Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Проведення операцій на реєстраційних та спеціальних реєстраційних рахунках розпорядників та одержувачів бюджетних коштів

Читайте также:
  1. Pucунок 1.1 - Kлacuфiкaцiя грошових коштів
  2. V Методика проведення уроку
  3. Автоматизація внутрішньо банківських розрахункових, кредитних і депозитних операцій.
  4. Аналіз активно-пасивних операцій ломбардів.
  5. АНАЛІЗ ВАЛЮТНОГО РИНКУ ТА ОПЕРАЦІЙ НА ВАЛЮТНОМУ РИНКУ
  6. Аналіз динаміки та структури операційних витрат страхових компаній
  7. Аналіз як спеціальний прийом аудиту при дослідженні документів і операцій
  8. Апарати для проведення гідромеханічних та механічних процесів.
  9. Апарати для проведення теплових процесів.
  10. Бюджетів і враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів

 

Невід’ємним спеціалізованим елементом практично всіх фінансових операцій, пов’язаних з передачею інформації та переказом грошових коштів, є пла­тіжні системи. Платіжну систему можна представити у вигляді набору платіжних інструментів, банківських процедур, а також між­бан­ківсь­ких систем переказу коштів, поєднання яких забезпечує грошовий обіг разом з інституцій­ними та орга­нізацій­ними правилами та процедурами, що регламен­ту­ють вико­ристан­ня цих інструментів та механізмів.

У складі національної платіжної сис­теми держави можна виділити декілька самостійних систем, кожна з яких задо­вольняє вимоги окремої платіжної сфери. Такі си­стеми мож­на класифікувати за різними характеристиками та ознака­ми.

Виходячи з того, яку роль відіграють платіжні си­стеми відповідно до харак­­теру здійснюваних платежів, розрізняють:

Системи міжбанківських розрахунків, які призначені для здійснення платіжних трансакцій між банками, обумовлених вико­нанням платежів їхніх клієнтів або власних зобов’язань одно­го банку перед іншим. Для них необхідною ста­дією є транс­портування документа між банком платника та банком одер­жу­вача за допомогою однієї із систем електрон­них між­банківсь­ких розрахунків. Найчастіше – це система електронних платежів (СЕП), але мож­ливі варіанти двосторонніх кореспондентських від­носин між банка­ми, міжнародних платіжних систем тощо. Харак­терним для цих розрахунків є їх відобра­ження на кореспон­дент­сь­ких ра­хунках банків–учас­ників розрахун­ків. Джере­лом надход­ження міжбанківських платіжних документів у СЕП може бути як Операційний день банку (ОДБ), так і розра­хунковий центр внутрішньої платіжної системи.

Внутрішньобанківські платіжні системи створюються, щоб забезпечити найбільш сприятливі умови щодо проходження платежів між установами, що належать до однієї групи. Їх основу складає програмно-тех­нічний комплекс із власними засобами захисту інфор­мації, який експлуатується комерційним банком (або фінансовою установою, яка забезпечує проходження платежів) або об’єд­нанням банків і здійснює розрахунки між установами цього банку (об’єднання) та, можливо, іншими банківськими установа­ми поза межами СЕП. При цьому розрахунки виконуються через систему кореспондентсь­ких рахун­ків у центральній установі, яка висту­пає як банк бан­ків відповідної структури. Всередині струк­тури може також створюва­тися єдиний центр для виконан­ня клірингу та розра­хунків. Центральна установа в такому випадку, крім забезпечення проходження платіжних документів всередині об’єднання, забезпечує обмін платежами з інши­ми учасниками СЕП. Тому важливою умовою їх ефективного та надійного функ­ціонування є тісна співпраця з міжбанківськими системами.

Системи “клієнт-банк” призначені для розрахунків між клієнтом банку та банком в електронній формі, що дозволило практично уник­нути затримки пла­тежів на міжбанківському рівні. Використовуються банками, які пропо­нують платіжні послуги своїм клієнтам на базі сучасних тех­нологій. Крім оперативної передачі платіжних документів в банк, системи “клієнт-банк” надають можливість клієнту в режимі реального часу отримувати виписки по своїх рахунках, здійсню­вати інший документообіг між банком і клієнтом.

В умовах конкуренції банки змушені розробляти спе­ціальні ділові та ринкові стратегії використання платіж­них по­слуг, забезпечуючи, таким чином, свою кон­курентну спроможність функціонувати в обмеже­ному секторі ринку платіжних послуг і пропонувати клієнтам більш широкий їх набір. Однією з перших у цьому плані була американська система телефонної оплати рахун­ків, яка, однак, не отримала поширення через інертність спожи­вачів, які не бажають змінювати усталені форми розрахун­ків. Нині все більшого поширення набуває банківське обслу­говування вдома або “домашній банк” – комплекс по­слуг щодо надання клієн­там банків фінансової інформації, а також здійснення за їх ініціативою різних банківських транс­­­ак­цій з переда­ван­ням ін­формації телефонними кана­лами або через двосто­ронню си­стему кабельного телеві­зійного зв’язку.

Системи масових платежів набувають все більшого поширення у всіх державах світу. Незважаючи на те, що традиційні безготівкові платіжні інструмен­ти (чеки, платіжні доручен­ня тощо) достатньо розповсюджені, останнім часом усе ширше впроваджується система масових (споживчих) платежів з використан­ням плас­тикових карток. Швидке розповсюдження пластикових платіжних карток, їх перетворення у масовий інструмент розрахунків пояснюється тими перевагами, які отримують учасники системи. Це, зокрема, зручність карткової системи розра­хун­ків для користувача, а також можливість отримання кредиту без спеціаль­ного звернення до банку. У цих си­сте­мах задіяні кредитні картки, дебетні картки, “елект­­­рон­ні гаманці”, а також картки для отримання грошей з бан­ківських автоматів.

Необхідними елементами ефективно функціонуючих пла­тіж­­них систем є:

нормативно-правова база, що регулює платіжні відносини, створюючи сприят­ливі умови для забезпечення потреб успішного функціонування платіжної системи;

бухгалтерська й технологічна модель (сукупність бухгалтерських і організа­ційних засобів) є основним операцій­ним механізмом здійснення платежів, що ґрунтується на прин­ципах бухгалтерського обліку і звітності, включає пла­тіж­ні інструменти та механізми переказу коштів;

технологічна інфраструктура є основою життєздатності платіж­­­­ної системи. Вона включає, зокрема, програмні й тех­нічні засо­би обробки та передачі даних, засоби аварійного резервування та відтворення даних, обслуговуючий персо­нал тощо;

захист інформації як сукупність програмно-технічних, нор­ма­тивно-правових, адміністративно-організаційних засобів.

Платіжні системи забезпечують переказ грошових коштів і пере­дачу потоку інформації, який містить деталі платежу. Якщо система здійснює тільки передачу інформації про розрахунки, то вона не є платіжною, а вважається транспортною. Таким чином, будь-яка платіжна операція у пла­тіжній системі повинна містити як потік інформації, так і безпосе­редньо потік грошових коштів. Платіжна операція повинна також містити необхідні елементи, основними з яких є:

зобов’язання, яке необхідно виконати;

сторона, що здійснює платіж (платник);

сторона, яка отримує платіж (одержувач);

інструмент платежу;

фінансові посередники (як правило, це банки), які переказують кошти, спи­су­ючи необхідну суму з ра­хунку платника і зараховуючи її на рахунок одержувача.

При здійсненні платежів використовують як загальновизнані засоби платежу і погашення боргових зобов’язань – грошова готівка і кошти на депозитних рахунках у банківських установах, так і інструменти безготівкових розрахунків – пластикові картки, платіжні доручення, векселі, чеки тощо. Відтак, платіжний інструмент характеризується:

своєю формою (традиційно поширені у минулому паперові платіжні інструмен­ти поступаються місцем пласти­ковим карткам або електронним повідомленням);

засобами захисту та підтвердження справжності (замість тра­диційного підпису все ширше застосовують персональні іденти­­фікаційні номери, паролі або елект­ронні підписи);

кредитовим чи дебетовим характером дії. При кредитовому переказі платник передає своєму банку розпорядження дебе­тувати його рахунок і перерахувати кошти на ра­хунок одер­жу­вача платежу, після чого кошти зараховуються на раху­нок одержувача. При дебетовому переказі одержувач платежу віддає банку платника (на підставі повноважень, на­даних йому платником) розпорядження на списання коштів з рахунку плат­ника, переказ цих коштів одержу­вачу платежу та їх зарахування на рахунок останнього.

 




Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 94 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.009 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав