Читайте также:
|
|
Функціонування єдиного казначейського рахунку як основного рахунку держави для проведення фінансових операцій та ефективного управління коштами державного та місцевих бюджетів через систему електронних міжбанківських переказів Національного банку регламентується Положенням про єдиний казначейський рахунок, затвердженим наказом Державного казначейства №122 від 26.06.2002 р.
Єдиний казначейський рахунок – це рахунок, відкритий Державному казначейству у Національному банку для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних міжбанківських переказів Національного банку України.
Відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів він відкривається за номером 1111 “Єдиний казначейський рахунок”. Рахунок №1111 об’єднує кошти субрахунків, що відкриті у розрахункових палатах головних управлінь?? за номером 1711 “Субрахунок єдиного казначейського рахунку”.
У роботі за єдиним казначейським рахунком в системі електронних міжбанківських переказів відкриваються відповідні технічні рахунки:
У Державному казначействі України:
3911 “Субкореспондентські рахунки, відкриті для органів Державного казначейства”;
4453 “Інші внутрісистемні розрахунки”.
У головних управліннях казначейства:
4453 “Інші внутрісистемні розрахунки”.
При цьому рахунки 3911, відкриті на балансі центрального апарату Державного казначейства, дзеркально відображають рахунки 1711 головних управлінь та несуть той самий інформаційний зміст.
Слід зазначити, що технічні субкоррахунки територіальних управлінь 3911 “Субкореспондентські рахунки, відкриті для органів Державного казначейства” відкриваються та ведуться в центральному апараті Державного казначейства для відображення частки коштів в розрізі субрахунків головних управлінь у загальному коррахунку (1111 “Єдиний казначейський рахунок”). Проведення операцій на цих рахунках та ведення обліку здійснюється на підставі інформації, котру Державне казначейство отримує за запитом із системи моніторингу технічних рахунків (СМТР) (технічних рахунків “співвласників”) засобами системи електронних платежів (СЕП). При цьому рахунок 3911 визначає поточну ресурсну позицію головного управління, а рахунок 4453 – розмір зобов’язань центрального апарату Державного казначейства перед територіальним?? управлінням у випадку кредитового залишку. Сальдо цих рахунків визначає фактичну позицію головного управління в єдиному казначейському рахунку.
Ці рахунки діють в єдиному режимі, створюючи, таким чином, загальнодержавну інформаційну систему єдиного казначейського рахунку і забезпечуючи підґрунтя для обліку всіх здійснених на ньому операцій. Це дає можливість Державному казначейству в режимі реального часу отримувати інформацію про рух та наявність коштів на єдиному казначейському рахунку як результат здійснення операцій на всіх його бюджетних та небюджетних рахунках. Схема проведення операцій на єдиному казначейському рахунку наведена на рисунку 3.2.
Для здійснення операцій за доходами та видатками бюджетів усіх рівнів відповідно до закону про державний бюджет та рішення сесій місцевих рад про відповідні місцеві бюджети в органах державного казначейства у свою чергу відкриваються:
рахунки для зарахування надходжень, передбачених чинним законодавством;
рахунки розпорядникам та одержувачам бюджетних коштів;
рахунки підприємствам, установам, організаціям за операціями, що не відносяться до операцій з виконання бюджетів, але відповідно до вимог законодавства обслуговуються органами казначейства.
Державне казначейство формує щоденний оборотно-сальдовий баланс за рахунками, що є підставою для отримання інформації щодо фактичного проходження та наявності коштів на відповідних рахунках для прийняття управлінських рішень та проведення фінансових операцій.
Завдяки коштам єдиного казначейського рахунку здійснюється покриття тимчасових касових розривів місцевих бюджетів, пов’язаних з недостатньою платоспроможністю місцевого бюджету на конкретну дату погасити бюджетні фінансові зобов’язання за визначеними статтями видатків за рахунок наявних та очікуваних грошових активів (у тому числі залишків бюджетних коштів) загального фонду місцевого бюджету та коштів резервного фонду.
Діючий механізм функціонування єдиного казначейського рахунку дозволяє оперативно в межах одного банківського дня проводити зарахування доходів до відповідних бюджетів. Значно скорочуються терміни проходження виділених асигнувань до їх отримувачів. Видатки в межах лімітів, установлених на відповідний період кожному розпоряднику коштів, плануються залежно від сум прогнозованих надходжень відповідно до затвердженого бюджету на відповідній території.
При наявності єдиного казначейського рахунку контроль за рухом бюджетних коштів органи державного казначейства можуть здійснювати безперервно в режимі реального часу кожного дня. Основні вимоги до щоденного управління бюджетними коштами передбачають не просто визначення залишків коштів на єдиному казначейському рахунку, але й зіставлення виявлених тенденцій з прогнозами динаміки грошових ресурсів. При цьому відстежуються також причини значних відхилень, що пов’язані з необхідністю погашення внутрішніх і зовнішніх боргових зобов’язань держави.
Загальна характеристика рахунків,
які відкриваються в органах державного казначейства,
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 255 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |