Читайте также:
|
|
Усі розрахунково-касові операції з виконання державного та місцевих бюджетів відображаються на рахунках, відкритих в органах державного казначейства. Обслуговування цих рахунків відіграє важливу роль в упорядкуванні платіжно-розрахункових відносин в процесі касового виконання бюджетів та контролю за дотриманням і забезпеченням державної фінансової дисципліни.
Правила відкриття та обслуговування рахунків в органах державного казначейства, а також взаємовідносини між органами казначейства та клієнтами в процесі відкриття рахунків визначаються Порядком відкриття рахунків у національній валюті в органах державного казначейства, затвердженим наказом Державного казначейства України від 02.12.2002 р. № 221 зі змінами та доповненнями.
Рахунки, які відкриваються в органах казначейства, відповідно до порядку їх функціонування та призначення коштів, поділяються на бюджетні та небюджетні (поточні):
Бюджетні рахунки – рахунки, які відкриваються в органах казначейства для зарахування надходжень, здійснення операцій клієнтів із бюджетними коштами та здійснення операцій, пов’язаних із обслуговуванням боргових зобов’язань, загальнодержавних видатків, а також рахунки для обліку операцій із фінансування бюджетів.
У свою чергу бюджетні рахунки поділяються на:
1) бюджетні рахунки для зарахування надходжень (рахунки за надходженнями) – рахунки для зарахування податкових, неподаткових та інших надходжень, справляння яких передбачено чинним законодавством, включаючи трансферти, дарунки, гранти та кошти, залучені до бюджетів від розміщення цінних паперів, отриманих кредитів тощо.
2) бюджетні рахунки для операцій клієнтів за бюджетними коштами – рахунки для здіснення операцій за асигнуваннями, передбаченими на виконання відповідних програм і заходів у державному та місцевих бюджетах, які відкриваються розпорядникам та одержувачам коштів.
У цій групі рахунків виділяють:
реєстраційні рахунки, які відкриваються розпорядникам коштів бюджетів за відповідними кодами бюджетної класифікації видатків для обліку операцій за коштами загального фонду кошторисів;
спеціальні реєстраційні рахунки, які відкриваються розпорядникам коштів бюджетів за відповідними кодами бюджетної класифікації видатків для обліку операцій з виконання спеціального фонду кошторисів;
рахунки одержувачів коштів, які відкриваються одержувачам коштів бюджету за відповідними кодами бюджетної класифікації видатків для обліку операцій з виконання плану використання бюджетних коштів;
рахунки, які відкриваються розпорядникам бюджетних коштів для здійснення загальнодержавних видатків (перерахування міжбюджетних трансфертів і пенсій).
3) інші бюджетні рахунки – рахунки, які відкриваються за відповідними кодами бюджетної класифікації для здійснення операцій з обслуговування внутрішніх і зовнішніх боргових зобов’язань держави та в окремих випадках проведення загальнодержавних видатків, передбачених законом про Державний бюджет України на відповідний рік;
4) рахунки для обліку операцій із фінансування бюджетів, передбачених законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Небюджетні (поточні) рахунки – рахунки, які відкриваються підприємствам, установам, організаціям за операціями, що не відносяться до операцій з виконання бюджетів. Наприклад, рахунки, які відкриваються підприємствам паливно-енергетичного комплексу для проведення розрахунків з погашення взаємних заборгованостей, для зарахування надходжень та проведення видатків з коштами фондів соціального страхування тощо.
Рахунки для здійснення операцій з бюджетними коштами відкриваються зареєстрованим в установленому порядку юридичним та фізичним особам (клієнтам органів державного казначейства) в управліннях державного казначейства відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів та Інструкції про відкриття аналітичних рахунків для обліку операцій з виконання бюджетів в системі Державного казначейства від 28.11.2000 р. № 119, а також Порядку відкриття рахунків у національній валюті в органах державного казначейства, затвердженого наказом Державного казначейства № 221 від 02.12.2002 р. зі змінами та доповненнями. Операції за рахунками, відкритими в органах казначейства, здійснюються засобами програмного забезпечення Державного казначейства.
Для відкриття рахунку клієнт подає до відповідного органу казначейства, у якому він буде обслуговуватися, всі необхідні документи.
Для відкриття реєстраційних і спеціальних реєстраційнихрахунків розпорядники коштів подають до органу казначейства такі документи:
а) заяву на відкриття рахунків встановленого зразка, підписану керівником та головним бухгалтером, або іншою службовою особою, на яку покладено функцію ведення обліку та складання звітності;
б) копію довідки про внесення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, засвідчену нотаріально або органом, що видав довідку;
в) копію належним чином зареєстрованого установчого документа (статуту, положення установчого договору), засвідчену органом, який здійснив реєстрацію, або нотаріально. Положення, які затверджуються постановами Кабінету Міністрів чи указами Президента України, нотаріального засвідчення не потребують. Установи та організація, які діють на підставі законів, установчий документ не подають;
г) копію документа, що підтверджує взяття клієнта на облік в органі податкової служби, засвідчену органом, що видав документ, або нотаріально;
ґ) картку зі зразками підписів осіб, яким відповідно до чинного законодавства чи установчих документів клієнта надано право розпорядження рахунком та підписання розрахункових документів, завірено нотаріально, або установою вищого рівня в установленому порядку, у двох примірниках. У картку включається також зразок відбитка печатки. У населених пунктах, де немає нотаріальних контор чи приватних нотаріусів, картки засвідчуються сільською, селищною, районною радою. Органи, які не мають установи вищого рівня, подають картки, засвідчені підписами керівників та головних бухгалтерів цих органів;
д) копію документа, що підтверджує реєстрацію клієнта у відповідному органі Пенсійного фонду України, засвідчену органом, що його видав, або нотаріально;
е) копії страхових свідоцтв, що підтверджують реєстрацію клієнта у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, Фонді загальнообов’язкового соціального страхування на випадок безробіття, Фонді соціального страхування з тимчасової втрати працездатності як платника страхових внесків, засвідчені органом, що їх видав, або нотаріально. Інформація про те, що клієнт не є платником страхових внесків, обов’язково зазначається у заяві про відкриття рахунку;
ж) затверджений кошторис розпорядників бюджетних коштів, крім видатків державного бюджету, кошториси для здійснення яких не складаються. У період до затвердження кошторисів видатки бюджетних установ здійснюються відповідно до чинного законодавства. Кошторис не подається у разі відкриття протягом бюджетного року спеціальних реєстраційних рахунків з обліку операцій з власних надходжень бюджетної установи.
Одержувачі бюджетних коштів для відкриття рахунків подають до органу казначейства точно такі ж документи, як і розпорядники коштів для відкриття реєстраційних і спеціальних реєстраційних рахунків. Відмінність полягає в тому, що замість кошторису бюджетної установи, який подають розпорядники, одержувачі коштів подають план використання бюджетних коштів.
При отриманні документів на відкриття рахунків в органах казначейства здійснюється перевірка поданих документів на відповідність їх чинному законодавству.
Після перевірки поданих документів на кожну установу, підприємство, організацію заводяться особові справи, які містять вищезазначені документи.
Особова справа з оформлення рахунку зберігається в органі казначейства протягом п’яти років з моменту закриття рахунку.
Днем відкриття рахунків вважається дата, зазначена на заяві про відкриття рахунків у розділі “Відмітка органу державного казначейства”. Усі відкриті та перевідкриті в органі казначейства рахунки підлягають реєстрації в книзі відкритих рахунків, яка ведеться в розрізі балансових рахунків (доходи та видатки бюджету, рахунки клієнтів, кредити, депозити, цінні папери тощо).
Книги повинні бути пронумеровані, прошнуровані, засвідчені підписами керівника і головного бухгалтера та скріплені відбитком печатки органу державного казначейства і зберігатись у призначеної (наказом чи розпорядженням) відповідальної особи.
Ведення книги відкритих рахунків можливе в автоматизованому порядку на машинному (електронному) носії інформації зі збереженням архіву та обов’язковим роздрукуванням за станом на перше число звітного місяця змін, що відбулися протягом наступного місяця та 1 січня в повному обсязі.
Згідно з поданими документами здійснюється реєстрація розпорядників коштів у зведеному реєстрі, в якому на підставі централізовано встановленого коду кожній бюджетній установі надається номер.
Інформація про відкриття (закриття) або зміни номерів усіх видів рахунків відправляється органом казначейства в 3-денний термін, включаючи день відкриття (закриття) рахунку, в електронному вигляді та спеціальною поштою до органів податкової служби за місцем реєстрації клієнта для включення до зведеного електронного реєстру власників рахунків. При цьому уповноваженою особою (заступником головного бухгалтера, начальником відповідного структурного відділу/сектору) здійснюється контроль за отриманням довідки з ДПА про взяття рахунку на облік.
Органом державного казначейства з дозволу головного бухгалтера (його заступника), видаються письмові довідки про наявність рахунку в органі державного казначейства (органам митної служби, державної податкової служби та за місцем вимоги).
Реєстраційні та спеціальні реєстраційні рахунки розпорядників та одержувачів бюджетних коштів обслуговуються на підставі договорів. Договори укладаються між розпорядниками (одержувачами) коштів та органами державного казначейства для регулювання правовідносин, пов’язаних з виконанням бюджетів.
Договір складається за встановленою формою і містить: предмет договору, права і обов’язки сторін, порядок розгляду спорів, терміни дії договору, порядок його зміни і припинення, юридичні адреси сторін, інші умови. Договір передбачає право Державного казначейства України припиняти фінансування видатків у разі виявлення фактів порушень встановленого порядку виконання державного бюджету.
Згідно з договором орган казначейства забезпечує розрахункове обслуговування розпорядника коштів у межах лімітів видатків відповідно до затвердженого кошторису та фактичних надходжень на єдиний казначейський рахунок державного бюджету. Органи державного казначейства безпосередньо здійснюють платежі на користь суб’єктів господарської діяльності, інших підприємств, організацій, установ, які виконали роботи або надали послуги розпорядникам бюджетних коштів.
Бюджетні рахунки відкриваються на один бюджетний рік і щорічно поновлюються на початок нового бюджетного періоду відповідно до закону про Державний бюджет України на відповідний рік. У разі неприйняття закону про державний бюджет на відповідний рік, відповідно до Бюджетного кодексу, перевідкриваються рахунки попереднього бюджетного періоду.
Чинним законодавством передбачено, що залишки коштів на кінець бюджетного періоду на реєстраційних рахунках обнулюються, тобто перераховуються на рахунки відповідних бюджетів. Спеціальні реєстраційні рахунки, на яких зберігаються залишки коштів для покриття відповідних витрат у наступному бюджетному році з урахуванням їх цільового призначення, перевідкриваються у наступному бюджетному році із перенесенням невитрачених у попередньому періоді залишків коштів, які були одержані на виконання відповідних завдань.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 188 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |