Читайте также:
|
|
Важко прогнозувати поведінку людини в будь-якій конкретній ситуації. Тому, щоб підвищити точність отриманих результатів тестування, психолог повинен розглядати не тільки ті риси, які притаманні особистості, але також і ті перемінні, які не належать до рис, - такі, як настрій людини в даний момент і конкретні соціальні ролі, яких вимагає ситуація.
Більше того, необхідно зважувати кожну рису з точки зору її значущості в ситуації, яка розглядається. Наприклад, якби особа знаходилась в емоційно збудливій ситуації, тоді при прогнозуванні її відповідної реакції найбільшу вагу слід було б приписати такій рисі, як тривожність.
Надійність шкал тесту суттєво збільшується при використанні для кожного пункту багатомірного „ключа-вектора”. Більшість пунктів (як і багатьох багатомірних опитувальників) мають значущі кореляції (і відповідно можуть вносити потенційно вагомий внесок) не з одним, а з декількома факторами. Тобто для уточнення профілю отримані стени необхідно коректувати з урахуванням зв’язків між шкалами. Даний факт продиктований тим, що первинні 16 особистісних факторів не є статистично незалежними: можемо говорити про значущі статистичні кореляції між факторами. Наприклад, респондент, який отримав високий бал по фактору О, у 75% випадків повинен отримати й високий бал за фактором Q4. Це обумовлено тим, що ці фактори з високими навантаженнями входять в інтегральну рису темпераменту „тривожність” або „нейротизм”. Також і (Е+) корелює зі „сміливістю” (Н+), „сила Суперего” (G+) – з „самоконтролем” (Q3+), „чутливість” (І+) – із „мрійністю” (М+), „консерватизм” (Q1 -) – з „конформізмом” (Q2 -). Усі ці кореляції обумовлені існуванням вказаних вище базисних рис, інтегруючих особистісні риси у визначені блоки – „вторинні фактори”.
При високих показниках шкали брехні можна припустити, що респондент намагався викривити результати тестування з метою створення більш приємного, соціально бажаного враження, щоб подати себе в більш вигідному світлі. У подібних випадках викривленню, насамперед, піддаються емоційні фактори, які можуть свідчити про психологічне неблагополуччя особистості (С,L,O,Q4).
Респондент буде намагатись показати, що він добре контролює власні емоції (С+), не має схильності до тривожної підозрілості у відносинах (L -), не відчуває подавленого настрою через невпевненість у собі і схильність до почуття провини (О -), не буває занепокоєним та напруженим через фрустрацію будь-яких потреб (Q4 -). За напрямком саме вказаних полюсів і будуть зміщені оцінки респондента. У кінцевому рахунку оцінка фактора тривожності другого порядку може бути суттєво занижена.
У той же час оцінка фактора екстраверсії другого порядку, швидше за все, буде завищеною. Так, у сфері спілкування обстежуваний буде намагатись подати себе як людину доброзичливу (А+), сміливу (Н+), життєрадісну (F+) і таку, що орієнтується на групу (Q2). При отриманні високих оцінок за шкалою брехні результати тестування визнаються ненадійними і далі не інтерпретуються. У рідких випадках здійснюється інтерпретація скоректованого (з урахуванням вище викладених тенденцій) профілю.
Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 188 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |