Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Берислав

Читайте также:
  1. Берислав
  2. Берислав
  3. Берислав
  4. Берислав
  5. Берислав
  6. Берислав
  7. Берислав
  8. Берислав

Лекція №9

на тему: «Сім’я та здоров’я.

Активне довголіття»

 

Викладач: Азарова Л.І.,

Спеціаліст вищої категорії

 

 

Берислав

План лекції

1. Особливості здоров’я дорослого населення залежно від сімейного стану. (α ІІ)

2. Соціально-психологічні проблеми сім’ї, проблеми розлучення. (α ІІ)

3. Роль сім’ї у формуванні здоров’я дітей. (α ІІ)

4. Визначення поняття геронтологія, геогігієна, геріатрія. (α ІІ)

5. Проблеми людей похилого віку. Основні умови активного довголіття. (α ІІ)

6. Можливі проблеми пацієнта, наприклад: розлучення, психологічна адаптація людей старечого віку. Медсестринські втручання з розв’язання проблем, що виникли. (α ІІ)

7. Загальні висновки по основним розділам лекції.

8. Усний інструктаж по самопідготовці за темою лекції.

 

 

У сучасному суспільстві сім'ї найчастіше бувають нуклеарними (ма­лими) і розширеними (великими). Нуклеарна сім'я - це сімейна струк­тура, в якій батьки і діти живуть разом без дідусів і бабусь. У здоровій міцній сім'ї діти можуть розвиватися у фізичному, інтелектуальному й емоційному плані, повністю використовуючи свій потенціал. Проте, якщо поряд немає членів сім'ї старшого покоління, які могли б спрямовувати майбутню молоду маму, вона буде мати дуже слабку уяву про те, як створити таке середовище в цій ситуації медична сестра повинна віді­гравати роль консультанта і наставника.

Розширена сім'я складається із членів сімей батьків. Вони живуть у спільному будинку або близько одні від одних. Як чоловік, так і жінка приносять у свою нову сім'ю звички і погляди власних розширених сі­мей, які можуть мати культурний, релігійний, політичний і соціальний характер. Разом із харчовими традиціями і формами поведінки, вони можуть бути джерелом конфліктів. Розширена сім'я забезпечує систему постійної підтримки при всіх обставинах у житті, але в той же час здійснює суттєвий контроль за її членами.

Основна проблема сім'ї - не в стосунках у шлюбі, а в тому, що подру­жній зв'язок не може залишатися однаковим, він постійно розвивається і змінюється, тому необхідно виділити стадії розвитку сімейних стосунків:

- шлюб до народження дитини;

- шлюб із маленькими дітьми;

- шлюб із дітьми, які виросли і залишають батьківську сім'ю;

- шлюб після того, як діти відокремилися від батьків.

Кожний період характеризується своїми проблемами, які чоловіки і жінки повинні подолати, і типовими проблемами, що потребують свого вирішення. Труднощі виникають при переході від однієї стадії до іншої, коли люди не можуть відразу перебудуватися і зберігають старі прин­ципи і поведінку, характерні для попередньої стадії.

У складних стосунках чоловік-дружина (шлюбних відносинах) мож­на виділити два основні періоди: І період - це перші 10 років, дру­гий - наступні 10 років і подальше подружнє життя.

У перші 10 років подружнього життя (плюс-мінус три роки) керів­ництво сім'єю здійснює дружина. У чоловіків нерідко нервова робота, більшість старається знайти додаткові заробітки, вони зазнають і біль­ших стресів. Все це до деякої міри зумовлює покладливість чоловіка в дрібних і середньої важливості питаннях, з яких в основному і склада­ється подружня проблематика.

Через те, що чоловік, як правило, менше розуміється на домашньо­му господарстві, то вдома йому доручають лише некваліфіковану роботу, та й ту під контролем. Жінка є і розпорядницею сімейних грошей. Переважно чоловік віддає їй зарплату, а вона вже за власним бажанням видає йому гроші на день чи на місяць. Дитині також виділяється прожи­тковий мінімум, і вона звикає до того, що головна у сім'ї мама.

У будь-який момент жінка може показати, що влада в її руках: вона може відмовитись від виконання своїх обов'язків, ось І крутись, чоловіче! Здаєшся?

А чоловіки? Парадоксально, але факт: власна некомпетентність вла­штовує чоловіків! Це особливий вид захисту від психологічних переван­тажень. Краще бути підлеглим і виконавцем, ніж мати неприємності. Іноді, правда, причинами є і звичайні лінощі, безхарактерність.

 

 

Якщо ж чоловік не захотів миритись із становищем підлеглого і сім'я розпалась, то самі ж чоловіки важче переносять цей стрес (в першому десятилітті). Самовбивств, пов'язаних із розривом, більше саме серед них, а ось ініціаторами "молодих" розлучень набагато частіше стають жінки. Секрет тут ось у чому: молодій жінці легше вступити в другий шлюб, ніж молодому чоловікові. Пік привабливості у неї припадає на вік до 25 років, в той час як у чоловіків - на значно пізніший період.

Крім того, для молодих жінок підходять і молоді і зрілі претенденти. Останні навіть бажаніші. У них - становище в суспільстві, матеріальна забезпеченість, тоді як у молодого чоловіка все це тільки в планах. У більш старих претендентів на шлюб і ступінь надійності вищий. Моло­дий чоловік, якщо він працює, а не вчиться- не перспективний. Сту­дент перспективний, але в нього немає власних прибутків, залежить від батьків. Тим часом молоді чоловіки віддають перевагу молодим жін­кам (лише в 27 випадках із 100 жінки старші від своїх чоловіків). Одру­жившись на ровесниці, чоловік дуже цінує шлюб.

Психолог Н. Козлов, наприклад, пояснює більшу важкість розриву для чоловіків і тим, що у них менше розвинута техніка спілкування, вони важче йдуть на нові контакти. Енергетика емоційних стресів у жі­нок менша, тому сила стресів, викликана самотністю, у чоловіків силь­ніша.

Молода жінка, як правило, використовує цей фактор як важіль влади. Через те, що важіль цей дуже сильний, дія його використову­ється поступово. Вона практикує:

1. Спочатку - пробні розриви з підвищенням напруженості:

а) мовчання;

б) зникнення з дому без повідомлення на короткий час;

в) демонстративний похід на ніч до батьків або друзів;

г) заява про розлучення.

Це - розвідка. Якщо чоловік не поступається при малій напруже­ності, включається велика напруга.

2. Тимчасовий розрив може проявитись:

а) у відмові дружини від сексуального зближення. В молодості сек­суальні почуття у жінок виражені набагато менше, ніж у чоло­віків, і легко замінюються іншими потребами. У конфлікті жіно­ча сексуальність легко пригнічується, і жінка ставиться до збли­ження негативно. Чоловік, навпаки, проявляє підвищений інтерес
до сексуального зближення, він шукає доказів, що жінка його все-таки любить, використовує це як засіб примирення. Спроба зближення в умовах конфлікту жінку ображає, а чоловік одер­жує відмову (іноді це є свідомим "покаранням" чоловіка за не­слухняність, при меншій сексуальній активності жінка може
собі це дозволити). Відмова боляче б'є по чоловічому самолюбству.
Але спрацьовує прив'язаність до жінки. І ось, щоб у майбутньо­му не було відмови, він стає слухняним;

б) нерідко в союзники жінка бере і почуття ревнощів. Демонструє чоловікові інтерес, який до неї проявляють інші чоловіки, на­тякає на зраду.

Наприклад, коли чоловік у чомусь не підкоряється дружині, вона припиняє розмову, спокійно набирає якийсь номер теле­фону і говорить так, що не можна зрозуміти з ким. Розмова йде про зустріч. Нехай чоловік постраждає і помучиться над здогадками. Після цього вона може довго кудись збиратись;

 

 

в) справжня ж зрада - попередниця повного розриву і розлучен­ня, удар по самооцінці чоловіка.

Вона також є важелем влади, але вже надзвичайно гострим для обох. Тобто, цей важіль є небезпечним і для того, хто ним користується.

Проте чоловіки все одно переживають зраду важче, вони більш ревниві. їх ревнощі переважно глибинні, у жінок - навіяні. Якщо в сім'ї є дитина, то "стрес розриву" з дружиною підсилюється стресом розлучення ще й з дитиною. Адже у випадку розлучення дитина май­же автоматично залишається з матір'ю, а вона може налаштувати її проти батька. Для самозаспокоєння жінка використовує таку "форму­лу": якщо чоловік пішов, то він поганий, якщо я пішла, то саме тому, що він поганий.

Розуміючи це все, чоловік стає більш покладливим. Адже, якщо втрату жінки можна якось замінити, то втрату дитини - ні. Це важливий фак­тор і тому дуже важливий важіль у руках жінки. Крім цього, чоловік розуміє, що йому доведеться платити аліменти на дитину (яку часто виховують в дусі неприязні до нього), позбутися більшої частини нажи­тих матеріальних цінностей, житла. А коли чоловік захоче взяти те, що належить йому, він може багато втратити в очах суспільства. Як бачимо, причин для того, щоб бути покладливим, у чоловіка достатньо.

До чоловіка, який апелює до суспільної думки, ставлення досить іронічне, а жіноча апеляція сприймається як звичайне явище.

Скарги жінок роблять чоловіків більш вразливими і нівелюють їх прагнення-до лідерства хоча б на роботі. Адже лідер в очах суспільства повинен бути високоморальним: скарги, таким чином, можуть завадити його просуванню на службі.

У молодого чоловіка практично немає важелів влади. Звичайно, да­леко не всі потенціальні можливості жінки у використанні важелів по­дружньої влади втілюють у життя максимально. І все-таки дуже часто ці важелі використовуються. Жінка, наприклад, категорично висловлює свою точку зору, часто дає чоловікові негативну оцінку в розмові з ним і в присутності інших людей звинувачує, висміює, знаходить невдячність у відповідь на благодійність, практикує недовір'я і загадковість замість до­віри і т.д. Тільки дуже культурні, гуманні і володарки великої самодис­ципліни жінки не використовують важелів подружньої влади.

Але, якщо жінка використовує важелі влади на всю потужність, у відповідь чоловіки, здатні до нервової поведінки, постійно конфлікту­ють, демонстративно зраджують жінкам, починають пити і, в резуль­таті, розлучаються. Чоловіки з високим почуттям відповідальності, лю­бові до дітей, які серйозно ставляться до сім'ї, найчастіше ведуть себе стримано, практикують тактику холодної напруженості.

Чоловік опиняється в складному драматичному становищі. Так, су­часного молодого чоловіка не задовольняє некваліфікована домашня праця і опіка, контроль жінки. Він намагається уникнути цього. Пояснює собі і близьким, що його завдання - бути лідером. Готовий іти на заро­бітки або навіть активно пропонує їх. Він уникає контакту з сім'єю, замінюючи його своїми справами. В його розпорядженні - хобі, телеві­зор, спорт. Окремо стоїть автолюбительство: багато чоловіків хочуть мати машину, щоб відчувалась їх вага в сім'ї. Бо це ж ніби частина домашнього господарства, в якій жінка і діти не компетентні.

Розвивається, так звана, внутрішня еміграція. Поступово вона пе­реходить в еміграцію зовнішню. Чоловік прагне в чоловічу компанію, де замість приниження

 

його чекає повага. Все частіше він приходить до­дому пізно. Виникають позашлюбні статеві зв'язки, які супроводжують­ся вживанням алкоголю. Інколи чоловік не приходить додому, але при цьому він придумує якісь неймовірні причини, стараючись уникати від­критих конфліктів і також не бажаючи розлучатись.

Після пологів жінка надто багато часу змушена проводити вдома і в глибині душі розцінює це як несправедливість: бо ж життя чоловіка різноманітніше.

Частина жінок у цьому періоді розчарована реальними й уявними недоліками чоловіка, незважаючи на важелі примусу, прагне до розлучення. В 68 розлученнях із 100 в перші 10 років подружнього життя ініціаторами виступають молоді жінки.

Разом з цим, у 25-27 років вершина привабливості у жінки вже поза­ду, хоча за інерцією вона продовжує себе поводити так, як і в період найвищого розквіту. Вступити в новий шлюб їй вже значно складніше. За статистикою, розлучені жінки утворюють новий шлюб у 3 рази рідше, ніж розлучені чоловіки. Найбільш юних це, між іншим, не стосується.

Таким чином, мріючи про ідеальний шлюб, жінка часто руйнує шлюб реальний.

Ось така доля лідера, який не думає про майбутнє. Його чекають лише розчарування. Ймовірність вступу в новий шлюб для жінки у віці від 25 років з чоловіком, старшим на декілька років, дуже мала. Біль­шість таких чоловіків у шлюбі або ще не розлучені. Розлучені ж більше не вступають у шлюб або ж одружуються на молодших. Не знаючи цьо­го, жінки довго шукають потрібний їм віковий варіант, пізніше або зо­всім не виходять заміж, або виходять за чоловіків значно старших, або, навпаки, молодших за себе (яких ровесниці не вважають нареченими).

Таким чином, у першому десятиріччі (плюс-мінус 3 роки) чоловіки більш активно борються за збереження сім'ї. Потім відбувається зміна ролей.

У наступні десять років (плюс-мінус 3 роки) значна частина цих важелів переходить до чоловіка. Соціальний статус, дохід, що в сумі має більше значення для жінки при оцінці чоловіків, зростає швидше в останніх. Причому все це може оцінити не тільки дружина, але і мож­ливі її суперниці.

До того часу зовнішня привабливість жінки знижується, а чолові­ка - збільшується. Потрібно враховувати також той факт, що приваб­ливість жінки для чоловіка має більше значення, ніж привабливість чо­ловіка для жінки. Жінка, не маючи часу і бажання стежити за своєю зовнішністю вдома, часто виглядає в присутності чоловіка гірше, ніж перед співробітниками на роботі, що, звичайно, не може його не драту­вати. В першому десятиріччі дія цього фактора компенсується молодістю. Але з часом сексуальна тяга до жінки в чоловіка притуплюється, для чоловіка більше значення щодо жінки має новизна. У жінок це виражено менше. Сексуальність жінок з віком підвищується (при зниженні зовніш­ньої сексуальної привабливості), сексуальність у чоловіків зменшується. Тому відсутність близькості чоловіком переноситься легше, а жінкою - важче. Тепер відмова від близькості - у владі чоловіка. Додайте сюди зростання доходів чоловіка, він матеріально незалежний від жінки. З'яв­ляється можливість мати "зайві гроші", якими можна розпоряджатися на власний розсуд, вони можуть бути використані для розваг (без дружини).

Ще фактор - виросли діти. Вони тепер об'єктивніше оцінюють положення в сім'ї і нерідко за принципом справедливості стають на бік батька.

 

Крім цього, ставши дорослими, діти домагаються незалежності від матері.

Ріст формального службового статусу чоловіка часто супроводжу­ється І зміною статусу неформального. Тому скарги жінки не спрацьо­вують. Цінність чоловіка як спеціаліста стає для начальства важливі­шою від його сімейного статусу.

Що ж стосується службової кар'єри, то її ймовірність для чоловіка взагалі зменшується, бо різко зростає конкуренція при переході з вся­кої високої сходинки на ще вищу. Нарешті, чоловік може взагалі зне­хтувати ймовірністю здійснення кар'єри - за рахунок незалежності від жінки. Психотехніка спілкування у чоловіків, які просуваються по слу­жбі, відшліфовується і стає не гіршою, ніж у жінок, а може бути кра­щою. Таким чином, імовірність "стресу розриву" для чоловіків зменшу­ється, а для жінок зростає. До того ж, у чоловіків зростає можливість заміни, адже на нього орієнтовані і ровесниці (у віці від 40 до 45 років вільних жінок вже у 10 разів більше, ніж вільних чоловіків) і молоді жінки. У представниць прекрасної половини вона різко зменшується.

Втративши ті важелі керівництва, які були у неї в перші 10 років, жінка стає більш покладливою. Але частіше жінки не міняють автори­тарного стилю керівництва. Спрацьовує інерція. Тепер у конфліктах чоловік стримується рідше. В ньому говорять минулі образи. Він іде в чоловічі компанії, де є, як правило, одинокі жінки.

І ось, скориставшись конфліктністю жінки або ж, незважаючи на теперішню її покору, пам'ятаючи минулі образи, чоловік вирішує роз­лучитись. Іноді його до цього підштовхує жінка, яка претендує на роль нової дружини. Так чи інакше, в більш старшому віці переважають роз­лучення з ініціативи чоловіків.

Чоловіки після розлучення, як правило, одружуються з молодими і їх становище ще більш ускладнюється. Якщо ж залишаються самі, по­кращують своє фінансове становище, а далі їх чекає самотність.

Таким чином, проаналізувавши етапи формування стосунків між чоловіком і дружиною, ми можемо сформулювати 10 основних правил, які повинні забезпечити гармонійне сімейне життя.




Дата добавления: 2015-04-20; просмотров: 33 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | <== 9 ==> | 10 | 11 |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2024 год. (0.012 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав