Читайте также:
|
|
Рабочая программа составлена согласно ГОС специальности (направления)
030501 – «Юриспруденция»
(номер и наименование специальности или направления)
утвержденному в году, применительно к учебному плану специальности (направления), утвержденному ректором ВлГУ в году.
Рабочую программу составил ст. преподаватель Абрамова О.К.
(должность, фамилия, и.о.)
Рассмотрена и одобрена на заседании кафедры «Юриспруденция»
(наименование кафедры)
«30» августа 2005 г., протокол № 1
Зав. кафедрой
_____________________________________________________________________________
Рабочая программа рассмотрена и одобрена на заседании учебно-методической комиссии специальности (направления) 030501 – «Юриспруденция»
«30» августа 2005 г., протокол № 1
Председатель учебно-методической комиссии
Программа утверждена:
научебный год, протокол №от
Зав. кафедрой
научебный год, протокол №от
Зав. кафедрой
научебный год, протокол №от
Зав. кафедрой
научебный год, протокол №от
Зав. кафедрой
Предмет, функції та методи дослідження політекономії.
Економічна теорія, є суспільною, провідною методологічною наукою в системі економічних наук.
Така висока оцінка ролі економічної теорії викликана об'єктом і предметом дослідження.
Об'єктом дослідження економічної теорії, а разом з тим і інших економічних дисциплін (історичних, міжгалузевих і спеціальних) є економіка - складна різноманітна структурована система. Однак, якщо об'єкт вивчення для економічних наук є загальним, то предмет вивчення у них різний.
Предметом вивчення економічної теорії є економічні відносини між людьми в процесі виробництва, розподілу, обміну і споживання благ, притаманні їм економічні закони і закономірності, що зумовлюють соціальне становище людини в суспільстві.
Економічна теорія залежно від функціональної мети поділяється на позитивну та нормативну економічну теорію.
Позитивна економічна теорія ставить за мету всебічне пізнання економічних процесів та явищ, розкриває їхні взаємозв'язки та взаємозалежність, які зумовлюються реальною дійсністю. Тобто вона досліджує фактичний стан економіки, економічну дійсність і відповідає на запитання: яка вона є?
Нормативна економічна теорія з'ясовує об'єктивні процеси, дає їм оцінку, робить висновки та розробляє рекомендації щодо вдосконалення економічної системи, переходу ЇЇ на вищий ступінь розвитку. Вона відповідає на запитання: як повинно бути, що для цього треба зробити?
Основними функціями економічної теорії є:
· теоретико-пізнавальна функція реалізується через дослідження сутності економічних процесів і явищ;
· світоглядно-виховна функція полягає у формуванні в громадян економічної культури, логіки сучасного економічного мислення, які забезпечують цілісне уявлення про функціонування економіки на національному і загальносвітовому рівнях і дають їм можливість виробити грамотну господарську поведінку в умовах ринкової системи;
· методологічна функція виступає теоретико-методологічною базою для цілої системи економічних наук, оскільки розкриває базові поняття, економічні закони, категорії, принципи господарювання, які реалізуються в усіх галузях і сферах людської діяльності;
· практична функція політичної економії зводиться до наукового обґрунтування економічної політики держави, розробки рекомендацій щодо застосування принципів і методів раціонального господарювання;
· прогностична функція політичної економії виявляється у розробці наукових основ передбачення перспектив соціально-економічного розвитку в майбутньому. По суті, вона зводиться до розробки прогнозів довгострокових програм розвитку суспільного виробництва з урахуванням майбутніх ресурсів та можливих кінцевих результатів.
Метод економічної теорії - це сукупність прийомів, засобів і принципів, за допомогою яких досліджуються категорії і закони функціонування та розвитку економічних систем.
В економічній теорії широко застосовується системний метод, що передбачає розгляд кожного економічного явища як системи. Цілісність є важливим елементом системного підходу, що потребує дослідження окремих складових елементів будь-якого явища, вивчення.
Аналіз — метод наукового пізнання, заснований на розподілі цілого на складові частини, елементи, що дає змогу проникнути в сутність цього явища.
Синтез — метод, що полягає в об’єднанні пізнаних внутрішніх взаємозалежних елементів явища в єдине ціле.
Індукція — це метод пізнання, що базується на формуванні умовиводів від частини до цілого.
Дедукція — метод дослідження, що ґрунтується на умовиводах від цілого до його частини.
Метод наукової абстракції полягає у виокремленні найсуттєвіших характеристик процесу, виключенні з вивчення всього другорядного, випадкового для розкриття його внутрішніх, сталих зв’язків, дійсної тенденції руху.
В економічній теорії використовується також метод поєднання логічного та історичного підходів, який передбачає пізнання економічних явищ з моменту їхнього виникнення, у процесі розвитку ізникнення, відкриття якісно нових форм виявлення економічних явищі процесів.
Економічний експеримент — це штучне відтворення економічного явища або процесу з метою вивчення їх у найсприятливіших умовах та подальшого практичного змінювання. Економічні експерименти дають змогу на практиці перевірити обґрунтованість наукових рекомендацій.
Метод якісного і кількісного аналізу. Він передбачає чітке виявлення якісної визначеності економічного явища і підкреслення тих складових, елементів, які піддаються кількісному виміру, вивчення динаміки процесу; виявлення факторів, що впливають на його зв'язки в системі.
Метод порівняння. Для визначення схожості та відмінності господарських явищ використовують метод порівнянь.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 110 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |
|