Читайте также:
|
|
Використання комплексу
Форм та методів навчання
при вивченні предмета «Історія»
Автор –
Скрипник Людмила Василівна,
кандидат історичних наук,
викладач історії
Зміст
1. Вступ.
2. Використання форм та методів навчання при вивченні нового матеріалу.
3. Використання форм та методів навчання при закріпленні і застосуванні знань.
4. Використання форм та методів перевірки та оцінки знань учнів.
Вступ
Якісна підготовка конкурентноспроможного працівника потребує творчого підходу педагогічних працівників ПТНЗ до вибору змісту, форм, методів та засобів навчання, максимального використання досягнень сучасної педагогічної науки, нових педагогічних технологій. При викладанні навчального матеріалу викладачі в основному переорієнтовуються з пояснювально-ілюстративного та репродуктивного виду навчання на розвиваюче та особистісно-орієнтоване навчання, що спонукає їх до застосування у навчальному процесі нетрадиційних форм та методів навчання, які активізують творчу ініціативу учнів, розвивають критичне мислення та уміння застосовувати знання у нестандартних ситуаціях.
Одним із нових напрямів у підвищенні якості підготовки робітників і спеціалістів виступає технологічний підхід до навчання, який полягає у повному управлінні навчальним процесом, відтворенні усіх навчальних дій, корекції навчального процесу, оперативному зворотному зв'язку. Саме такій підхід є гарантією досягнення запланованих результатів, виражених у діях тих, хто вчиться, і послідовній орієнтації педагога на чітко сформульовані цілі навчання.
Одним із важливих компонентів навчання, спрямованих на досягнення поставлених дидактичних, виховних і розвиваючих цілей, є методи навчання. Мета, поставлена викладачем, може бути досягнута лише у тому випадку, якщо вона усвідомлена і прийнята учнями.
Для того, щоб оволодіти технологією вибору методів навчання, викладачам необхідно добре знати їх різноманітність, а головне ефективно використовувати кожний із них.
Використання форм та методів навчання
при вивченні нового матеріалу
Застосування загальнодидактичних методів, прийомів і засобів навчання багато в чому залежить від особливостей змісту кожного предмету, а у самому предметі - від характеру навчального матеріалу, типа уроку, його структури, тих навчально-виховних цілей, які з нього витікають. Крім того, раціональний вибір ефективних методів навчання визначаю завданнями конкретного етапу уроку.
Так, при вивченні нового матеріалу, на рівні засвоєння учнями певного обсягу готової інформації, я застосовую пояснювально-ілюстративний і репродуктивний методи навчання такі як розповідь, пояснення, лекція, бесіда, організовую роботу учнів з підручником, виконання завдань на закріплення знань використовуючи опорні конспекти, мультимедійні засоби навчання, плакати, роздатковий матеріал та інші.
При первинному засвоєнні учнями нового матеріалу на рівні самостійного пошуку застосовую інші методи: проблемного викладання, частково-пошуковий, дослідницький методи. Ці методи, не несучи готової інформації, спонукають учнів до самостійної пізнавальної діяльності. Особливо цікавим є для учнів завдання зі створення навчальних проектів за програмою «Intel@Навчання для майбутнього» (див. додаток)
Готуючись до уроків визначаю той рівень знань, умінь і навичок, який необхідно сформувати в учнів: на рівні сприйняття, осмислення і запам'ятовування знань (низький рівень засвоєння знань - учнівський); на рівні застосування знань за готовим зразком (середній рівень засвоєння знань - алгоритмічний); на рівні застосування знань для вирішення творчих завдань (високий рівень засвоєння знань - евристичний чи творчий).
Знаючи реальну підготовленість навчальної групи та враховуючи індивідуальні особливості кожного учня (особливості пам'яті, мислення, сприйняття, ставлення до навчання тощо), підбираю таке поєднання методів і прийомів навчання, яке дозволяє йому поступово ускладнювати зміст і характер навчально-пізнавальної діяльності учнів, цілеспрямовано розвивати у них мислення.
Проаналізувавши усі можливі фактори, які впливають на технологію раціонального вибору методів, приступаю до розробки конкретних методичних рішень для кожного окремого уроку, тобто сукупність методів, форм, прийомів і засобів навчання, направлених на організацію пізнавальної діяльності учнів для досягнення конкретної навчально-виховної задачі. При цьому дуже важливо, щоб у центрі уваги весь час була пізнавальна діяльність учнів, її характер, направленість, продуктивність.
Такий підхід до розробки методики проведення конкретних уроків витікає з психологічних вимог до навчання, як процесу формування певних видів діяльності учнів.
Навчальний матеріал при первинному його вивченні викладаю так, щоб спонукати учнів до виконання пізнавальних дій, учні повинні не тільки слухати, дивитися, сприймати, усвідомлювати, але і виконувати дії, направлені на розкриття властивостей, понять,тому своє пояснення супроводжую чергуючи демонстрацію таблиць, малюнків, фрагментів відеофільмів тощо. Завдяки образності, наочності пояснення намагаюсь викликати в учнів живий інтерес до навчального матеріалу.
Щоб спонукати учнів до певного виду навчально-пізнавальної діяльності враховую: дидактичну, розвиваючу і виховну мету уроку і його окремих частин; особливості нового навчального матеріалу (новизну, складність, практичну значущість), виділяю основні поняття, які належать до повного засвоєння; встановлюю логічний взаємозв'язок нового матеріалу з раніше вивченим з предмету, з інших предметів; визначаю взаємозв'язок нового навчального матеріалу з системою професійних знань, умінь і навичок; рівень, на якому повинні бути сформовані знання; характер пізнавальної діяльності учнів, а також необхідні способи і прийоми інтелектуально-практичної діяльності учнів, якими вони повинні оволодіти для досягнення поставленої мети; місце і спосіб навчання учнів необхідним прийомам розумової діяльності на кожному етапі уроку; найбільш раціональне поєднання методів на уроці з урахуванням постійного зростання частки самостійності і творчої активності учнів.
Звичайно, різне обладнання кабінетів, комплексно-методичне забезпечення предмету створюють умови для проявлення майстерності викладача, розробка ним таких методичних рішень уроку, завдяки яким створюється певна система навчальних завдань, що спонукають учнів до активної пізнавальної діяльності.
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 147 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |