|
Залежно від довжини хвилі сонячний спектр поділяється на три частини: ультрафіолетову, видиму та інфрачервону. Найбільше впливає на тканини організму людини ультрафіолетове випромінювання, довжина хвилі якого становить 10—400 нм (до поверхні Землі доходять промені з довжиною хвилі більше 180 нм). За біологічним впливом розрізняють три області ультрафіолетового випромінювання: перша, з довжиною хвилі від 400 до 320 нм, має слабко виражену біологічну дію, друга, з довжиною хвилі від 320 до 280 нм, вітаміносинтезуюча, біостимулювальна, третя, з довжиною хвилі 180—280 нм, бактерицидна, має руйнівний вплив на білки тканин. Ультрафіолетове випромінювання затримується атмосферою, забрудненою пилом, газами, парою.
Під впливом ультрафіолетового випромінювання у ліпоїдах шкіри відбувається перетворення ергостерину і холестерину відповідно у ергокальциферол і холекальциферол (вітаміни D2 і Dз),.зумовлюючи антирахітичний вплив випромінювання. За такої умови ущільнюється епідерм іс і утворюється пігмент меланін.
Вплив видимого випромінювання Сонця (довжина хвилі 400—760 нм) здійснюється через зоровий аналізатор. Промені, розташовані ближче до червоної частини спектра, впливають збуджувально, жовті і зелені — заспокійливо.
Невидиме інфрачервоне випромінювання з довжиною хвилі 760—2500 нм справляє глибокий тепловий вплив, унаслідок чого у разі тривалого опромінення виникають опіки і загальне перегрівання.
Сонячне світло активізує ферменти, впливає на різні види обміну речовин в організмі. У дітей, позбавлених впливу сонячного світла, розвивається рахіт. У дорослих спостерігається ламкість кісток, які у разі переломів повільно зростаються, легко псуються зуби. Цей стан називають «світловим голодуванням», що часто спостерігається у шахтарів, людей, які мешкають на Півночі. Щоб запобігти таким порушенням, пропонується систематично опромінюватися ультрафіолетовим промінням у спеціальних фотаріях, приймати вітаміни групи D тощо.
Сонячне світло є потужним профілактичним і лікувальним чинником, що сприяє санації навколишнього середовища, знищує мікроорганізми, підвищує адаптаційні можливості людини. Діючи на організм через зоровий аналізатор, сонячне світло впливає на фізіологічні процеси в організмі, підвищує загальний тонус, регулює ритм сну та бадьорості тощо.
Промениста енергія сонця впливає і на тепловий баланс та режим біосфери Землі. У зв'язку з рухом Землі навколо Сонця по еліптичній орбіті інтенсивність сонячного випромінювання, що досягає земної поверхні, змінюється протягом року відповідно до змін відстані від Землі до Сонця. Мінімальною відстань від Землі до Сонця (147 млн км) буває на початку січня, а максимальна (152 млн км) — на початку липня. Ця зміна відстані призводить до добових коливань сонячної радіації (енергії).
Із загальної кількості енергії, яку одержує Земля, 33 % відбивається хмарами і поверхнею суші, а також тонкодисперсним пилом у поверхневих шарах атмосфери. 67 % енергії поглинається атмосферою і земною поверхнею і після деяких перетворень повертається у космічний простір.
За своїми природними властивостями сонячна радіація є одним із видів електромагнітних випромінювань (ЕМВ). Біологічна дія ЕМВ залежить від енергії кванта, глибини проникнення у тканини тіла, інтенсивності опромінення (кількості енергії на одиницю площі за одиницю часу), дози опромінення, площі опромінення, умов, за яких відбувається опромінення, стану організму.
На першій стадії відбувається енергетична взаємодія між квантами ЕМВ і молекулами тканин, що опромінюються, внаслідок чого виникає тепловий ефект, збудження або іонізація атомів і молекул. У такому разі спостерігається такий фізіологічний процес, як розширення капілярів. На наступних стадіях ультрафіолетове випромінювання Сонця може зумовити і місцевий запальний процес (еритему), і загальну реакцію організму.
До складу сонячної радіації, що досягає поверхні Землі, входить 59 % інфрачервоного випромінювання, 40 % видимого та 1 % ультрафіолетового. Ультрафіолетове випромінювання має сильну фотохімічну дію, особливо промені з довжиною хвилі 315—280 нм, воно може спричинити розпад білкових молекул (фотоліз білків).
Для вимірювання ультрафіолетової частини сонячної радіації застосовують біологічні, фізичні і хімічні методи. У медичній практиці найбільше поширення здобув біологічний метод, одиницею вимірювання у разі якого є біодоза. Біодоза — це найменша кількість ультрафіолетового випромінювання, що зумовлює виникнення на шкірі людини ледь помітного почервоніння через 8—20 год після опромінення. Визначається вона у мікроватах на квадратний сантиметр (мкВ/см2). Біодоза дорівнює 600—800 мкВ/см. Мінімальна добова профілактична доза дорівнює 1/8 біодози (75— 100 мкВ/см2), оптимальна—1/4—1/2 біодози(200—400 мкВ/см).
Погода, клімат, мікроклімат.
Совокупність метеочинників, таких як сонячне випромінювання, температура, вологість, рух повітря, атмосферний тиск, характер хмарності і наявність атмосферних опадів, сонячна та геометрична активність тощо, які спостерігаються у приземленому шарі атмосфери у короткий відрізок часу називають погодою.
Погода впливає на добовий ритм фізіологічних процесів, і відповідно на стан здоров'я. Наприклад спекотна, безвітряна погода з високою вологістю повітря зумовлює зміни терморегуляційних процесів і може привести до перегріву організму. Крім того спекотна частина року характеризується сприятливими умовами для життєдіяльності збудників інфекційних захворювань і поширення кишечних інфекцій.
У перехідний період поширені вірусні інфекції, завірення периферичної нервової системи тощо; у людей з серцево-судинними захворюваннями погіршується самопочуття, частішають напади бронхіальної астми, частіше спостерігаються інфаркти міокарда і крововиливи у головний мозок, спостерігається загострення хронічних хвороб.
Кліматом називають багаторічний режим погоди, притаманний даній місцевості. Клімат залежить від сонячної радіації, яка у свою чергу пов'язана з географічною широтою, рельєфом місцевості, висотою над рівнем моря, наявністю водних поверхонь. На клімат впливає діяльність людини осушення боліт, вирощування зелених насаджень, створення водоймищ тощо..
Акліматизація - це пристосування організму людини до нових кліматичних умов. Якщо людина потрапляє в такі умови, то у неї спостерігається зниження опірності до місцевих захворювань, та загострення тих, що були. Це слід врахувати під час переїзду у місцевість з іншим кліматом, щоб запобігти погіршенню стану здоров'я, який залежить від фізіологічних реакцій організму на кліматичний вплив.
Мікрокліматом - називають клімат на невеликій території, що характеризується комплексом фізичних чинників, які впливають на теплообмін, він може бути штучним і природним. Так, мікроклімат закритих приміщень різних районів міста - це штучно створений мікроклімат, за допомогою різних заходів людина може змінювати мікрокліматичні умови.
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 151 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |