Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Розкрийте сутність поняття і види нейромедіаторів.

Читайте также:
  1. Бюджетне фінансування, його сутність, форми і методи
  2. В чому полягає сутність семінарських, лабораторних, практичних занять?
  3. Визначення поняття шум – фізичного та фізіологічного. Параметри звукового поля.
  4. Визначіть поняття маркетингової цінової політики і фактори впливу на цінову політику.
  5. ГЛАВА I. ПОНЯТТЯ ЧИСЛА У ПОЧАТКОВОМУ КУРСІ МАТЕМАТИКИ
  6. Дайте визначення поняття травматизм.
  7. Дайте визначення та поясніть сутність маркетингової концепції конкурентоспроможності товару та послуг.
  8. Дати визначення поняття “нещасний випадок на виробництві” [2], “нещасний випадок пов’язаний з виробництвом (страховий)” [2,7], “нещасний випадок не пов’язаний з виробництвом” [7].
  9. Державний кордон: поняття, види, порядок встановлення, режим.
  10. Діалектика права. Онтологічний статус поняття свобода: дві концепції

Проаналізуйте внесок вітчизняної школи нейропсихології у світову науку.

Мировое признание получило новое направление в психологии, созданное профессором А. Р. Лурия, – нейропсихология. Она занимается анализом нарушения психики при локальных поражениях мозга и коррекцией этих нарушений.

Отечественная нейропсихология сформировалась на основе положений общепсихологической теории, разработанной в советской психологии Л. С. Выготским и его последователями – А. Н. Леонтьевым, А. Р. Лурия, П. Я. Гальпериным, А. В. Запорожцем и другими психологами. Нейропсихология – одна из областей психологического знания, которая способна решать как теоретические, так и практические задачи клинической психологии.

Лурия рассматривает нейропсихологию как Науку о роли отдельных мозговых зон в поведении человека. А.Р. Лурия, развивая идеи Л. С.Выготского о социальной детерминации и системном строении высших психических функций, разработал теорию системной динамической локализации психических процессов, являющуюся теоретической основой нейропсихологии.

Широко известна теория планомерно-поэтапного формирования умственных действий, сформулированная профессором П. Я. Гальпериным. Эта теория, раскрывающая закономерности обучения, создает новые возможности для оптимизации учебного процесса.

За рубежом высоко оцениваются два основных аспекта научного наследия А. Р. Лурия в области нейропсихологии. Это теоретическая основа предложенного А. Р. Лурия подхода к изучению проблемы "мозг и психика" и разработанные им методы нейропсихологической диагностики локальных поражений головного мозга.

По мнению ведущих западных нейропсихологов, А. Р. Лурия внес в нейропсихологию четкие "метатеоретические перспективы", разработав новую психологическую доктрину, восходящую к работам Л. С. Выготского и его школы, определенную общепсихологическую платформу, которой не существует в западной нейропсихологии. На современном уровне развития нейропсихологии эту доктрину заново оценили западные исследователи; произошло "новое прочтение" луриевских работ, чему способствовали усилившиеся контакты между представителями луриевской школы и западными нейропсихологами.

 

Розкрийте сутність поняття і види нейромедіаторів.

Місце з'єдннання аксона і дендрита називається синапсом. Збудження подорожує як електричний імпульс по аксону до синапсу. З аксона у синапичну щілину, виділяються молекули, що називаються нейромедіаторами. Большинство нейромедиаторов синтезируются в нейронах. Затем они транспортируются в особые везикулы (пузырьки).

Нейромедіатори розсіюються у синапсі й зв'язуються зі спеціальними рецепторами, вони розташовані в межах мембран дендритів суміжного нейрона. Це, у свою чергу, стимулює або блокує електричну відповідь у дендритах нейрона. Таким чином, нейромедіатори діють як хімічні посередники, несучи інформацію від одного нейрона до іншого.

Є багато різних типів нейромедіаторов, кожний з яких виконує чітку роль, що безпосередньо впливає на роботу мозку. Нейромедиатор може бути зв'язаний тільки з відповідним рецептором. Тому, коли нейромедіатор впливає на рецептор, це – схоже на пристосування ключа у замок. Повідомлення, що несе нейромедіатор отримано й оброблено нейроном, який отримує подразнення. Як тільки це відбулося, нейромедіатор інактивован одним із двох способів: Це або руйнування ферментом або повторне поглинання назад нейроном (Реабсорбція -виконується транспортними молекулами), що виділяв нейромедіатор. Транспортні молекули перебувають у мембранах аксонів, які випускають нейромедіатори. Вони підбирають певні нейромедіатори від синапса й несуть їх назад до мембран ядра й в аксон. Тоді нейромедіатори доступні для повторного використання у більш пізній час. При влученні молекули медіатора в рецептор у нейроні відбувається реакція, що викликає його збудження.

Известны следующие вещества, выполняющие медиаторные функции: ацетилхолин, катехоламины (адреналин, норадреналин, дофамин), аминокислоты (гамма-аминомасляная кислота, глутаминовая кислота, глицин), гистамин, нейроактивные пептиды. К числу самых важных нейромедиаторов мозга относятся ацетилхолин, норадреналин, серотонин, дофамин, глутамат, ГАМК, эндорфины и энкефалины. Нейроны, высвобождающие ацетилхолин, называются холинэргическими нейронами, а катехоламины — адренергическими нейронами. Сейчас известно более 30 веществ, выполняющих медиаторные функции.

1. Ацетилхолін. Він приймає участь в управлінні м'язами скелету, відіграє важливу роль у мозку, але подібно більшості інших нейромедіаторів його функції до кінця не вивчені. Є припущення,що ацетилхолін також є важливим елементом системи пам'яті.

Моноаміани.Три важливих нейромедіатора, що входять в одну аміногрупу – норадреналін (норепінефрін), дофамін і серотонін. Норадреналін це головна хімічна речовина, що регулює фізичні зміни, які супроводжують емоційний підйом, почуття голоду, бодрість й пробудження від сну. Серотонін відіграє важливу роль у регулюванні сну. Дофамін –забезпечують погоджені рухи частин тіла. Відповідно до новітніх теорій, клінічна депресія виникає через зміну рівня моноамінів, особливо норадреналіна й серотоніна.

3. Ендорфіни. Їх функції в організмі різноманітні й поки до кінця не ясні, але безсумнівно, що ці речовини сприяють зняттю болючих відчуттів.

4. Гамма-аміномасляна кислота (GABA), потрапляючи в рецептор, не відкриває, а закриває замок, тобто не збуджує нейрон, а навпроти, перешкоджає цьому.




Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 52 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2024 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав