурсів та оптимізацію процесів в організації визначає принцип менеджменту:
а) взаємозалежності;
б) цілеспрямованості;
в) економічності.
59. За сферою впливу виділяють фактори середовища організації:
а) фінансово-економічні, організаційно-правові;
б) прямої дії, непрямої дії;
в) внутрішнього середовища, зовнішнього середовища.
60. Допоміжна структура на підприємстві формується через:
а) функціональні повноваження;
б) лінійні повноваження;
в) делегування повноважень.
61. Необхідність зміни, вдосконалення організаційної структури управління зумовлюється:
а) зміною факторів внутрішнього середовища;
б) зміною факторів зовнішнього середовища;
в) зміною факторів зовнішнього і внутрішнього середовища.
62. Екстер’єр, інтер’єр, фірмові знаки відносяться до:
а) поверхневого рівня культури організації;
б) ціннісного рівня культури організації;
в) перша і друга відповіді правильні.
63. Значних фінансових витрат на збільшення частки ринку, відповідно матриці БКГ потребують:
а) „Дійні корови”;
б) „Зірки”;
в) „Знаки запитання”.
64. Усе, що людина вважає цінним для себе, чого прагне досягти і чим би хотіла володіти – це:
а) стимул;
б) мотив;
в) винагорода.
65. У якій відповіді правильно вказані зовнішні винагороди?
а) підвищення по службі, додаткова відпустка;
б) почуття успіху, влада;
в) самоповага, підвищення заробітної плати.
66. Знаряддями праці менеджера є:
а) інформація;
б) засоби роботи з інформацією;
в) управлінські документи.
67. Виступають основою створення і функціонування організацій, фіксують єдність і спільність явищ:
а) закони менеджменту;
б) принципи менеджменту;
в) методи менеджменту.
68. Визначається дією закону поділу праці принцип менеджменту:
а) взаємозалежності;
б) урахування інтересів;
в) ієрархічності.
69. У якій відповіді правильно вказані фактори прямої дії середовища організації?
а) інфраструктура, законодавчі акти, імідж організації;
б) інфраструктура, законодавчі акти, НТП;
в) конкуренти, імідж організації, стан економіки країни.
70. Право, яке делегується – це:
а) повноваження;
б) відповідальність;
в) влада.
71. Ціннісний рівень організації визначається:
а) образом підприємства;
б) стилем роботи керівництва;
в) еталонами щоденної поведінки працівників.
72. Сильні і слабкі сторони організації визначаються:
а) внутрішніми факторами;
б) зовнішніми факторами;
в) неконтрольованими факторами.
73. Одним із етапів планування реалізації стратегії є:
а) установлення місії і цілей організації;
б) оцінка та аналіз факторів зовнішнього середовища;
в) вибір адміністративних важелів.
74. Теорія Маслоу базується на:
а) потребах влади, успіху, причетності;
б) первинних та вторинних потребах;
в) аналізі процесу винагородження.
75. Теорія Портера-Лоуера враховує як основні елементи мотивації:
а) цінність винагород, зв’язки „зусилля – винагорода”, здібності та характер людини;
б) взаємозв’язки „витрати праці – результати”, „результати – винагорода”, валентність;
в) процес стимулювання та довірчі взаємини в колективі.
76. Відпочинок від розумових навантажень, емоційне відновлення відносять до мотивів подорожей:
а) психологічних;
б) фізичних;
в) статусу.
77. На якому етапі розвитку менеджменту як науки сформувались системний та ситуаційний підходи в менеджменті?
а) другому;
б) четвертому;
в) п’ятому.
78. За характером адаптації до змін виділяють організації:
а) прості, складні;
б) механістичні, органістичні;
в) формальні, неформальні.
79. Об’єднувальною (інтегруючою) функцією менеджменту є:
а) керівництво;
б) організація;
в) планування.
80. У якій відповіді правильно вказані категорії на яких базується функція менеджменту „організація”?
а) влада, потреби, повноваження;
б) відповідальність, мотив, стимул;
в) повноваження, відповідальність, делегування.
81. На підприємстві основну структуру утворюють відділи:
а) лінійні;
б) функціональні;
в) штабні.
82. Передача завдань і повноважень особі, яка бере на себе відповідальність за їх виконання – це:
а) повноваження;
б) делегування;
в) відповідальність.
83. Статус підприємства деталізується в:
а) місії;
б) стратегії;
в) цілях.
84. Твердження про те, що визначальними є потреби захищеності належить:
а) Адамсу;
б) Маслоу;
в) Мак Грегору.
85. У якій відповіді правильно вказані внутрішні винагороди?
а) підвищення по службі, почуття успіху;
б) самоповага, статус, влада;
в) можливість самовираження, додаткова відпустка.
86. Теоретичні засади управлінської діяльності, практика управління організаціями являються:
а) предметом менеджменту;
б) об’єктом менеджменту;
в) суб’єктом менеджменту.
87. У якій відповіді правильно вказані адміністративно-організаційні якості сучасного менеджера?
а) гнучкість стилю управління, оперативність, авторитетність;
б) оперативність, здатність делегувати повноваження, уміння стимулювати та викликати ініціативу;
в) уміння управляти конфліктами, почуття обов’язку, уміння організовувати час.
88. Взаємодія внутрішніх елементів організації між собою та із зовнішнім середовищем характеризує організацію як:
а) систему;
б) відкриту систему;
в) складну організацію.
89. Функції управління є результатом:
а) спеціалізації і координації праці;
б) горизонтального поділу праці;
в) вертикального поділу праці.
90. Безпосередньо пов’язані із головною метою та місією організації повноваження:
а) лінійні;
б) функціональні;
в) лінійні і функціональні.
91. Забезпечується діяльність організації шляхом координації дій працівників у межах функції менеджменту:
а) планування;
б) регулювання;
в) організації.
92. Особистий імідж визначається:
а) діловими якостями працівника;
б) особистими характеристиками працівника;
в) діловими якостями та особистими характеристиками працівника.
93. Одним із етапів стратегічного планування є:
а) оцінка та аналіз сильних і слабких сторін організації;
б) вибір адміністративних важелів;
в) оцінка та аналіз факторів зовнішнього середовища.
94. Для аналізу матриці БКГ і вибору стратегії використовують:
а) матрицю „кількість продаж – частка ринку”;
б) матрицю можливостей за товарами – ринками;
в) SWOT – аналіз.
95. За теорією очікувань процес мотивації складається із таких трьох блоків:
а) зусилля, виконання, результат;
б) зусилля, винагорода, валентність;
в) влада, успіх, причетність.
96. Прагнення соціальних контактів відноситься до мотивів туризму:
а) культурних;
б) міжособистісних;
в) психологічних.
97. Усе, що може бути метою подорожі – це:
а) суб’єкт туризму;
б) об’єкт туризму;
в) турпропозиція.
98. У якій відповіді правильно вказані моральні якості сучасного менеджера?
а) толерантність, управлінська культура, патріотизм;
б) риторичні здібності, доброзичливість, послідовність;
в) національна свідомість, інтелігентність, почуття обов’язку.
99. Функції менеджменту виникли внаслідок:
а) поділу і спеціалізації праці;
б) спеціалізації та кооперації праці;
в) необхідності координації праці.
100. Ритуали, звичаї, свята організації відносяться до:
а) поверхневого рівня культури організації;
б) ціннісного рівня організації;
в) особистого іміджу.
Введение в институциональную экономику
Одна из задач современного развития экономики – постоянное повышение ее эффективности, более полное удовлетворение потребностей населения в товарах и услугах Эта проблема особенно остро стоит в российской экономике Для ее решения необходимо всесторонне исследование экономических процессов и субъектов, принимающих в них участие. Такое направление экономической мысли как институционализм дает возможность более полно ответить на возникающие вопросы.
Институциональную экономику изучают сейчас во всех высших учебных заведениях мира. Цель данного курса – дать полное представление об институциональной экономике, ознакомить студентов с основами и возможностями институционального анализа. Поэтому в учебнике рассмотрены основные положения сущности и формирования институтов, их изменения, основы теории прав собственности, контрактов, фирмы, государства и пр. Каждое экономическое явление рассматривается как формы проявления жизни индивида, сформировавшегося в определенной социально-общественной среде. Ценности этой среды оказывают влияние на характер взаимоотношений субъектов, занятых в экономике, а их экономическая деятельность, в свою очередь, влияет на изменение окружающей среды.
Учебник написан в соответствии с новыми государственными образовательными стандартами третьего поколения. Для закрепления материала после каждой главы даны вопросы для самоконтроля.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 116 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |