Читайте также:
|
|
С -
Особа емоційно нестійка, неврівноважена, знаходиться під впливом почуттів. Часто почуває себе втомленою, безпомічною, нездатною упоратись з життєвими труднощами. Низьке С зустрічається в осіб, не здатних контролювати свої емоційні імпульси і виражати їх в соціально допустимій формі. Зовні це виявляється як відсутність відповідальності, капризність, відхилення від реальності.
Зовні, це може проявлятись як вередливість, ухилення від реальності, небажання брати на себе відповідальність.
Негативно впливає на адаптацію особистості й успіх психологічної допомоги. Ризик дезадаптації може збільшитись при L+ (підозрілість), О+ (схильність до почуття провини), Q4+ (напруженість), а також Н- та Q3-
С +
Емоційно стабільний, урівноважений. Спокійний, розуміє власні почуття та знаходить адекватні способи для їх вираження. Добре розуміє вимоги дійсності, визнає власні недоліки. Спокійно ставиться до невирішених емоційних проблем. Має постійні інтереси. Така особа здатна виражати емоційну енергію інтегрованими, а не по імпульсивними каналами.
Високі стени сприяють добрій адаптації особистості, у разі наявності проблем дозволяє прогнозувати успішність психологічної роботи.
При (І-) – реаліст коло ситуацій, які викликають хвилювання, обмежене. Почуває себе добре пристосованим.
Фактор С та шкала тривожності другого порядку входять до числа найбільш важливих показників. Можна очікувати, що особистість з С- буде мати суттєві труднощі в пристосуванні до життя.
Важливо пам’ятати, що питання шкали носять відкритий характер і їх можна легко викривити. Майже кожен знає, що повинен мати достатньо енергії, щоб упоратись зі своїми труднощами, і що соціально неправильно мати сильні образи. Тому коли психолог бачить низьку оцінку за фактором С, це може бути викликано однією з причин, а саме:
- або респондент навмисно викривляє відповіді;
- або особистість дійсно має серйозні проблеми і не здатна бачити соціальну спрямованість питань, на які відповідає.
Досвідчений фахівець може відрізнити один випадок від іншого, оцінивши та порівнявши оцінки за іншими факторами. У першому випадку респондент буде мати високі оцінки за фактором О (почуття провини) і Q4 (тривожність). І навпаки, особа, яка не здатна розрізняти соціально прийнятні або неприйнятні питання, буде мати високу оцінку за шкалою L (підозрілість) та низьку оцінку за шкалою Q3 (самоконтроль поведінки).
Низьке значення фактора С незмінно виправдовує подальшу роботу з людиною, тоді як висока оцінка говорить про добру адаптованість особи (за умови низького фактора М).
4. Фактор „Е”
(покірність - домінантність)
Дозволяє діагностувати властивість „домінантності”, тобто прагнення до лідерства, управління або, навпаки, підпорядкування, показує ступінь прагнення особи до самоствердження, тип реагування на вольові рішення інших осіб.
Е -
Особа схильна визнавати власну провину, прагне до нав'язливого дотримання норм і правил. Скромна, дипломатична, тактовна, м’яка у ставленні до інших людей. Легко поступається іншим, нездатна відстояти власну точку зору, покірно йде за іншими.
Пасивна, залежна, послужлива, не впевнена у собі, обережна у прийнятті рішень. У той же час низька домінантність пов’язана з успішністю навчання в усіх вікових групах.
Крайні показники можуть свідчити про негативні емоційні переживання з приводу власної хворобливої покірності, а також про наявність заборони на прояв агресивних імпульсів.
Фахівцю необхідно звертати особливу увагу на випадки низького значення фактора Е. Люди з низьким результатом за фактором Е, швидше за все, страждають від власної покірності. У разі вкрай низького Е, як і у випадках низького А, психолог може припустити, що в ранньому дитинстві у респондента були моменти, які викликали в нього боязнь людей.
Якщо ви спостерігаєте в людини низькі А і Е, буде виправданим подальше вивчення її здібностей справлятися з почуттями ворожості, які природно відчуває будь-яка людина. Особа з низькими А і Е заперечує в собі природну агресивність, і психолог повинен зрозуміти, чому саме. Незначні події можуть розбудити (зірвати гачок) стримувані ворожі почуття, і вони можуть хлинути в такої особистості бурно та неочікувано.
Якщо разом з (А-) та (Е-) зустрічаються ще низькі значення фактора F (безпечність) та Q1 (бунтівливість), а О (почуття провини) і Q4 (тривожність) високі, можна припустити можливість автоагресії (включаючи і можливість самогубства), тому що ворожість у даному випадку спрямована саме на цю людину.
Е +
Особа енергійна, активна, схильна домінувати, командувати, критикувати та контролювати інших людей.. Честолюбна, прагне до самоствердження, самостійності, незалежності, живе за власними законами. Здатна агресивно відстоювати власну позицію (особливо при низьких значеннях І), може ігнорувати соціальні умовності. У всіх випадках намагається стверджувати власне „Я”. Здатний захоплюватися, як правило має високий соціальний статус, деколи виявляє ворожість та конфліктність.
Така людини діє сміливо, енергійно й активно, їй подобається „приймати виклики” і відчувати зверхність над іншими. Домінантна особистість є лідером для тих, хто займає більш низьке положення і бореться за більш високе положення. Фактор В дуже важливий для інтерпретації фактора Е, тому що в багатьох випадках він визначає те, яку форму прийме домінування.
Крайні значення даного полюсу можуть бути характерними для сильної, незалежної, впертої людини, з якою може бути важко знаходитись рядом (особливо при Н+, Q1+, Q2-).
Крайньо високі оцінки деколи пов’язані з агресивністю і впертістю. Також цей фактор має відношення до здатності людини проявляти зовні власні ворожі почуття. Такі люди з готовністю проявляють свою роздратованість.
5. Фактор „F”
(Заклопотаність - безпечність)
Фактор є одним з найбільш значущих складових компонентів екстраверсії – інтроверсії, який характеризує якісний, емоційний аспект бажання спілкуватись, розсудливість. Депресивність або, навпаки, ейфорічність, безпечність.
F –
Людина спокійна, частіше мовчазна, схильна до самоаналізу, серйозно ставиться до життя. Обережна, пригнічений, можливо знижений емоційний тонус, стриманий, надмірно обережний. Схильний все ускладнювати, піклується за майбутнє. В професійній діяльності, буде відрізнятись відповідальністю, надійністю, обережністю, ретельністю у прийнятті рішень.
Такій людині важко розслабитись, для захисту від можливих невдач вона старанно планує всі свої дії. Часто ригідна, пов’язана власними звичками і повільно приймає рішення в конкретній ситуації.
Незважаючи на те, що даний фактор не відповідає за депресію, необхідно мати на увазі, що низькі значення F у сполученні О+ не повинні повністю ігноруватись. Якщо крайнє низьке значення F досліджується разом з покірністю Е-, виною О+ і тривожністю Q4, то можна припустити депресійний стан, або автоагресивні тенденції.
При (Н-) – недостатньо розвинені здібності, які необхідні у спілкуванні. Схильність до драматизації, тривала фіксація на неприємностях.
F +
За даними автора методики, особистість з високою оцінкою за фактором F в дитинстві мала незначний досвід погроз, покарань та заборон, через що є менш чутливою до залякувань. Така особа має більш оптимістичний та простий характер, безпечна, життєрадісна, сповнена ентузіазму. Про майбутнє не піклується, живе за принципом, що все вирішиться само по собі. Може бути добрим оратором, любить нових людей та нові місця. Така людина отримує задоволення від вечірок, видовищ, а також від роботи, яка характеризується різноманітністю та змінами.
Особистість F+ має тенденцію до екстравертованості, але по суті (на відміну від А+) вона є самоцентрованою. Наприклад, коли (А+) буде схильною до надання допомоги, то людина з (F+) зупиниться, щоб допомогти, тільки якщо це відповідає її бажанню в даний момент.
При крайніх значеннях зазначені якості можуть приймати негативну сторону, перетворюючись в легкодумність, безвідповідальність та емоційну незрілість (особливо при (Н+) та (Q3-)).
При (Н-) безтурботність і боязкість.
Якщо ви підбираєте надійну, залежну, обережну особу для важливої роботи, необхідно зупинитись саме на людині F - (але не крайні ступені вираженості). Також можна взяти на службу людину з помірно високим F, якщо вона достатньо молода, з розрахунком, що вона виросте з власної імпульсивності і незрілості, особливо якщо особа має високі показники за факторами С і Q3. Якщо ми підбираємо людину з великим ентузіазмом (наприклад оперуповноваженого), то краще взяти людину з (F+), при цьому керівництву необхідно бути слідкувати за деякою безвідповідальністю, яка, як правило, завжди стоїть поруч з високими значеннями фактора, особливо якщо високі результати за фактором Н та низькі за фактором Q3.
6. Фактор „G”
(висока совісність (виражена сила „Я”) –
недобросовісність (безпринципність))
Фактор указує на самоконтроль у відношенні емоційності, але характеризує його з боку стійкості внутрішніх, моральних норм особистості. Фактор показує направленість та силу психічної енергії людини, яка виражається в ступені наполегливості, рішучості, готовності до дій.
G –
Особа не схильна проявляти особливих зусиль для виконання суспільних норм, може нехтувати моральними вимогами у власних інтересах. Має низькі моральні якості, не схильна докладати зусиль до виконання групових завдань та соціально-культурних вимог, ігнорує прийняті норми і правила. Заради власної вигоди здатний на нечесність та обман.
При (Q3 -), коли виникають труднощі можливий відступ від власної цілі, учинки, не завжди сприйнятливі в суспільстві, які інколи носять нетрадиційний характер.
Особа з низькою оцінкою за фактором G виявляє слабкий інтерес до суспільних стандартів і не витрачає зусиль для виконання суспільних норм і вимог, вона може презирливо ставитись до моральних цінностей і заради власної вигоди здатна на нечесність та обман. Така людина схильна до мінливості і може легко кинути почату справу, відмовитись від обов’язків. Крайні значення G можуть слугувати тривожним сигналом. Екстремально низьке G говорить про серйозні недоліки внутрішніх регуляторів поведінки і, як наслідок, про тенденції до соціопатії. Серйозність буде залежати від того, чи виникне в людини неконтрольована поведінка. Можливість такої поведінки підтверджується іншими фактами: Н+, Е+, О-, Q3+, F+.
Сполучення (G -) та (О –) часто зустрічається в людей з соціопатичними тенденціями. У випадку комбінації (G –) та (О +) ми будемо мати справу зособою, яка хоче примусити вірити в те, що вона нехтує суспільними нормами, але сильне почуття провини, яке вона визнає, заперечує дану гіпотезу.
Дуже висока або дуже низька соціальна конформність (G), особливо у сполученні з поганим самоконтролем поведінки (Q3-), призводить до труднощів у поведінці. Фактор G має значимий зв’язок тільки з фактором Q3. Ці два фактори і утворюють фактор соціопатії другого порядку.
Фактор G нагадує фактор С, особливо в частині, що стосується регуляції поведінки. Різниця тільки в тому, що G характеризує наполегливе прагнення до дотримання моральних вимог, яке не є характерним для майже флегматичної поведінки осіб з високимпоказником фактора С.
Психолог повинен знати, що крайні значення фактора G зустрічаютьсянечасто, як правило, тоді, коли людина намагається викривити результати і не є моралістом.
G+
Особі з високими оцінками притаманне розвинуте почуття відповідальності, вона обов’язкова і добросовісна. Вона глибоко порядна не тому, що це може бути вигідно, а тому що це відповідає її переконанням. Така людина точна та акуратна у справах, любить порядок, не порушує правила, навіть коли вони здаються їй формальністю.
Прагне виконувати моральні вимоги та соціальні нормативи поведінки. Відзначається обов’язковістю, дисциплінованістю та розвиненим почуттям відповідальності. Здатна взяти на себе відповідальність, вимоглива до себе. Ефективна в ситуаціях, які вимагають стабільності, наполегливості та завзятості.
7. Фактор „Н”
(сміливість – боязкість)
Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 147 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |