Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Просвітництво

Представник французького Просвітництва Ш. Монтеск'є (1689-1755) створив класичну теорію «розподілу влади». Президент бор­доського парламенту, він походив із вельможної сім'ї провінційного дворянства «мантії», виступав прибічником дворянсько-буржуазного компромісу. Монтеск'є став теоретиком «змішаної форми правління» (по суті, конституційної монархії) на основі розподілу і рівноваги влади, що могло, на його погляд, гарантувати свободу. Схема Монтеск'є - відбиток компромісу між зростаючою буржуазією і феодальною верхівкою. Законодавча влада в державі повинна належати парламенту, одна зшалат якого складається з представників «третього стану», а друга - аристократії. Монарху надається виконавча влада, судова

влада втілюється в суді присяжних - органі, що презентує «третій стан». Виконавча влада обмежується законом, а суди отримують незалежний статус. Концепція Монтеск'є виключала суверенітет народу і передбачала лише його політичне представництво.

Ж.-Ж. Руссо (1712-1778), ідеолог дрібної буржуазії та широ­ких народних мас, доводив, що основою державного ладу пови­нен бути суверенітет народу. Виходячи з цього, він розглядав усі три гілки влади лише як особливі прояви єдиної верховної влади і розумів розподіл влади в організаційно-правовому, а не в соціальному-правовому сенсі, як Монтеск'є. При цьому законо­давчу владу народ здійснює безпосередньо, а виконавчу владу здійснює уряд, що відповідає перед народом. Руссо одним із пер­ших у домарксистській політичній думці визначив відмінність між громадянським суспільством і державою, створеною слідом за цим суспільством, на основі соціального контракту. Він вихо­див з ідеї гомогенної (єдиної) волі народу і намагався обґрунтува­ти таку форму політичної асоціації, яка б сукупною спільною силою змогла захистити особистість і майно кожного учасника цього контракту. В його тлумаченні угода людей - основа будь-якої законної влади, тому суспільна угода означає перехід кож­ної особистості під вище керівництво спільної волі, а вся влада переходить до суверена, який утворюється з учасників угоди.

Як бачимо, у Гоббса суверен одноосібний (монарх), а у Руссо — колективний (народ); обидва варіанти не виключають можливості деспотичного правління.

І. Кант (1724-1804), представник німецького Просвітництва, уточнив формулювання Руссо і підкреслив, що, укладаючи договір, люди відмовляються від зовнішньої свободи, щоб знову одержа­ти її вже будучи членами держави. Це відмова від невгамовної і невпорядкованої свободи в ім'я свободи у правовому стані. Вста­новлення правового громадянського суспільства можливе через утвердження «категоричного імперативу» як морального зако­ну, яким повинні керуватись громадяни і правителі: перші сто­совно один одного, другі - відносно до всього суспільства. При цьому Кант пориває з релігійним обґрунтуванням моралі і підкреслює, що моральна поведінка людини визначається не бо­жими заповідями, а обов'язком перед іншими людьми.

Г. Гегель (1770-1831), геніальний мислитель-діалектик, тео­ретично розробив питання про співвідношення і взаємозв'язок соціально-економічної і політичної сфер суспільства. Згідно з Ге­гелем, розвиток громадянського суспільства як сфери особливих і приватних інтересів та опосередкованої працею системи потреб на основі приватної власності і загальної формальної рівності пе­редбачає існування держави як основи цього суспільства. Саме громадянське суспільство не спроможне подолати бідність

і соціальні суперечності, що породжуються матеріальними чин­никами. Тому власність повинна знайти своє підтвердження з боку закону. Гегель стояв у витоків розвитку теорії правової держави: у ній правовим шляхом досягається тотожність особ­ливого та одиничного, а моральність отримує свою об'єктивність і дійсність як органічна цілісність.

XIX століття

Консервативна політична думка цієї епохи відкидала ідеали індивідуалізму, раціоналізму і прогресу, висунуті Просвітництвом і Фран­цузькою буржуазною революцією 1789 р.

Ідеологи консерватизму твердили, що соціальна дійсність не підвладна обмеженому розуму людини. Життєві основи знаходять вираз у системі інститутів, норм і традицій, що забезпечують цілісність суспільства, а політичні інститути є лише наслідком при­родного перебігу подій. Звідси випливав висновок про те, що люди­на не повинна втручатись у самореалізацію життєвих основ. За­сновник консерватизму англієць Е. Берк (1729-1797) виклав своє кредо в «Роздумах про Французьку революцію», де піддав критиці концепцію суспільного договору, вважаючи, що держава є резуль­татом природної революції. Подібні погляди поділяли французи Ж. де Местр та Л. де Бональд.

Соціалістична політична думка була презентована двома на­прямками — ортодоксальним і реформістським. Ортодокси в особі К. Маркса (1818-1883), Ф. Енгельса (1820-1895) і В. Леніна (1870-1924) трактували державу як знаряддя політичного панування економічно домінуючих класів. Виходячи з цього, вони стверд­жували, що лише знищення власності і зруйнування буржуазної держави забезпечить перехід у «царство свободи». Утопічні уяв­лення про відмирання держави базувались на переході до суспільного самоврядування через установлення диктатури пролетаріату. Механізм і принципи функціонування такої дер­жави виключали технологію буржуазної демократії - відкидались ідеї суспільного договору, принцип розподілу влади тощо.

Реформістський напрямок, презентований ідеями Е. Бернш-тейна, К. Каутського, К. Реннера, Р. Макдональда, які критику­вали класичний марксизм, доводячи його невідповідність умо­вам існування західного суспільства, що змінились. Зростаючий рівень життя приглушував класові колізії і відкривав перспекти­ву проведення соціальних перетворень на основі реформ, а не революцій. Реформісти висунули концепцію «соціального парт­нерства» і трактували буржуазну державу як неупередженого арбітра у відносинах праці і капіталу. Соціал-демократична думка того часу прагнула поєднати ідеї ліберальної демократії

з принципами соціальної справедливості і рівності. Суспільні реалії підтвердили життєздатність політичної філософії соціал-демократії, а пізніше її увінчала концепція «соціальної держа­ви». Вона знайшла своє втілення в політичній практиці сканди­навських і європейських країн.

Становлення соціології як самостійної науки стимулювало розвиток політичних досліджень. Праці О. Конта (1798-1857), Е. Дюркгейма (1858-1917), Г. Спенсера (1820-1903) сприяли ви­явленню механізмів соціальної еволюції, впровадження порів­няльно-історичного методу дозволило осягнути соціальні перед­умови функціонування влади, трансформації політичних режимів та інститутів. У цей час розширився діапазон аналізу політичних явищ: вчених почали цікавити не лише їх внутрішні соціальні чинники, але й зовнішньо-політичні аспекти.

Поєднання політичної науки з соціологією стало кульмінацією другого етапу розвитку політичної думки Заходу.




Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 89 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

ПРОБЛЕМИ ДЕРЖАВИ В КРАЇНАХ СТАРОДАВНЬОГО СХОДУ 5 страница | Политические идеи античности | Мислителі Стародавньої Греції про політику, право і державу | Платон про державу і політику | Політична концепція Арістотеля | Узагальнене бачення творчості Платона і Арістотеля | ЕВОЛЮЦІЯ ЗАХІДНОЇ ПОЛІТИЧНОЇ ДУМКИ | Античність | Політична думка Середньовіччя | Політична думка епохи Відродження |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав